Sprawdź, czy Ty lub osoba, którą się opiekujesz, kwalifikuje się do szczepienia w domu. Jak wygląda procedura szczepienie przez wyjazdowe punkty szczepień?
Osoby, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktu szczepień mogą zgłosić potrzebę zaszczepienia w domu. W jaki sposób?
Po pierwsze, należy się zgłosić telefonicznie do swojej przychodni POZ. Może to zrobić opiekun pacjenta leżącego.
Lekarz lub pielęgniarka z przychodni oceni, czy pacjent kwalifikuje się do szczepienia w domu.
Lekarz lub pielęgniarka z Twojej przychodni ocenią, czy kwalifikujesz się do szczepienia w domu. Pomocna w tym zakresie będzie dokumentacja medyczna, dlatego warto upewnić się, że lekarz pierwszego kontaktu ma aktualną informację o stanie zdrowia pacjenta.
W przypadku kwalifikacji do szczepienia w domu, lekarz lub pielęgniarka POZ zawiadomi wyjazdowy punkt szczepień oraz poinformuje pacjenta lub jego opiekuna.
Po otrzymaniu zgłoszenia wyjazdowy punkt szczepień skontaktuje się celem ustalenia dogodnego terminu szczepienia.
Sama procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Przed wykonaniem szczepienia, lekarz ocenia możliwość szczepienia na podstawie kwestionariusza kwalifikacji. Po zabiegu ekipa wyjazdowa odczeka 15 minut na wypadek wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych w celu udzielenia pomocy medycznej.
Osoby z niepełnosprawnością i seniorzy mogą natomiast skorzystać z transportu do punktu szczepień.