fbpx
Zdrowie Fizyczne

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?

Zgodnie z przepisami kierowcy prywatnych samochodów nie mają obowiązku posiadania apteczki w swoim aucie. Mają jednak inny, ważny obowiązek – obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, a żeby jej udzielić… cóż – przydałaby się apteczka! 

Dzięki opracowaniu “Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku”  Komendy Głównej Policji wiemy, że w samym  2019 roku zgłoszono w Polsce aż 30 288 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 35 477 osób. Dlatego tak ważne jest to, aby „w trasie” być zawsze przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. To czynnik, który może komuś uratować życie i zdrowie! 

Jeżdżąc po Polsce

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Na pewno powinna się ona znaleźć w takich pojazdach jak: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przewożące osoby oraz pojazdach do nauki jazdy i egzaminowania.   

Nie każdy kierowca ma więc obowiązek posiadania apteczki w swoim aucie. Jednak każdy – w razie potrzeby – ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. A udzielenie pierwszej pomocy bez podstawowego zestawu narzędzi i opatrunków może sprowadzić się do telefonicznego wezwania karetki i czekania na fachową pomoc w sytuacji, gdy dla uratowania życia i zdrowia poszkodowanych osób liczy się każda minuta… 

Apteczka samochodowa – nie trzeba, ale warto…

Gotowy zestaw opatrunków do apteczki kupicie niemal wszędzie – na stacji benzynowej, w sklepie medycznym, w aptece i przez Internet… Jednak tego typu komplety warto dodatkowo doposażyć, by być przygotowanym na każdą ewentualność. Jak to zrobić?  Co wziąć pod uwagę, by dobrze skompletować apteczkę samochodową? 

Na drodze może wydarzyć się wypadek i każdy może – w stresie, szoku czy przerażeniu – zapomnieć, co należy zrobić. Dlatego trzeba mieć w apteczce papierową instrukcję pierwszej pomocy. Możecie ją zupełnie za darmo pobrać i wydrukować ze strony: POBIERZ, ale również bez problemu – jeżeli tylko chcecie wydać pieniądze – kupicie ją w sklepie medycznym czy przez Internet. 

Niezbędnym elementem apteczki samochodowej są rękawiczki ochronne. Jest to po podstawowe narzędzie ochronne, które powinno być zawsze… pod ręką. Dla ochrony osobistej warto również dorzucić kilka maseczek ochronnych

Może zdarzyć się wiele sytuacji, w których istnieje spore prawdopodobieństwo poważnego skaleczenia, dlatego podstawowym elementem apteczki w aucie są bandaże i wodoodporne plastry różnych wielkości oraz środek dezynfekujący rany.  

W poważnym wypadku nietrudno o złamaną nogę lub rękę, dlatego jałowy opatrunek oraz opaski elastyczne będą niezbędne, jeśli zajdzie potrzeba unieruchomienia kończyny.  

Pasy są ważnym elementem zabezpieczającym, lecz w niektórych sytuacjach trzeba je przeciąć, by wydostać pasażera… Czas może być tutaj elementem naprawdę kluczowym, dlatego tak ważne jest, by w swojej apteczce mieć również porządne nożyczki – takie, którymi naprawdę można ciąć.  

Może się zdarzyć, że będziesz mieć do czynienia z osobą, u której doszło do zatrzymania pracy serca. Podczas rozmowy telefonicznej z  dyspozytorem pogotowia ratunkowego otrzymasz instrukcje wykonania resuscytacji krążeniowo–oddechowej. Przydadzą się wówczas rękawiczki, ale również ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta.   

Apteczkę przechowujemy w oznaczonym opakowaniu (ma ono wskazywać na to, że w środku jest apteczka) w zasięgu ręki kierowcy. Nigdy nie trzymamy jej w bagażniku, bo najczęściej jest to miejsce niedostępne dla poszkodowanych w wypadkach.   

Dla podróżujących

Niektóre kraje wymagają posiadania apteczki samochodowej. Obowiązek ten dotyczy kierowców wszystkich pojazdów w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Chorwacji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Czechach, Francji, Litwie oraz Słowacji. Brak apteczki lub zbyt „skromne” jej wyposażenie skutkuje tam wysokimi mandatami – dlatego przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy kraj do którego się wybieramy wymaga posiadania apteczki i co powinno znaleźć się w jej składzie.  

_______________________________________________________________________

mgr Michał Brandys, ratownik medyczny

Materiał przygotowany przez Fundację Ziko dla Zdrowia, partnera społecznego Gminy Miejskiej Kraków. Więcej zdrowych porad Fundacji Ziko dla Zdrowia znajdziesz na www.zikodlazdrowia.org

Skip to content