fbpx
Szczepienia

Jak zdobyć paszport covidowy? Odpowiedzi na najczęstsze pytania o Unijny Certyfikat COVID

certyfikat covid
Fot. Nataliya Vaitkevich, pexels.com

Tak zwany paszport covidowy funkcjonuje już od kilku miesięcy, wciąż jednak budzi wiele wątpliwości. Czym jest i do czego upoważnia? Gdzie go dostać? Jak długo jest ważny? Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Paszport covidowy, inaczej Unijny Certyfikat COVID, to międzynarodowy dokument, potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19, co daje prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że jego posiadanie nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na wjazd do innych krajów, dlatego przed wyjazdem na wakacje koniecznie kontrolujmy aktualne regulacje dotyczące wpuszczania obcokrajowców do danego kraju. Rządowy portal informacyjny rekomenduje stosowanie do tego aplikacji Re-open EU (https://reopen.europa.eu/pl/), w której znajdują się aktualne informacje na temat obowiązujących w państwach członkowskich ograniczeń. W różnych krajach posiadacze paszportu covidowego mogą mieć różne uprawnienia.

Pamiętajmy, żeby sprawdzić regulacje także tuż przed wyjazdem, bo czasem są one zmieniane z dnia na dzień. Choć w Polsce sytuacja jest na razie spokojna, niekoniecznie taka sama jest w innych częściach kontynentu. Warto też pamiętać, że i u nas dzienne liczby zachorowań od jakiegoś czasu rosną, co może wpływać na decyzje dotyczące polskich turystów, zwłaszcza jeśli ta tendencja utrzyma się.

Skąd wziąć paszport covidowy?

Paszport covidowy można mieć w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel lub w formie pliku PDF, wydrukowanego lub otwieranego na urządzeniu elektronicznym, pobranego z Internetowego Konta Pacjenta. Na wyjazd zagraniczny polecamy zabrać zarówno wersję papierową, jak i elektroniczną, żeby uniknąć problemów na wypadek awarii telefonu albo zagubienia dokumentu, którego format (A6, bo jest to kartka A4 złożona dwa razy) utrudnia noszenie go ze sobą na przykład w portfelu. 

Od kiedy i jak długo paszport covidowy jest ważny?

Certyfikat zaczyna być ważny:

  • 14 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia,
  • 11 dni po uzyskaniu statusu ozdrowieńca lub
  • natychmiast po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (ten certyfikat jest ważny tylko przez 48 godzin!).

Paszport covidowy obowiązuje:

  • do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki,
  • do 48 godzin po negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa lub
  • do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Gdzie znaleźć więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID?

Więcej informacji o paszporcie covidowym znajdziesz na stronie rządowej poświęconej aplikacji mObywatel i certyfikatowi: https://www.gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid

Skip to content