fbpx
Czas wolny

Dekoloryzacja w domu. Podstawowa wiedza i najważniejsze pytania o rozjaśnianie włosów w domu

dekoloryzacja włosów

Dekoloryzację wykonuje się najczęściej, gdy chcemy zmienić diametralnie kolor włosów, wrócić do swojego koloru bazowego, mocno rozjaśnić pasma lub uzyskać niekonwencjonalny kolor, np. błękit lub fiolet. Czy można wykonać dekoloryzację w domu? Oczywiście, ale trzeba pamiętać, że to zabieg mocno inwazyjny, dlatego należy kierować się ściśle wytycznymi producentów farb i wskazówkami fryzjerów.

Co to jest dekoloryzacja włosów?

To proces, który ma na celu usunięcie naturalnego lub uzyskanego w procesie koloryzacji odcienia z włosów. Dekoloryzacja polega na usunięciu pigmentów z wnętrza włosa i nadanie mu jaśniejszego koloru. Jest niezbędna, gdy chcemy rozjaśnić włosy o kilka tonów, zafarbować ciemne włosy na blond lub odbarwić je przed farbowaniem na zwariowane odcienie, na przykład na róż, błękit, zieleń.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśniacz niestety mocno ingeruje w strukturę włosa. Rozchyla mocno jego łuski, dlatego niezbędne jest przeanalizowanie, czy zabieg nie zaszkodzi zbyt mocno Twoim włosom. Wybierz rozjaśniacz zawierający składniki pielęgnujące, które już na etapie rozjaśniania wspomogą późniejszą dekoloryzację. Przed wykonaniem zabiegu poświęć kilka dni na dogłębne odżywienie włosów. Pasma powinny być w jak najlepszej kondycji, bo dekoloryzacja niestety jest zabiegiem inwazyjnym. Do odżywiania włosów przydadzą się olejki i maski regenerujące (nakładaj je maksymalnie 1 dzień przed koloryzacją, ale nie bezpośrednio przed nią).

Rozjaśniacz składa się zwykle z pudru rozjaśniającego, kremu rozjaśniającego i kremu utleniającego. Przed ich wymieszaniem zapoznaj się z ulotką. Pamiętaj o trzymaniu się zaleceń producenta i wykonaniu próby uczuleniowej. Na długie włosy jedno opakowanie rozjaśniacza może być niewystarczające. Zrób od razu zapas, aby uniknąć niespodzianki w trakcie dekoloryzacji. Nie rozjaśniaj świeżo farbowanych włosów. Daj im co najmniej 1 miesiąc na regenerację.

Jak dekoloryzować włosy?

  1. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak miseczki do rozrobienia środka, rękawiczek ochronnych, grzebienia, pędzla, spinek, folii fryzjerskiej i ręcznika, którego nie szkoda Ci pobrudzić.
  2. Podziel włosy na cztery sekcje – górne i dolne, a te partie przedziel znów na pół.
  3. Wymieszaj składniki rozjaśniacza zgodnie z zaleceniami na ulotce.
  4. Weź pędzelek i nakładaj rozjaśniacz pasmo po paśmie. Zacznij od dolnej sekcji. Staraj się nie dociskać pędzelkiem do samej skóry.
  5. Zachowaj dokładność i precyzję. Mieszanka powinna przykryć każdy włosek.
  6. Zafarbowane pasma zawijaj w folię.
  7. Trzymaj środek tak długo jak zaleca producent – nie przeciągaj! W trakcie farbowania możesz kontrolować proces, odwijając pojedyncze pasemka.
  8. Następnie spłucz rozjaśniacz i umyj włosy szamponem.
  9. Zastosuj odżywkę, która ułatwi rozczesywanie włosów i domknie rozszerzone łuski. Idealnie sprawdzają się na przykład odżywki zakwaszające.

Jeśli zależy Ci na pokryciu samego odrostu, rozpocznij od nakładania rozjaśniacza właśnie na odrosty. W przypadku bardzo jasnych włosów i zniszczonych końcówek, nie nakładaj na nie rozświetlacza, aby nie pogorszyć ich kondycji. Pamiętaj o dogłębnym odżywianiu włosów po dekoloryzacji – pielęgnuj je długofalowo mocno odżywczymi maskami i regenerującymi odżywkami.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content