fbpx
Zdrowie Psychiczne

Izolacja a stres – zrozumieć swój stan

Czas ostatnich kilku miesięcy jest dla nas okresem trudnym i nieprzewidywalnym. Sytuacja pandemii powoduje w naszym codziennym życiu szereg zmian, które następują w sposób nagły i losowy, co sprzyja przeżywaniu długotrwałego stresu o zmiennym nasileniu. Izolacja, której doświadczamy w trakcie pandemii w sposób bezpośredni lub pośredni, ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz kondycję psychiczną. 

Przedłużająca się izolacja przeżywana jest często jako kryzys związany z doświadczanym poczuciem uwięzienia, utratą kontroli nad sytuacją, brakiem bezpieczeństwa, poczuciem osamotnienia, lękiem o perspektywę przyszłości czy trudnościami w znalezieniu motywacji do codziennej aktywności. 

Izolacja a stres

Liczne badania pokazują, że doświadczenie izolacji sprzyja przeżywaniu silnego stresu, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne w postaci większego ryzyka występowania zaburzeń depresyjnych, zespołu stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń snu, czy zespołów lękowych. Pokazuje to między innymi metaanaliza 3166 publikacji, dotyczących wpływu kwarantanny na zdrowie psychiczne w przebiegu epidemii SARS, Eboli grypy H1N1 oraz MERS, dokonana przez badaczy z Department of Psychological Medicine King’s College London (za Brooks Sk; Webster RK; et.al. „The psychological impact of quarantine and how to reduce it: rapid review of the evidence.” Lancet 2020; 395:912-920). 

Z przeprowadzonej metaanalizy wynika, że większość osób poddanych kwarantannie prezentowała psychologiczne objawy stresu w postaci wyczerpania emocjonalnego, zaburzeń depresyjnych, drażliwości, bezsenności oraz cech zespołu stresu pourazowego (PTSD). Dlatego warto o siebie świadomie zadbać i być ze sobą w kontakcie w tej zupełnie nowej i jednocześnie nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Zrozumieć swój stan

To co może być pomocne w odnalezieniu spokoju w sytuacji doświadczanej izolacji, to zrozumienie mechanizmu, przez jaki najczęściej przechodzimy, zanim uda nam się do tej sytuacji względnie przystosować. Na początku w konfrontacji ze zmianą, którą postrzegamy niekorzystnie, zaprzeczamy rzeczywistości – czyli mamy poczucie, że izolacja nas nie dotyczy. Może się to ujawniać w zachowaniach minimalizujących ryzyko, czyli np. wychodzeniu z domu, pomimo zaleceń izolacji, ukrywaniu tej informacji przed członkami rodziny/współpracownikami.

Następnie przychodzi opór, który ujawnia się w przeżywanej złości na sytuację/otoczenie, jako przejaw braku zgody na to, co się dzieje. Zarówno etap zaprzeczania, jak i etap oporu odzwierciedlają naszą tęsknotę za tym, co było przed wybuchem pandemii. 

Natomiast kolejny etap eksperymentowania jest efektem uświadomienia sobie tego, że ograniczenia są i nie mam na nie wpływu, a więc co mogę zrobić, żeby zadbać o swój dobrostan psychiczny oraz swoje bezpieczeństwo, pomimo ich obecności w moim życiu. Ten etap jest okresem odbudowywania poczucia kontroli i sprawczości nad nową sytuacją, nowymi okolicznościami czy realiami życiowymi. Po tym etapie następuje etap zaangażowania, czyli swobodnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości. W sytuacji doświadczanej izolacji ten ostatni etap (etap zaangażowania) jest trudny do osiągnięcia, w przeciwieństwie do etapu eksperymentowania. 

Dlatego zastanówmy się, na którym etapie aktualnie jesteśmy. Świadomość etapu adaptacji do nowej rzeczywistości, daje poczucie kontroli nad sytuacją, co minimalizuje przeżywany stres.

dr Urszula Horwath

dr Urszula Horwath

doktor nauk o zdrowiu, psycholog, specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP.
W swojej codziennej praktyce klinicznej zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz psychoterapią indywidualną osób, które przeżyły sytuacje kryzysowe, doświadczają trudności w życiu osobistym, cierpią na zaburzenia psychiczne, zmagają się z niepełnosprawnością nabytą w wyniku choroby, czy urazu. Posiada długoletnie doświadczenie w pracy z osobami po amputacji w przebiegu adaptacji do nowej sytuacji życiowej oraz powrotu do aktywnego życia. Autorka i realizatorka warsztatów z zakresu umiejętności psychospołecznych (w tym radzenia sobie ze stresem, czy skutecznej komunikacji ) dla osób dorosłych, personelu medycznego.

Skip to content