fbpx
Szczepienia

#KrakówSzczepi dorosłych, dzieci i młodzież

Trwa plenerowa akcja szczepień przeciw Covid-19 pod hasłem #KrakówSzczepi. Do końca wakacji wszyscy chętni mogą zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, lub innymi, dwudawkowymi preparatami. Z apelem do rodziców o zaszczepienie dzieci przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku szkolnym zwrócił się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„W trosce o najmłodszych zachęcam do podjęcia tej ważnej decyzji. Szczepienia są jedyną szansą na bezpieczny powrót uczniów do szkół, a także pełnej normalności” – podkreślił Prezydent. W najbliższe sierpniowe weekendy zachęcamy wszystkich mieszkańców, w tym rodziców z dziećmi do skorzystania z akcji szczepień. W dniach 21 i 22 sierpnia będzie można się zaszczepić w Parku Jordana w godzinach od 8-20 oraz przy Hali 100-lecia Cracovii, w godzinach od 9-15. Następnie 28 i 29 sierpnia plenerowa akcja szczepień odbędzie się w Parku Jordana, w godzinach od 8-20 oraz przy obiektach KS Nadwiślan, w godzinach od 9-15. Dodatkowo 21 sierpnia w godzinach od 14-18, 22 sierpnia  w godzinach od 15 do 18 oraz  28 sierpnia w godzinach od 13-16 chętni Krakowianie mogą skorzystać z akcji szczepień przy Nowohuckim Centrum Kultury.

Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Leków, dzieci po ukończeniu 12 – go roku życia mogą zostać zaszczepione przeciw COVID-19.  Młodzież po ukończeniu 16 roku życia może zaszczepić się w punktach bez obecności rodzica, jednak pod warunkiem posiadania ze sobą pisemnej zgody rodzica oraz podpisanego formularza. Duża liczba punktów szczepień zlokalizowanych niemal w każdej części Miasta oraz dostępność preparatów firm Pfizer i Moderna, dedykowanych dzieciom i młodzieży, gwarantuje mieszkańcom szczepienia bez konieczności oczekiwania.).

Przypomnijmy, w Krakowie 494 729 mieszkańców jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, co stanowi 63% populacji Miasta. W pełni zaszczepione tj. po 2 dawkach szczepionki 2-dawkowej oraz po 1 dawce szczepionki 1-dawkowej jest 476 235 osób, co stanowi 61,1% populacji Krakowa. W przedziale wiekowym od 12-19 lat zaszczepionych jest 49% młodzieży. Z kolei 75% populacji zaszczepiło się w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Po zakończeniu wakacji akcja szczepień kontynuowana będzie w dotychczasowych lokalizacjach punktów szczepień powszechnych oraz w mobilnych punktach szczepień.