fbpx
Aktualności

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy kończyn, wózka, sprzętu ortopedycznego, rehabilitacji czy pomocy psychologicznej, już teraz może ubiegać się o pomoc finansową. Do tej pory Fundacja, która organizuje bieg, wsparła ponad 1000 osób z niepełnosprawnością ruchową, po amputacji i po mastektomii z całej Polski, w tym 27 osób z Małopolski w 2023 r. Jednak potrzebujących jest dużo więcej.

Do Fundacji Poland Business Run każdego roku dociera kilkaset historii pacjentów, którzy stają w obliczu choroby, amputacji czy mastektomii. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji i wsparcia psychologa, by normalnie żyć i pracować. Koszt protezy czy wózka to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a sprzęt ten trzeba serwisować i wymieniać. Pacjenci często potrzebują też rozmowy z psychologiem, nauki chodu o protezie, dedykowanych ćwiczeń itp. Kobiety, które przeszły chorobę nowotworową i zabieg mastektomii, po zakończeniu leczenia wciąż mierzą się z bólem, ograniczoną ruchomością czy obrzękami ręki. W takim wypadku kluczowa jest kompleksowa rehabilitacja. 

Jedną z pierwszych wnioskodawców w 2024 roku jest Katarzyna, 42-latka z małej miejscowości w województwie małopolskim, która od 2011 roku walczy z nowotworem kości – chrzęstniakomięsakiem. Na przestrzeni tych lat przeszła osiem operacji, a ostatnia zakończyła się amputacją lewej nogi na poziomie uda.

Cały czas walczę o osiągnięcie sprawności, która umożliwi mi wykonywanie ukochanego zawodu jako nauczycielka w przedszkolu. Dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół, znajomych i lokalnej społeczności mogłam kupić protezę o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Jednak, abym mogła w pełni wykorzystać jej potencjał oraz nauczyć się sprawnie chodzić, konieczna jest systematyczna rehabilitacja i dostosowywanie elementów protezy do zmieniających się warunków fizycznych. To wiąże się z ogromnymi, nieosiągalnymi dla mnie kosztami. Dofinansowanie do rehabilitacji umożliwi mi naukę chodu, wymianę niektórych elementów protezy, a w konsekwencji spełnienie mojego największego marzenia o powrocie do pracy – mówi Katarzyna.

Kolejnym z beneficjentów jest 27-letni Tomasz z Krakowa, który w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił nogę i poddano go amputacji prawej nogi. Obecnie porusza się na wózku oraz o kulach. 

Nie wyobrażam sobie, abym już nigdy nie mógł zatańczyć, np. na własnym weselu. Proteza ułatwiłaby mi rozwój zawodowy i wyruszenie ciężarówką w trasę po Europie. Marzę też o rozkręceniu swojej działalności, w której zajmowałbym się detailingiem samochodowym. Teraz nie mogę wykonywać tak prostych czynności jak mycie auta, istnieje też ryzyko upadku, utraty równowagi czy ograniczonego zakresu ruchu przy pracy. Dzięki dofinansowaniu rehabilitacji będę mógł wrócić do większości ze swoich pasji, cieszyć się bardziej z życia oraz wrócić do pracy fizycznej – mówi Tomasz.

Od 1 stycznia 2024 roku nastąpiły duże zmiany dotyczące refundacji na zaopatrzenie ortopedyczne, m.in. protezy kończyny dolnej i górnej, oraz wyroby medyczne po amputacji, a limity refundacji na niektóre wyroby medyczne znacząco wzrosły, np. limit na protezę uzupełniającą stopę wzrósł z 600 zł do 8000 zł, a na protezowe wyrównanie skrócenia kończyny dolnej w obrębie uda z 5000 zł do 15000 zł. Dofinansowanie do protezy ostatecznej modularnej podudzia z 3500 zł wzrosło nawet do 10000 zł przy najwyższym stopniu mobilności dla osób dorosłych oraz do 15000 zł w przypadku dzieci. Limit refundacji na protezę bierną kosmetyczną całej kończyny górnej po wyłuszczeniu w obrębie stawu barkowego wzrósł z 3000 zł do 10000 zł. Jeżeli chodzi o jej naprawę, limit wzrósł z 900 zł do 3300 zł. Refundacja protez ostatecznych została rozdzielona w zależności od poziomu mobilności pacjenta.

Choć sytuacja w zakresie finansowania protez się poprawiła, i tak jest to kropla w morzu potrzeb. Ceny protez rosną, a z roku na rok przybywa osób po amputacjach. Nowoczesna proteza nogi może kosztować nawet 250450 tys. zł. Wiele osób nie stać na tak drogi sprzęt, który często jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. W takich sytuacjach pomaga Fundacja Poland Business Run, a dzięki biegaczom i firmom zaangażowanym w nasz charytatywny bieg co roku możemy wesprzeć ponad 100 osób mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Fundacja organizuje we wrześniu charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run, aby zebrać środki niezbędne do pomocy swoim podopiecznym. Od początku tej inicjatywy pomoc finansową  otrzymało 1000 osób, w tym 137 z województwa małopolskiego i 27 z samego Krakowa, które otrzymały wsparcie w 2023 roku. Również w tym roku, 8 września, kilkadziesiąt tysięcy pracowników firm i korporacji wystartuje stacjonarnie w zawodach w Krakowie lub w formule wirtualnej w dowolnym miejscu na świecie, by wesprzeć potrzebujących. Jest to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez biegowych. Zapisy dla drużyn do tegorocznej edycji biegu rozpoczną się 14 maja i potrwają do 6 czerwca.  

Jak otrzymać dofinansowanie w ramach Poland Business Run 2024?

Wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać wniosek – poprzez formularz online na stronie internetowej lub tradycyjnie pocztą. Komplet dokumentów wraz z załącznikami jest dostępny na stronie www.polandbusinessrun.pl w zakładce Dla Beneficjentów. Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja powołana przez zarząd, kierując pomoc przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących.

Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby, a wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowania do protez, wózków, sprzętu ortopedycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji, m.in. specjalne tygodniowe turnusy rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie. Na pomoc finansową mogą liczyć także osoby niepełnoletnie, wtedy wniosek powinni złożyć rodzice lub opiekun prawny.

Więcej informacji: www.polandbusinessrun.pl.
Kraków Pomaga

Kraków Pomaga

Platforma Kraków Pomaga powstała z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa, by zapewnić mieszkańcom aktualne informacje o COVID-19, dostęp do rzetelnej wiedzy lekarzy i specjalistów, pomysły na aktywności dla rodziny, a także wsparcie w trudnym okresie izolacji.

Skip to content