fbpx
Nie przegap Szczepienia

Szczepienia ochronne dla ukraińskich dzieci – rusza kampania w Krakowie!

W Krakowie startuje akcja informacyjna o szczepieniach ochronnych dla dzieci z Ukrainy. Na krakowskich ulicach, w komunikacji miejskiej oraz w galeriach handlowych pojawią się materiały w języku ukraińskim zachęcające matki do skorzystania z bezpłatnych szczepień dla swoich dzieci. Kampanię finansuje United Nations Children’s Fund (UNICEF). Projekt jest realizowany we współpracy z Miastem Krakowem i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. 

Przypomnijmy – decyzją polskiego rządu obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską od 24 lutego 2022 r. mają gwarantowane te same świadczenia zdrowotne co obywatele Polski.

W czerwcu Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie o współpracy z UNICEF, które zakłada m.in. wsparcie w dostawie szczepionek. Akcja informacyjna o szczepieniach ochronnych rozpoczęła się w całej Polsce, m.in. w Krakowie, na mocy porozumienia z samorządami.

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia*, w związku z wojną w Ukrainie, dzieci przebywające na terenie Polski powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych(otwiera się w nowej karcie) (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – można je wykonać m.in. w punktach szczepień we wszystkich miejskich przychodniach.

Indywidualny kalendarz szczepień

Na szczepienie kwalifikuje lekarz z poradni, który wskazuje termin podania i rodzaj szczepionki. Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień przygotowany w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień wykonanych w Ukrainie, dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z PSO na 2022 r..

Resort zdrowia wskazuje również priorytetową listę szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej:

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  • szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19,
  • szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tysięcy dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tysięcy dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

Więcej informacji o szczepieniach ochronnych w języku ukraińskim znajduje się w odnośniku szczepienia.pzh.gov.pl(otwiera się w nowej karcie)

* w odnośniku Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie sposobu realizacji szczepień ochronnych dzieci z Ukrainy (dostęp 29 czerwca 2022 r.)

 

Na stronie krakowpomaga.pl będziemy publikować informacje dotyczące kampanii.

Skip to content