Innowacje technologiczne stanowią niezbędny element rozwoju poszczególnych sektorów gospodarki. W przypadku produkcji samochodów są koniecznie również po to, aby kolejne modele spełniały rosnące wymagania kierowców oraz coraz bardziej restrykcyjne normy prawne.
Postęp technologiczny zachodzi cały czas, a wraz z nim rosną nasze wymagania odnośnie jego owoców. Nic więc dziwnego, że większość kierowców chce, aby na pokładzie ich samochodów znajdowało się jak najwięcej nowoczesnych czy wręcz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednakże w motoryzacji innowacje obejmują nie tylko same pojazdy – od ich napędu, poprzez karoserię, na wyposażeniu skończywszy – lecz także proces produkcji. Warto się nim zainteresować, poszukując auta dla siebie. A jeśli ma to być pojazd używany, koniecznie trzeba sprawdzić jego historię poprzez numer VIN: https://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin.
Cyfryzacja i robotyzacja
Przed współczesnymi samochodami stoją coraz to większe wyzwania, wynikające czy to z rosnących oczekiwań kierowców, czy to norm prawnych, dotyczących chociażby ekologii oraz bezpieczeństwa. Dążenie do sprostania im wpływa oczywiście na proces produkcji.
Obecnie nie da się zaprojektować ani wyprodukować poszczególnych modeli aut bez zaawansowanych technologii cyfrowych: komputerowego wspomagania projektowania (CAD), druku 3D i wielu innych. Dzięki nim inżynierowie oraz projektanci tworzyć mogą projekty coraz nowocześniejszych i aerodynamicznych nadwozi, które następnie są precyzyjnie realizowane w procesie produkcyjnym. Technologie cyfrowe powodują, że samochody są bardziej estetyczne, ale też coraz bardziej funkcjonalne i wydajne.
Zyskują również na jakości, do czego znacząco przykłada się robotyzacja linii produkcyjnych. Samochody, którymi jeździmy, montowane są przez roboty przemysłowe, które dzięki wyposażeniu w zaawansowane sensory i kamery, z ogromną precyzją wykonują najbardziej nawet skomplikowane zadania. Sprawia to, że w zasadzie wszyscy producenci zapewnić mogą oczekiwaną przez klientów coraz wyższą jakość montażu. Dzięki automatyzacji produkcja jest również szybsza i bardziej elastyczna, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb kierowców.
Innowacje w materiałach
Samochody w naszych czasach powinny być możliwie jak najlżejsze (masa przekłada się przecież na zużycie paliwa lub elektronów – w przypadku aut elektrycznych i hybrydowych plug-in), a jednocześnie coraz odporniejsze i trwalsze. Czy da się pogodzić te założenia? Służą temu innowacje w dziedzinie materiałów stosowanych podczas produkcji. Współcześni producenci stawiają zatem przykładowo na zaawansowane stopów metali, kompozytów i polimerów. Są one lekkie, ale przy tym bardzo mocne i odporne na korozję. Wyprodukowane przy ich użyciu samochody okazują się zdecydowanie bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa, zapewniając jednocześnie wyższy poziom bezpieczeństwa oraz bezproblemowość eksploatacji.
Przyjazne dla środowiska
Obecnie coraz ważniejszą kwestią jest dbałość o klimat i przyrodę. Liczni kierowcy zwracają więc baczną uwagę na to, aby ich auto szkodziło środowisku naturalnemu w jak najmniejszym stopniu. W tym zakresie ważne są nie tylko ekologiczne, czyli bez- lub nisko-emisyjne napędy (elektryczny bądź hybrydowe różnego typu), ale i sam proces produkcji. Poszczególne firmy motoryzacyjne stosują więc innowacje związane ze zrównoważonym rozwojem, czyli technologiami nieszkodzącymi planecie i przyrodzie. Dlatego rośnie skala wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu, a także stosowanie filtrów i innych technologii ograniczających zanieczyszczenia.
Nowoczesne samochody są więc coraz bardziej innowacyjne również od strony produkcyjnej, co przekłada się na ich jakość, bezpieczeństwo oraz ekologię.
___
ARTYKUŁ SPONOSROWANY