fbpx
Zdrowie Fizyczne

Jak prawidłowo dbać o okulary? Praktyczne porady

kobieta przymierzająca okulary
Fot. Susan Duran

Okulary korekcyjne poprawiają prawidłowe widzenie, trzeba jednak pamiętać, że aby rzeczywiście dobrze widzieć soczewki muszą być czyste. Brud, pył, odbite palce – każda osoba nosząca okulary wie, jak negatywnie wpływają na jakość postrzegania świata. Uważać trzeba też na ewentualne rysy czy uszkodzenia.

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować okulary?

Rzecz niby oczywista, a nie do końca. Użytkownicy okularów, szczególnie gdy rozpoczynają swoją przygodę często popełniają  sporo błędów. W salonach optycznych w Krakowie liczyć można na fachową pomoc specjalistów, którzy udzielą dokładnych wskazówek, jak postępować z okularami, aby cieszyć się ich doskonałą kondycją jak najdłużej.

Pozornie błaha czynność, którą każdego dnia wykonuje się co najmniej kilka razy – zakładanie i zdejmowanie. Zawsze należy wykonywać te czynności oburącz. Dlaczego? Ponieważ regularne ściąganie i zakładanie jedną ręką prowadzi do uszkodzenia oprawek i konieczności ich wymiany.

Jak prawidłowo czyścić okulary? Pełne informacje w salonie optycznym w Krakowie

Salony optyk Kraków to miejsca, w których można nie tylko dobrać odpowiednie i wygodne oprawki, ale też uzyskać informacje dotyczące właściwej ochrony. Wiadomo, jak ważne jest utrzymanie czystości soczewek, trzeba jeszcze robić to w sposób prawidłowy.

Przede wszystkim okularów nie można przecierać przypadkowymi materiałami. Nie można zatem wykorzystać rękawa czy skrawka bluzki, które akurat znajdują się “pod ręką”. Ściereczki wykonane są z delikatnej mikrofibry, są miękkie i nie powodują zarysowań. Dużym i często popełnianym błędem jest przecieranie soczewek na sucho, gdyż znajdujący się na ich powierzchni pył oraz kurz, mimo że często nawet niezauważalny dla ludzkiego oka, spowodować może rysy i uszkodzenia. Specjaliści polecają korzystanie ze specjalnych ściereczek oraz płynu, ale doskonale sprawdzi się tu także zwykła woda. Trzeba jednak pamiętać, aby ograniczyć się wyłącznie do wody, bez dodawania środków myjących i innych detergentów.

Jak dbać o oprawki?

Jednym z czynników wpływających na komfort korzystania z okularów jest ich dopasowanie. Dobrze dobrane będą stabilnie i pewnie trzymać się na nosie. Nawet osoby dokładają  wszelkich starań, aby przedłużyć żywotność okularów od czasu do czasu mogą mieć problem z rozregulowanie. Czują wówczas, że oprawki źle leżą, mogą też zsuwać się z nosa, co stwarza dodatkowe zagrożenie.  Dobrym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest okresowy serwis. Gdy czujesz, że coś może być nie tak, to najlepiej jest podejść do optyka w Krakowie, który w razie potrzeby wyreguluje odpowiednio okulary. Nie należy próbować wykonać czynności samodzielnie, brak doświadczenia i wiedzy może skutkować trwałym uszkodzeniem delikatnych elementów i koniecznością zakupu nowych.

Częstą praktyką jest zakładanie okularów na głowę. Mimo że często obserwuje się takie postępowanie, to trzeba wiedzieć, że ma ono bardzo zły wpływ na kondycję oprawek. Powoduje ich rozciągnięcie materiału, co z czasem prowadzi do ich trwałego uszkodzenia. Zauszniki stopniowo rozszerzają się, a pierwotny kształt zostaje mocno zdeformowany, co sprawia, że zsuwają się one z nosa.

Przechowywanie

Ryzyko uszkodzeń zdecydowanie zwiększa się, gdy okulary nie są użytkowane. Dlatego też najlepiej jest wyrobić sobie nawyk, że jeśli okulary są zdejmowane, to automatycznie powinny zostać schowane do specjalnego, dopasowanego do wielkości i kształtu etui.

Jeśli okulary zdejmowane są tylko na chwilę, a akurat etui “nie ma pod ręką”, wówczas należy odłożyć je w bezpiecznym miejscu, zawsze soczewkami do góry. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych zarysowań.

Okularów nie należy odkładać w miejsca, w których byłyby narażone na działanie wysokiej temperatury. Mogłoby bowiem dojść do uszkodzenia oprawę, ale i samych szkieł. Szczególnie jeśli na soczewce znajduje się warstwa ochronna.

Trzeba pamiętać, aby chronić okulary przed substancjami chemicznymi alkohol, rozpuszczalnik, a nawet perfumy mogą uszkodzić np. warstwę antyrefleksyjną.

___

AKRTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content