Znasz osobę, organizację lub instytucję działającą na rzecz dialogu międzykulturowego? Zgłoś swojego kandydata do konkursu Krakowski Ambasador Wielokulturowości 2020. Tytuł mogą otrzymać osoby, instytucje, organizacje pozarządowe, a także nieformalne grupy działające na rzecz dialogu międzykulturowego.
Liczba imigrantów wybierających Kraków jako miejsce do życia od lat systematycznie wzrasta. Szacuje się, że około 10 proc. krakowian to cudzoziemcy, dlatego ważną rolę w funkcjonowaniu miasta odgrywają osoby i instytucje zaangażowane w dialog międzykulturowy. Dla wspierania ich działalności, a także w celu promowania zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracji mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców Rada Miasta Krakowa w grudniu 2018 roku ustanowiła tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i podmiotom działającym na rzecz dialogu międzykulturowego w Krakowie. Przed nami 3. edycja plebiscytu.
– Kraków to miasto otwarte, przyjazne, wielokulturowe – opowiada Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej i komunalnej – jak często mówimy: miasto otwartych bram. Jako miejsce do pracy i życia wybrało je wiele osób, które przybyły z różnych miejsc świata, środowisk kulturowych, tradycji. Chcemy, by wszyscy mieszkańcy Krakowa czuli się ze sobą dobrze, szanowali się i umieli porozumiewać. Dlatego dużą wagę przykładamy do działań w obszarze wielokulturowości i zachęcania do dialogu. A w tym niezwykle ważni są pośrednicy – osoby i organizacje zaangażowane w dialog wielokulturowy, które pomagają miastu identyfikować i odpowiadać na potrzeby w tym obszarze. Zachęcam do zgłaszania osób i instytucji, których działalność możemy wyróżnić i nagrodzić tytułami Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2020.
Tegoroczna edycja: zgłoszenia do 12 marca
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” w tegorocznej, trzeciej edycji konkursu rozpoczyna się dziś, 11 lutego, i potrwa do 12 marca. Laureatów poznamy w czerwcu – podczas tradycyjnej, uroczystej gali otrzymają pamiątkowe statuetki wielobarwnego Lajkonika, a dzięki plebiscytowi mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dowiedzieć się o ich działalności w zakresie promowania wielokulturowości i otwartości.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta wyróżnienie może zostać przyznane osobom indywidualnym, a także organizacjom, pozarządowym, instytucjom, firmom i grupom nieformalnym. Tytuł „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” jest przyznawany za osiągnięcia poprzedniego roku kalendarzowego przez Prezydenta Miasta Krakowa na wniosek powoływanej każdego roku Kapituły Wielokulturowości.
Kandydatów do tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020” można zgłaszać:
- poprzez przesłanie skanu podpisanego wniosku wraz z wersją edytowalną wniosku na adres e-mailowy Wydziału: sz.umk@um.krakow.pl
- poprzez dostarczenie podpisanego wniosku do urny na korespondencję w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK – ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków (urna na korespondencję znajduje się na parterze budynku, przy portierni).
Do zgłoszenia kandydatury może zostać dołączona dodatkowa dokumentacja, która pokazuje działania i osiągnięcia zgłaszanego kandydata w zakresie wielokulturowości. Prosimy pamiętać, że zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatem.
Otwarty Kraków
Nagroda przyznawana Krakowskim Ambasadorom Wielokulturowości wpisuje się w realizowany w Krakowie od 2016 roku Program Otwarty Kraków skoncentrowany na polityce otwartości Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych i cudzoziemców. Program wspiera budowanie wśród mieszkańców poczucia solidarności i szerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów innych narodowości.
Mamy z kogo brać przykład
Pierwsza edycja konkursu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” została zorganizowana w 2019 roku. Zgłoszono wówczas 41 kandydatur do tytułu, spośród których zostało wybranych czterech Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2018. Do ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęły 44 zgłoszenia. Laureaci zostali wyłonieni przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Dominika Jaśkowca, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. W kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych wyróżnienie otrzymali „Chór w Kontakcie” oraz „Collaborate, Krakow!” W kategorii osób indywidualnych tytułami Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2019 uhonorowani zostali Anna Wilczyńska oraz David McGirr.
Szczegółowe informacje o konkursie, a także formularze zgłoszeniowe można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać także pod numerem telefonu: 12 616 78 08, 12 616 78 21 lub w portalu Otwarty Kraków, gdzie można znaleźć informacje o przedsięwzięciach z zakresu wielokulturowości realizowanych w naszym mieście.
Patronami medialnymi konkursu są „Gazeta Wyborcza” Kraków i Love Kraków.