Woda jest najbardziej naturalnym i neutralnym napojem dla naszego organizmu, dlatego nie ma ustalonego górnego limitu spożycia. Wypicie szklanki wody to prosty i szybki sposób na uzupełnienie niedoboru płynów w organizmie oraz zlikwidowanie niekorzystnych skutków odwodnienia. Jakie są najważniejsze korzyści z picia wody i jak włączyć tę czynność do naszej codziennej rutyny? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zacząć pić wodę regularnie.
Szacuje się, że człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi ok. 1 litr wody na 30 kg masy ciała, czyli około 1,5–3,5 litra dziennie. Zatem aby obliczyć własne zapotrzebowanie na wodę, najprościej jest podzielić swoją aktualną wagę przez 30. Jeśli ważysz 60 kg, powinieneś wypijać ok. 2 l wody, jeśli ważysz 80, to ok. 2,7 l wody itd.
Oczywiście każda osoba jest inna i w tych wyliczeniach należy także uwzględnić stan zdrowia, codzienne aktywności czy rodzaj i częstotliwość uprawiania sportu. Jednak mimo to można założyć, że wypijanie dziennie od 6 do 8 szklanek wody będzie się niewątpliwie łączyć z korzyściami dla naszego organizmu.
Dlaczego warto regularnie pić wodę?
Picie wody wspiera nasz układ trawienny, pomaga oczyścić organizm z toksycznych substancji oraz pozbyć się cellulitu czy złagodzić zaparcia. Pozwala zmaksymalizować wydolność fizyczną organizmu, a oprócz tego ma wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację. W związku z tym, że ludzki mózg składa się w ponad 80% z wody, stan odwodnienia może wpływać na jego działanie. Regularne picie wody może więc poprawić nasz nastrój i funkcje poznawcze.
Dodatkowo woda nawadnia każdą komórkę naszego ciała, nadając blasku i elastyczności skórze. Nie tylko pomaga nam wyglądać zdrowo na zewnątrz, ale także chroni najważniejszy organ w naszym ciele – serce. Według badań osoby, które regularnie piją wodę są mniej podatne na atak serca od tych, które tego nie robią.
Po tych argumentach powinniście już być przekonani do włączenia picia wody do swojej codziennej rutyny! Tylko jak zacząć swoją przygodę z regularnym sięganiem po wodę? Przedstawiamy 5 prostych kroków!
Jak zacząć pić wodę regularnie?
#1 MIEJ W DOMU ZAPAS WODY
Zapas wody w domu to pierwszy krok, żeby nie zapominać o regularnym piciu. Warto zaopatrzyć się zarówno w duże, jak i małe butelki wody. W ten sposób przebywając w mieszkaniu, zawsze będzie można po nie sięgnąć, a wychodząc wystarczy wrzucić napój do torebki czy plecaka i zabrać ze sobą do pracy, szkoły, na trening czy na rower.
#2 WŁĄCZ WODĘ DO PLANU DNIA
Kolejnym krokiem ku regularności, tak ważnej przy piciu wody, jest ścisłe określenie momentów w ciągu dnia, w których wypijesz dane ilości: np. tuż po wstaniu, przed lub po śniadaniu, obiedzie i kolacji oraz przed i po treningu. Inna możliwość to np. picie szklanki wody co godzinę lub narysowanie na butelce linii określających, ile wody powinniśmy wypić o danej porze. Można także umieścić szklanki lub butelki z wodą w miejscach, w których spędzasz dużo czasu: w pracy, w samochodzie, obok biurka czy łóżka.
#3 KONTROLUJ, ILE WODY WYPIJASZ DZIENNIE
Aby sprawdzić, czy wypijamy dziennie odpowiednią ilość wody, warto zapisywać swoje wyniki. W tym celu świetnie sprawdzą się aplikacje na telefon, np. Drink Water czy Hydro. Ich wielką zaletą jest to, że nie tylko przypominają o regularnym piciu wody, ale także posiadają kalkulator, który na podstawie naszych danych, takich jak płeć, wiek, wzrost, waga, wyliczy, ile powinniśmy wypijać. A zwolennicy tradycyjnych metod mogą po prostu przygotować notatnik lub zaznaczać kolejne szklanki wody w swoim kalendarzu.
#4 PODZIEL DZIENNĄ DAWKĘ WODY NA MNIEJSZE PORCJE
Chcesz podjąć wyzwanie i regularnie pić wodę, ale 1,5-litrowa butelka to nie lada wyzwanie? Pijesz i pijesz, a wydaje się, że nic nie ubywa? Podziel dzienną dawkę wody na mniejsze porcje. Wypicie jednej szklanki nie wydaje się już tak trudne, a operację wystarczy powtórzyć kilka razy. Dodatkowym ułatwieniem będzie stopniowe zwiększanie ilości wypijanej wody. Jeśli dziś udało się wypić tylko 4 szklanki – nie szkodzi! Jutro sięgnij po 5, następnie 6 itd., aż do zakładanego dziennego spożycia. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza na początku przygody z piciem wody, kiedy ciężko jest nam się zmotywować do wypicia kolejnej szklanki.
#5 UROZMAICAJ SWOJE SZKLANKI Z WODĄ
Jeśli dotąd mieliście w zwyczaju picie słodkich, gazowanych napojów, przestawienie się na wodę może być trudne. By woda smakowała lepiej i byśmy chętniej po nią sięgali, warto od czasu do czasu urozmaicić ją zdrowymi dodatkami! Kilka listków mięty i plasterek cytryny lub limonki sprawi, że woda nabierze smaku i dodatkowo nas orzeźwi. Warto wiedzieć, że woda z dodatkiem cytryny, limonki czy pomarańczy nabierze smaku już po 30 minutach, a przy innych owocach, takich jak melon czy ananas, dopiero po ok. 2 h.
Pamiętajmy także, że najkorzystniejszym i najbardziej efektywnym sposobem nawadniania jest picie regularnie i małymi łykami, a nie np. próba wypicia całej butelki wody wieczorem, kiedy przypomnimy sobie, że za mało dziś piliśmy. Mamy nadzieję, że podejmiecie wyzwanie i już dziś zaczniecie swoją przygodę z regularnym nawodnieniem organizmu. Trzymamy kciuki!
Zapoznaj się również z naszym artykułem o faktach i mitach na temat picia wody.
________
Materiał przygotowany przez markę Kuracjusz Beskidzki.
Woda źródlana Kuracjusz Beskidzki czerpana jest z odwiertów głębinowych, które mieszczą się na stoku góry Jasień w Suchej Beskidzkiej. Dzięki niezwykłym walorom smakowym oraz odpowiedniej mineralizacji można ją pić bez ograniczeń.