fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na zimę

kino

Kino

Dom Gucci

Grudniowe kino zaprasza między innymi na salony, do świata blichtru i wielkich pieniędzy. Spotkanie z mroczną stroną życia w luksusie proponuje Ridley Scott. W wyreżyserowanym przez niego Domu Gucci widz poznaje kulisy morderstwa Maurizio, wnuka założyciela legendarnego domu mody. Winę za to morderstwo przypisano jego żonie. To film dla miłośników kina ujawniającego kulisy walki o władzę. Pełna temperamentu Patrizia to uwodzicielka i manipulatorka o duszy Lady Makbet i osobowości Alexis Carrington. 

Matrix. Zmartwychwstania

Przed samą Gwiazdką (22 grudnia) do kin trafi również Matrix. Zmartwychwstania w reż. Lany Wachowski, jednej ze słynnych filmowych sióstr Wachowskich, o których mówi się, że wprowadziły kino w XXI wiek. Można spodziewać się wbijających w fotel efektów specjalnych i zanurzenia w estetyce przyszłości. Od premiery Matrixa minęło 20 lat. Świat wirtualny zawładnął naszym życiem, tak jak zapowiadali Wachowscy. Już dni dzielą nas od kolejnej jego odsłony. 

Nie patrz w górę

Nie zabraknie też w kinie wrażeń dla amatorów klimatów zagłady wszechświata. Tym razem w odsłonie komediowej. W Nie patrz w górę reżyser Adam McKay przedstawia zabiegi studentki astronomii (Jennifer Lawrence) i jej profesora (Leonardo DiCaprio) o to, by do szerokiego odbiorcy dotarła informacja o zagrożeniu, jaki ma wywołać krążąca po obrzeżach galaktyki kometa. Do zderzenia komety z  Ziemią zostało tylko sześć miesięcy, a społeczeństwo zdaje się być na to głuche. 

Spider-Man: Bez drogi do domu

Gdy mowa o ratowaniu świata, koniecznie trzeba zwrócić się ku nowej produkcji Marvel Studios. Komiksowy bohater, człowiek-pająk, już na stałe zagościł w świadomości odbiorców kina. Reżyser, Jon Watts, nie pierwszy raz mierzy się z tym uniwersum. Nadchodząca premiera jest bowiem kontynuacją filmów Spider-Man: Homecoming z 2017 i Spider-Man: Daleko od domu z 2019 roku. 

Cry Macho

Clint Eastwood niejednokrotnie już dowiódł, że jako aktor i reżyser dojrzewa z każdym filmem niczym wytrawne wino. Tym razem jako emerytowany gwiazdor rodeo wyruszy w podróż, by sprowadzić z Meksyku do USA syna swojego przełożonego. Wyprawa stanie się pretekstem do odkupienia win. 

Teatr

Pani Bovary. Możliwa historia

„Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest?” – takie pytania stawiają twórcy nowego spektaklu Teatru w Krakowie, odpowiedzi szukając w społecznych rolach współczesnych kobiet, w szczególności zaś w żony i matki. Reżyserka Gosia Jakubowska Raczkowska prowadzi widza przez konwenans i formalizm rzeczywistości, w których kobieta musi odnaleźć nie tylko swoje miejsce, ale i tożsamość.

Obywatelka Kane

Postać kobieca stała się także bohaterką sztuki Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, Obywatelka Kane, którą można zobaczyć w Teatrze Starym. Przedstawienie inspirowane jest historią wnuczki amerykańskiego magnata prasowego, którego pierwowzorem był William Randolph Hearst. Patty, o której mowa, została uprowadzona przez grupę uznawaną za  terrorystyczną. Dziewczyna z ofiary szybko zamieniła się w jej członkinię i wraz z kompanami brała udział w akcjach wymierzonych w establishment. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Kora. Boska

Nie koniec galerii znanych kobiet na scenie. Teatr Nowy Proxima zaprasza na muzyczną Korę. Boską według scenariusza i w reżyserii Katarzyny Chlebny. Kora, która po śmierci trafia do nieba, spotyka trzy Maryje – Matkę Boską Częstochowską, Matkę Boską Fatimską i Matka Boska z Guadalupe. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. W spektaklu można usłyszeć największe przeboje Maanamu w wykonaniu Katarzyny Chlebny.

Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits

Teatr Bagatela zaprasza na nową premierę w reżyserii Krzysztofa Materny, który tym razem sięga po dorobek Henryka Sienkiewicza. Pokrzepienie serc Polaków zdaje się być potrzebą na topie, dlatego warto odkurzyć mistrza tematu. Zwłaszcza, że – według zapowiedzi twórców – widz może się spodziewać humoru w klimacie montypythonowskim. W spektaklu pojawią się piosenki autorstwa Macieja Stuhra i Janusza Stokłosy. 

Kantor. Burza

Kantor. Burza to propozycja Cricoteki dla amatorów teatru tańca i estetyki teatru Tadeusza Kantora. Dla reżysera Sławka Krawczyńskiego oraz choreografki Anny Godowskiej świat Kantora wciąż pobudza do nowych pytań i zachęca do eksploracji. Materiałem źródłowym do powstania i realizacji Kantor.Burzy stały się zapisy spektakli Kantora, fragmenty prób, teksty, malarstwo, rysunki. 

Patrycja Babicka

Patrycja Babicka

Zawodowo związana ze słowem pisanym – zarówno jeśli chodzi o teksty komercyjne, jak i artystyczne. Tekściarka, dramaturg, promotorka sztuk widowiskowych, copywriterka. Po 20 latach w Krakowie postanowiła spełnić swoje marzenie, porzucić miasto, zamieszkać pod lasem i stamtąd zajmować się pisaniem.

Skip to content