fbpx
Nie przegap Zdrowie Psychiczne

Well-being – strategie i praktyki wspierające nasze dobre samopoczucie i szczęście

well being strategie i praktyki wspierajace nasze dobre samopoczucie i szczescie

Well-being cieszy się coraz większym uznaniem i rzeczywiście wprowadzone zasady tej strategii sprawiają, iż można poprawić swoje samopoczucie i poziom odczuwania szczęścia.

Czym jest well-being?

Większość osób zmaga się ze stresem w pracy, a to wszystko wpływa na pogorszenie jakości życia. Trzeba wiedzieć, że nie tylko zmniejsza się efektywność w pracy, ale też kreatywność, a do tego dochodzi jeszcze brak energii. Well-being jest pojęciem, które można przetłumaczyć jako dobrostan. Oznacza to, że trzeba zadbać, by dana osoba w określonej sytuacji czuła się komfortowo. Sama strategia i koncepcja well-being odnosi się do człowieka i sposobów zaspokajania jego potrzeb takich jak poczucie bezpieczeństwa, realizacja potencjału, kształtowanie odporności psychicznej, umiejętność zarządzania czasem, kreatywne zarządzanie swoim potencjałem, radzenie sobie ze stresem, a w efekcie odczuwanie zadowolenia z życia, spełnienia i radości. Dobrostan powinien obejmować pozytywne emocje, a więc nasze zadowolenie, ale odnosić się też do ciekawości świata i chęci pokonywania swoich trudności. Zaangażowanie to także część well-being, a więc oznacza to, że trzeba dysponować odpowiednimi kompetencjami, ale też mieć pozytywną motywację do pracy. Poczucie sensu odgrywa kluczowe znaczenie w poziomie odczuwania szczęścia. Powinniśmy czuć, że to co robimy ma jakiś sens i mamy z tego powodu profity. Docenienie to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli czujemy się docenieni to chętniej realizujemy określone zadania, ale też mamy lepszą motywację do pracy.

Dobrostan pracownika jako sposób na jego lepszą efektywność w pracy

Większość pracowników odczuwa stres w miejscu pracy, a jak wiadomo stres ma destrukcyjny wpływ na pracę całego organizmu i obniża poziom kreatywności, ale też efektywności w pracy. Pracodawca powinien więc zadbać o to, by pracownicy w miejscu pracy czuli się dobrze. Praca zespołu powinna być oparta nie o ścisłą realizację, lecz o zgranie. Zaangażowany zespół dokładniej wykonuje swoje obowiązki. Sprawia też, że ich jakość jest znacząco wyższa. To wszystko przekłada się na fakt, iż usługi firmy są lepsze i można liczyć na znalezienie nowych klientów. Pracodawcy mogą również zastosować inne poziomy motywacji pracowników, które również będą pozytywnie przekładać się na poziom zadowolenia. Obejmuje to choćby różnego rodzaju benefity, np. karnety na zdrową żywność czy też karnety na siłownię bądź imprezy kulturalne. Nie można zapominać, że tylko zadowoleni pracownicy dbają o rozwój firmy. Co więcej, poziom odczuwania zadowolenia z życia przekłada się na większe chęci do pracy. Zwiększenie dobrostanu w miejscu zatrudnienia zwiększa o 43% produktywność i o 86% kreatywność. Ma to istotny wpływ na każdy aspekt życia. Well-being zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak depresja czy otyłość. Pracodawcy mogą zachęcać pracowników do zmiany nawyków żywieniowych, na przykład poprzez wprowadzenie lekkiej i zbilansowanej diety. Dzięki karnetom na zdrową żywność pracownicy mogą zaoszczędzić więcej pieniędzy, które mogą przeznaczyć na rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Jednoczesne wykorzystanie środków z kart na zdrową żywność czy podejmowanie aktywności fizycznej zwiększa poziom zadowolenia i poprawia samoocenę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat well-being, to zapoznajcie się z artykułami na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl/.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content