fbpx
Szczepienia

Wsparcie Miasta Krakowa dla szkół w realizacji procesu szczepień przeciw COVID-19 dzieci i młodzieży

Fot. Nataliya Vaitkevich, pexels.com

Miasto Kraków, w porozumieniu z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie (MCO), podjęło decyzję
o utworzeniu specjalnych Mobilnych Zespołów, kierowanych wyłącznie do szczepień w szkołach. Od 2 września 2021 r. działa także specjalna infolinia dla krakowskich szkół w sprawie szczepień dzieci i młodzieży.

Pracownicy Miejskiego Centrum Opieki oczekują na sygnały od dyrektorów placówek oświatowych, którzy w rozmowie mogą ustalić m.in. to, które pomieszczenia należy przeznaczyć na potrzeby realizacji szczepień w szkole, jakie działania należy podjąć, aby Mobilne Zespoły Szczepień przeprowadziły akcję, lub też uzgodnić szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych w Tauron Arenie Kraków przy ul. Lema 7, czy też  w siedzibie MCO przy ul. Wielickiej 267.  W skład każdego Mobilnego Zespołu Szczepień  zapewnianego przez MCO wchodził będzie lekarz, który przeprowadzi kwalifikacje do szczepienia. Mobilne Zespoły Szczepień dostępne będą we wszystkie dni tygodnia w godz. 8.00-20.00.

W sprawną realizację transportu zespołów szczepiących zaangażują się miejskie Spółki, które udostępnią swoje tabory samochodowe. Dodatkowo w wyjątkowych sytuacjach, gdy na terenie szkoły realizacja szczepień nie będzie możliwa lub znacznie utrudniona, MCO może zadysponować autobus MPK, który podjedzie w umówione miejsce, w którym będą mogły zostać przeprowadzone szczepienia, albo zadysponować autobus MPK, który przewiezie uczniów, ich opiekunów oraz przedstawicieli szkoły do Punktów Szczepień Powszechnych.

Szczepienia dzieci i młodzieży odbywać się będą wyłącznie preparatami dopuszczonymi dla tej grupy wiekowej tj. Pfizer oraz Moderna. Dorośli mogą zaszczepić się także preparatem jednodawkowym Johnson & Johnson. Decyzję o rodzaju podawanej szczepionki podejmować będzie lekarz, w tym po konsultacji z rodzicem.

Obecnie dzieci i młodzież w wieku 12-19 lat to najsłabiej wyszczepiona grupa mieszkańców Krakowa (ok. 50% osób w tej grupie jest zaszczepionych). W pozostałych grupach wiekowych ponad 70% mieszkańców Krakowa jest już po podaniu pełnej dawki szczepionki.

 

Wsparcie Miasta dla procesu szczepień w szkołach jest elementem systemowych działań, których efekt może zapewnić normalne funkcjonowanie placówek oświatowych, tym bardziej w sytuacji spodziewanej kolejnej fali zachorowań. Szczepienia przeciw COVID -19 są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na funkcjonowanie szkół w trybie stacjonarnym.

Skip to content