fbpx
Zdrowie Fizyczne

Samoleczenie – co ma wpływ na wchłanianie i działanie leków?

My, Polacy, uwielbiamy się leczyć sami. Jednak statystyki pokazują, że robimy to źle i zamiast pomagać swojemu zdrowiu – szkodzimy. Stosowanie się do zaleceń lekarza lub farmaceuty, nasza dieta, pora zażywania leków i to, czym je popijamy mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.  

O tym, że zjawisko samoleczenia jest problemem w naszym społeczeństwie możemy dowiedzieć się, analizując wyniki Komunikatu z badań CBOS nr 158/2016 „Leki dostępne bez recepty i suplementy diety”. Zacznijmy od faktów:  

  • Szacuje się, że leki dostępne bez recepty i suplementy diety stosuje niemal dziewięciu na dziesięciu dorosłych (89%).  
  • Stosując lek dostępny bez recepty po raz pierwszy, tylko połowie z nas zdarza się konsultować jego użycie z lekarzem lub farmaceutą, choć 7 na 10 osób ma świadomość, że leki i preparaty farmaceutyczne dostępne bez recepty mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie.  
  • Ponad jedna czwarta badanych (28%) twierdzi, że zdarzyło im się stosować leki dostępne bez recepty w niewłaściwy sposób. 

Wniosek z tego taki: uwielbiamy się leczyć samodzielnie, ale… najczęściej robimy to w niewłaściwy sposób. Pomaganie sobie na własną rękę w bólu czy w chorobie nie jest złe, ale trzeba to robić rozsądnie, np. biorąc pod uwagę czynniki mające wpływ na działanie i wchłanianie lekarstw.  

Zioła i dieta

Popularność ziół w ostatnich latach rośnie. Jeśli pijecie napary z ziół lub zażywacie je w formie pastylek warto przeanalizować, z jakimi lekami można je łączyć. 

  • Nie należy stosować ziela dziurawca w połączeniu z lekami nasennymi, antykoncepcyjnymi i przeciwdepresyjnymi. Ziele dziurawca może mieć wpływ na zmianę stężenia tych leków w organizmie.
  • Wyciągu z czosnku, żeń-szenia czy miłorzębu nie powinno się zażywać razem z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Takie połączenie może zwiększyć ryzyko krwawień.  
  • Zioła przeczyszczające powodują szybszą perystaltykę jelit, a przez to skracają czas przebywania leków w przewodzie pokarmowym. Może to oznaczać, że zażyty lek nie zdąży się wchłonąć, a już będzie wydalony z organizmu. 
  • Siemię lniane jest dobre dla pracy jelit. Wrzodowcy piją odwar z nasion lnu, ponieważ działa on osłaniająco, chroni przewód pokarmowy przed drażniącymi substancjami, ale również przed wchłanianiem się leków. Dlatego odwar z lnu pijemy już po zażyciu wszystkich leków. 

 W kwestii diety warto zwrócić uwagę na kilka popularnych tematów związanych z przyjmowaniem błonnika, witamin, białek i wapnia: 

  • Błonnik poprawia perystaltykę, wiąże toksyny, a nawet nadmiar cholesterolu. Ale we wszystkim potrzebny jest umiar  zbyt duża jego ilość może też wiązać leki i substancje odżywcze, utrudniając ich wchłanianie. 
  • Witaminy A, E, D, K rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego spożywając zawierające je pokarmy powinniśmy jednocześnie dodawać do nich oleje – najlepiej roślinne i nieprzetworzone. 
  • Pokarmy zawierające wapń i białko mogą tworzyć nierozpuszczalne kompleksy z niektórymi lekami, dlatego nie należy popijać leków mlekiem. Przed zastosowaniem leku warto zajrzeć do ulotki i sprawdzić, czy nie ma tam informacji o tym z jakimi produktami nie należy przyjmować specyfiku. Jeśli w ulotce nie ma takiej informacji oznacza to, że do tej pory nie zaobserwowano negatywnego wpływu łączenia leku z pożywieniem. 

Popijanie 

Nie należy popijać leków sokami owocowymi, kawą, herbatą i mlekiem mogą one osłabiać działanie niektórych leków. Dla bezpieczeństwa nie powinno się też łączyć leków z alkoholem. Może to mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Szczególnie jeśli leki działają “ośrodkowo”, czyli oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy (podobnie jak sam alkohol)  ich połączenie z napojami “procentowymi” może spowodować, że zarówno działanie na nasz mózg alkoholu, jak i samych leków będzie dużo silniejsze. 

Czym zatem należy popijać leki? Najlepiej sprawdzi się najprostszy z możliwych pomysłów: szklanka niegazowanej wody o temperaturze pokojowej.  

Warto również podkreślić, że leki działają właściwie, tylko w odpowiednio nawodnionym organizmie. Należy więc pamiętać o regularnym piciu wody, nie tylko przy okazji zażywania tabletki. 

Pora zażywania 

Nie ma w ciągu dnia jednej wyznaczonej pory, w której wskazane jest zażywanie leków bądź suplementów. Tak naprawdę wszystko zależy od przyjmowanych przez nas preparatów i wskazań opisanych w ich ulotce informacyjnej.   

Jakie leki zażywamy na czczo?  

  • Leki na tarczycę,
  • Leki blokujące wydzielanie kwasu solnego – stosowane na wrzody,
  • Bisfosfonianamy, czyli leki na choroby układu kostnego, po których nie wolno się także kłaść przez minimum pół godziny.  

Jakie leki zażywamy po śniadaniu? 

  • Leki na nadciśnienie,
  • Leki moczopędne (dodatkowo należy pamiętać, że mogą one wywoływać dość silny i szybki efekt  warto to wziąć pod uwagę planując np. wyjście z domu!). 

Jakie leki zażywamy do obiadu lub po nim?  

  • Metforminę, obniżającą poziom glukozy.

Jakie leki zażywamy wieczorem? 

  • Leki zmniejszające poziom cholesterolu,
  • Leki zmniejszające krzepliwość krwi – kwas Acetylosalicylowy. 

 

Samodzielne zmiany terapii  

Pierwsza zasada dobrego pacjenta brzmi: na ile to możliwe – zawsze konsultujcie się z lekarzem lub farmaceutą. Do przykładów najbardziej niebezpiecznych zachowań w samoleczeniu zalicza się przerywanie lub zmianę dawkowania w terapii zaleconej przez specjalistę.  

Dlatego zawsze przed użyciem każdego leku zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, oraz skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

_______________________________________________________________________

Patryk Cyb, magister farmacji

Materiał przygotowany przez Fundację Ziko dla Zdrowia, partnera społecznego Gminy Miejskiej Kraków. Więcej zdrowych porad Fundacji Ziko dla Zdrowia znajdziesz na www.zikodlazdrowia.org

Skip to content