fbpx
Czas wolny

Teatralny spektakl w domowych warunkach — alternatywa na nudę!

teatrzyk
Fot. David López, pexels.com

Stwórzmy teatr — ten inspirowany baśniami, legendami i opowiadaniami, a inscenizowany samodzielnie przez dzieci w domowych warunkach. To będzie prawdziwa magia! Nagle jesteśmy i my — widownia, i mali aktorzy przeniesieni do innego, niezwykłego świata oderwanego od rzeczywistości. Nie ma tu pochmurnej aury i złośliwego wirusa — możemy jednak zbudować pałac i ogród, i salę balową, spotkać smoka… i dobrą wróżkę, która wszystkiemu zaradzi.

Teatr to przede wszystkim nasza wyobraźnia, imaginacja, podróż na falach fantazji i wizyta w świecie przygód. To niezwykła zabawa, która często okazuje się wprawką do umiejętnego prowadzenia rozmów, przekonywania do własnych racji, umiejętności pięknego wysławiania się w dorosłym życiu.

Jakie są korzyści z zabawy w teatr?        

Teatrzyk odgrywa znaczącą rolę w rozwoju dzieci. Uczy kreatywności, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, uczy uważnej obserwacji otaczającego świata. Doskonali umiejętności logopedyczne w zakresie prawidłowej mowy — wyrazistość, melodyjność, akcent, emisję głosu, dykcję, wzbogaca czynne słownictwo dzieci. Kształtuje umiejętność oracji, no i co naprawdę ważne, dziecko uczy się pokonywania stresu i lęku przed występami, pokonywania nieśmiałość. Często scenariusz teatrzyku przewiduje elementy muzyczne, przez co rozwija zdolności muzyczne, plastyczne, ruchowe, społeczne, kulturowe. Teatrzyk to także umiejętność okazywania radości z sukcesu, przyjmowania oklasków, pochwał, a czasem uwag. Buduje poczucie własnej wartości, wycisza i uspokaja. Poprzez grę aktorską dziecko uczy się wyrażania swoich uczuć i emocji.

UWAGA !!!                                                      

Zabawy teatralne są jednym z najefektywniejszych środków wychowania wszechstronnego, dają możliwość wspólnego działania i wspólnej radości z osiągniętego celu.

Można tu wymienić jeszcze wiele zalet zabawy w teatr. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, by umożliwić własnym dzieciom zabawę. Poświęcić koce — kurtyny, łyżkę — berło, szlafrok — przepiękną suknię i kilka jeszcze innych przedmiotów, by dziecko, choć na chwilę, mogło być królewną, czarownicą, księciem, krasnoludkiem czy rycerzem. Nie uciszajcie waszej pociechy, nie odwlekajcie zgody na taką zabawę, bo naprawdę warto dać się pochłonąć. Niech dziecko czuje się ważne i docenione. Oczywiście o wiele łatwiej jest oddać dziecko w elektroniczną niewolę, włączyć bajkę lub grę, mieć „święty spokój” i trochę czasu dla siebie. Tak jest wygodniej, ale czy lepiej dla dziecka.

Nie zwlekaj

Pamiętaj, że czas płynie szybko. Za rok czy dwa twoje dziecko już nie zaproponuje ci takiej zabawy. Częściej będzie wybierać filmy i gry komputerowe. Owszem, nam dorosłym czasem się już nie chce, jesteśmy zmęczeni i zabiegani. Warto jednak znaleźć czas i spędzić go z własnym dzieckiem – to najlepsza inwestycja. Wcale nie musimy wydawać pieniędzy. Większość rekwizytów można przygotować w domu, tzw. systemem gospodarczym. Z drewnianych łyżek, kolorowego papieru (a nawet z gazet), resztek materiału, czy starych dziecięcych ubrań i wstążeczek można wyczarować księżniczkę, dorysować oczy i usta, dokleić włosy z włóczki i gotowe. Krótsze włosy i wąsy, miecz z patyczka po lodach i… rycerz gotowy. Można też wykorzystać stare skarpety. Doszyć guziczki — oczy, nosek, kilka pasemek włosów z włóczki i bohater teatrzyku gotowy. Można także zaproponować dziecku, by ono przebrało się w strój i wcieliło się w rolę. To dzieci lubią chyba najbardziej. Dziewczynki chodzą jak prawdziwe damy lub człapią jak czarownice, chłopcy z wypięta piersią walczą ze złowrogim smokiem. 

