fbpx
Czas wolny

Questy – aktywny wypoczynek na czas pandemii (i nie tylko)

questy

Chociaż w dobie pandemii koronawirusa trudniej jest podróżować, nie znaczy to, że warto zamykać się w domu. Jednym z najciekawszych sposobów aktywnego spędzania czasu są questy – bezpłatne krajoznawcze gry terenowe, które świetnie sprawdzają się jako rodzinna rozrywka. 

Questy to nowoczesne terenowe gry edukacyjne, które wyróżnia bezobsługowość – do wzięcia udziału wystarczy ulotka z wierszowanymi wskazówkami lub ogólnopolska bezpłatna aplikacja na telefon. Uczestnik musi tylko dotrzeć na miejsce startu, by odtąd podążać za wskazówkami i rozwiązywać zagadki, odkrywając hasło końcowe prowadzące do skarbu, czyli ukrytego pudełka z pamiątkową pieczątką. 

Od kilku lat popularność questów w Polsce prędko rośnie, a wzrostu tego nie zatrzymał wybuch pandemii, są one też bowiem świetną odpowiedzią na COVID-19. Zabawa najczęściej nie wymaga bezpośredniego kontaktu z inną osobą, czas gry zależy wyłącznie od użytkownika, który nie ponosi też żadnych kosztów. A to nie wszystko – społeczność questowa bierze bowiem udział w rozmaitych konkursach z nagrodami, zaś za przejście określonej liczby questów otrzymuje się specjalną questową odznakę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W rok od wprowadzenia odznaki zdobyło ją pół tysiąca questujących!

Questy są jedyne w swoim rodzaju także dlatego, że łączą ruch na świeżym powietrzu, zabawę w rozwiązywanie zagadek i wiedzę – historyczną, przyrodniczą, kulturową itd. – której próżno szukać w większości gier dla młodych ludzi. Dużą atrakcją dla podróżujących z rodzicami dzieci są pieczątki, możliwość gry przy pomocy smartfona to zaś atut dla młodszych i starszych, którzy nie lubią się z nim rozstawać. Ulotki questowe charakteryzują się z kolei ładnymi projektami graficznymi, ilustracjami, rysowanymi mapkami prowadzącymi do skarbu. 

Dzięki popularności questów ich liczba szybko przyrasta. Tylko na stronie https://questy.org.pl/ można ściągnąć ich już blisko pół tysiąca. Najgęstszą siecią questów mogą pochwalić się Małopolska, Wielkopolska i Dolny Śląsk, grać jednak można w całym kraju. Są questy piesze, rowerowe, samochodowe, można nawet znaleźć quest tramwajowy i kajakowy! Powstają kolejne, a społeczność questowa rośnie z dnia na dzień.

Więcej o questach, które tworzą dwie polskie fundacje, można przeczytać tutaj. Questy mają również fanpage na Facebooku oraz poświęconą im grupę

Adam Jarzębski

Adam Jarzębski

Z wykształcenia historyk, wieloletni współpracownik wydawnictw książkowych oraz organizacji pozarządowych. Specjalizuje się między innymi w pisaniu i redagowaniu tekstów questów oraz tekstów informacyjnych, ma także ambicje ilustratora. W Fundacji pełni rolę specjalisty ds. projektów.

Skip to content