fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na lato

Fot. Marius GIRE

Kino

 

Jurassic World Dominion

Propozycja familijna, szczególnie dla miłośników ożywionych dinozaurów i przygód z ratowaniem świata. Akcja filmu w reżyserii Colina Trevorrowa dzieje się w czasach, gdy dinozaury żyją i polują razem z ludźmi. To zaś ma ogromny wpływ na przyszłość całego świata. Jurassic World Dominion to obietnica zobaczenia nigdy niewidzianych dinozaurów, znakomitej akcji i zadziwiających efektów specjalnych. 

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę

Akcja filmu Michała Krzywickiego dzieje się w niedalekiej przyszłości w Polsce. W tym świecie osoby skazane poddaje się automacji. Goli im się głowy, zapina obroże, podaje substancje psychoaktywne. Więźniowie tracą wspomnienia, a następnie odbywają szkolenia do prostych prac. Zautomatyzowane w ten sposób jednostki państwo wykorzystuje do niewolniczej pracy lub odpłatnie wypożycza prywatnym przedsiębiorcom. Widz będzie świadkiem historii aktywisty, który na znak protestu ogłasza swoje samobójstwo. Dzień przed nim znajdzie jednak w śmieciach porzuconą niewolnicę. Film należy do rzadkiego gatunku 
w polskiej kinematografii, jakim jest science-fiction. 

DC Liga Super-Pets

W lipcu na ekrany kin trafi animowany duet Superpies Krypto i Superman, którzy są nie tylko przyjaciółmi, ale mają również takie same moce. Zajmują się zwalczaniem przestępczości w Metropolis. Gdy Superman zostaje uprowadzony, Krypto poszukuje sojuszników do walki z wrogiem i ocalenia przyjaciół. Z pomocą przychodzą zwierzęta ze schroniska: pies As Bat, świnka zwisłobrzucha PB, żółw Merton i wiewiórka Chipa. Szybko okazuje się, że są nie tylko wyjątkowym teamem, ale także bardzo skutecznym. 

Bullet Train

Sensacyjny film akcji, w którym reżyser David Leitch w rolach głównych obsadził m.in. Sandrę Bullock i Brada Pitta. Akcja dzieje się w pociągu jadącym z Tokio do Marioki. Podczas podróży dochodzi do spotkania pięciorga zabójców, którzy odkrywają, że ich zlecenia są ze sobą powiązane. A to dopiero początek historii. Scenariusz produkcji napisał Zak Olkiewicz na podstawie powieści japońskiego pisarza Kotaro Isaki Maria Beetle.

Rodzice kontra influencerzy

To urocza opowieść o konflikcie pokoleń z perspektywy problemów współczesnego świata. Bohaterami są Paolo (Fabio Volo), nauczyciel filozofii, wdowiec, samotny ojciec i jego córka Simone (Ginevra Francesconi). Świetna relacja między nimi zostaje zaburzona w momencie, gdy Simone zaczyna dojrzewać i marzy o zostaniu influencerką. Wówczas ojciec wypowiada wojnę mediom społecznościowym. Czy jednak będzie potrafił oprzeć się ich zasysającej sile? To dobry film dla tych, którzy poszukują drogi środka do budowania relacji z osobami z innych pokoleń. Premiera w polskich kinach już w sierpniu. 

Teatr

Pijacy

Co prawda zwyczajowo lato jest teatralnym sezonem ogórkowym, ale Kraków posiada sceny, które zapraszają na nowe produkcje również w wakacje. Niedawno Teatr Bagatela świętował premierę Pijaków Franciszka Bohomolca w reż. Artura W. Barona, który w klasyczny tekst wkomponował fragmenty prozy Jerzego Pilcha. Ten obyczajowy spektakl poddaje pod refleksje wiele ludzkich przywar, ale jak to na scenie komediowej – także bawi. 

https://www.bagatela.pl/spektakl/pijacy

Turnus mija ja niczyja

W wakacje na scenie Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego można będzie zobaczyć muzyczny spektakl Cezarego Tomaszewskiego. Nie jest to nowość, ale za to idealna propozycja na letni wieczór. Wszak akcja dzieje się w Sanatorium Uzdrowiskowym i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla. Do uzdrowiska przybywa grupa specjalnych gości, by doznać odnowy biologicznej i przeżyć dreszczyk emocji. Operetka, komedia i dramat w jednym. 

https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/turnus-mija-a-ja-niczyja

Friends – the musical parody

19 lipca w Nowohuckim Centrum Kultury gościnnie wystąpi zespół Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu ze spektaklem w reż. Agnieszki Płoszajskiej. Jest to godna uwagi muzyczna parodia kultowego sitcomu Friends. Twórcy zapraszają do bezpiecznego, radosnego świata, w którym problemy zawsze rozwiązują się z korzyścią dla bohaterów. 

https://nck.krakow.pl/friends-the-musical-parody-xii-krakowskie-miniatury-teatralne/

Impro KRK

Organizowane cyklicznie przez Teatr Łaźnia Nowa improwizacje teatralne to wieczór dla tych, którzy lubią poczucie humoru i gdy dużo się dzieje. W przedsięwzięciu bierze udział grupa krakowskich improwizatorek i improwizatorów. To zawodowi aktorzy, którzy dzielą się z widownią nie tylko swoimi talentami, ale także pozytywną energią. Błyskotliwe występy oparte są na spontanicznym tworzeniu, inspirowanym również reakcjami publiczności. 

https://www.laznianowa.pl/art/impro-krk-2022

Artyści Piwnicy pod Baranami w repertuarze międzywojennym

Miłośnicy starego ducha kabaretu latem mogą liczyć na coś specjalnego. 14 sierpnia w legendarnej Piwnicy pod Baranami wskrzeszona zostanie twórczość dwudziestolecia i trzydziestolecia międzywojennego w piosence. W programie pojawią się m.in. teksty Hemara czy Konarskiego oraz muzyka Henryka Warsa. Koncert piosenek międzywojennych to widowisko, w którym widownia usłyszy takie szlagiery, jak: Ta ostatnia niedziela, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Miłość Ci wszystko wybaczy i wiele innych starych, lecz niezapomnianych utworów. 

https://www.kupbilecik.pl/imprezy/76832/Krak%C3%B3w/Arty%C5%9Bci+Piwnicy+Pod+Baranami/

Patrycja Babicka

Patrycja Babicka

Zawodowo związana ze słowem pisanym – zarówno jeśli chodzi o teksty komercyjne, jak i artystyczne. Tekściarka, dramaturg, promotorka sztuk widowiskowych, copywriterka. Po 20 latach w Krakowie postanowiła spełnić swoje marzenie, porzucić miasto, zamieszkać pod lasem i stamtąd zajmować się pisaniem.

Skip to content