Ogromne korzyści dzieci wyniosą z zabaw teatralnych, w których nie będą posługiwać się gotowym tekstem baśni, ale kwestie będą wypowiadać własnymi słowami, po prostu improwizując. Dzięki temu dzieciaki uczą się poprawnego i jasnego wyrażania myśli, zwiększają zasób słownictwa, próbując dobierać słowa w danej sytuacji najodpowiedniejsze. Inscenizacja improwizowana rozwija dziecięcą spostrzegawczość. Natomiast pamięciowa nauka nawet najprostszych kwestii lub powtarzanie ich za kimś dorosłym, wyrabia umiejętność wypowiadania się z zastosowaniem zmiany siły, tonu głosu, tempa, pauz. Kształtuje się prawidłowa emisja głosu i dykcja.

Jakie mamy możliwości?

Poniżej przedstawiam kilka ciekawych sposobów na domowy teatrzyk. Można posiłkować się przedmiotami, które łatwo znaleźć w domu — kartonowymi pudłami, zasłonami, kocami, stolikiem, a jeśli macie taką możliwość, warto dokupić także gotowe akcesoria:

  1. Teatrzyk cieni — to niezwykła forma zabawy, która pobudza wyobraźnię wszystkich uczestników. Dzięki różnym tłom dzieci mogą w dowolnym momencie zmieniać akcję swoich bohaterów, przenosząc ich w różne interesujące miejsca. Gadżet polecany szczególnie dla nieco starszych dzieci.
  2. Teatrzyk z pacynkami (teatrzyk paluszkowy) – najlepszy do tego rodzaju zabawy zdecydowanie jest teatrzyk stolikowy, który można ustawić w dowolnym miejscu. Dołączone w zestawach piękne pacynki umożliwią dzieciom zorganizowanie naprawdę wyjątkowego spektaklu, przepełnionego radością i ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników przedstawienia.
  3. Teatrzyk magnetyczny — jest bardzo ciekawą formą teatrzyku dla dzieci. Za pomocą dołączonych do teatrzyku kijków z doklejonymi magnetycznymi końcówkami, dzieci z łatwością poruszają postaciami na scenie. Cała sceneria zapewnia dużą dawkę humoru i inwencji twórczej naszych maluchów.
  4. Teatrzyk drewniany — najlepszy do zabawy w teatrzyk, w którym żywi aktorzy są głównymi postaciami spektaklu. Całe przedstawienie, łącznie z przygotowaniami, gwarantuje wyśmienitą zabawę — począwszy od przygotowań strojów i akcesoriów niezbędnych do przedstawienia, kończąc na ekscytującym wypowiadaniu przez aktorów swoich kwestii. Teatrzyki dla dzieci z odgrywaniem ról przez najmłodszych czy też rodziców, a nawet panią nauczycielkę to niesamowita forma spędzania wolnego czasu zarówno w domu, jak i w szkole.

Z pewnością teatrzyki zrobione z rodzicami i rodzeństwem są najbardziej wartościowe. Sama ich budowa budzi wiele emocji, pomysłów, sprzyja rozmowom i kreatywnym dyskusjom, angażując całą rodzinę. Podobnie w szkole, zaangażowana jest cała klasa! Wszyscy mogą czuć się współtwórcami końcowego efektu! Bawmy się więc w teatr!

Do realizacji przygód wystarczy naprawdę niewiele. Piękny w swym klasycznym wykonaniu teatrzyk, trochę wyobraźni i pacynka. To wystarczy, by stworzyć dzieciom niezwykłe wydarzenie. Pozwólmy maluchom realizować marzenia i pragnienia do bycia kimś innym, kimś magicznym. Ofiarujmy im szansę do naśladownictwa i puszczania wodzy fantazji. Wcielanie się w postać ulubionego bohatera z bajki to wspaniałe przeżycie pełne emocji i ekscytacji.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim udanej zabawy! Spróbujcie, naprawdę warto!

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content