fbpx
Zdrowie Fizyczne

Recepta online w praktyce. Co warto o niej wiedzieć?

recepta online

Jeszcze nie tak dawno temu normą było okazywanie papierowej recepty w aptece. Jednak dziś te czasy bezpowrotnie minęły, a wypisywanie leków przeniosło się do świata wirtualnego. Proces przyspieszyła tylko pandemia i już normą jest wystawianie recept online. Jak jednak dokładnie wgląda taka recepta, kto ja wystawia i jak się nią posługiwać? Oto kilka słów wyjaśnienia.

Kto wystawia recepty online?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że taką receptę otrzymamy zarówno przy wizycie stacjonarnej jak i przy teleopradzie. Szczególnie ty drugi typ wizyt stał się bardzo popularny w dobie pandemii – i już zapewne takim pozostanie. Polega on po prostu na telefonicznej lub czasem nawet internetowej konsultacji z lekarzem. Jednak pamiętajmy – teleporada nie oznacza automatycznego wystawienie skierowania po lek. Sprawdza się ona, jeśli np. zażywamy jakiś lek na schorzenie stałe, mamy nowe wyniki badań, na podstawie których lekarz rzeczywiście może orzec nas stan zdrowia. Lub jeśli po prostu stale przyjmujemy dany lek jak tabletki antykoncepcyjne (przy czym tu także lekarz może wskazać kolejne badania). Jeśli jest to choroba, przy której wymagane są oględziny w gabinecie – trzeba będzie takie odbyć. 

Jak wygląda e-recepta?

Choć receptę kojarzmy ze świstkiem papieru, dziś wygląda ona zupełnie inaczej. Oczywiście nadal ma ona wszelkie dane np. lekarza, ale teraz generowane są one w formie internetowego pliku. Czasami tez prywatne przychodnie idą jeszcze dalej i po prostu smsem przesyłają pacjentowi kod. Jest on najważniejszą częścią recepty, ponieważ, choć przyzwyczajonym do papieru mogłoby się wydawać inaczej, on sam wystarczy do zakupu leku w aptece. W praktyce wygląda to tak, że podajmy farmaceucie kod recepty  oraz numer PESEL osoby, dla której ją wystawiono i gotowe. Nie trzeba drukować papierowej wersji. Jest to z pewnością bardzo wygodne. Nie ma już obawy, ze świstek papieru się zgubi i lek nam przepadnie, możemy taż bardzo łatwo poprosić kogoś o kupienie nam leku. W dodatku nawet jeśli przykładowo przypadkiem skasujemy sms z numerem recepty czy lekarz poda nam numer a my go zapomnimy – nic straconego. W IKP znajdziemy wszystkie wystawione dla nas recepty, z informacją, czy zostały już wykorzystane. 

Czy możemy dostać e-recepty online tanio?

Trzeba zauważyć, że taka e-receptę online tanio zdobędziemy właśnie za pomocą wyżej wymienionej teleporady, która coraz częściej może zastąpić stacjonarną wizytę u lekarza. U internetowego specjalisty zapłacimy za receptę znacznie mniej – a dziś mamy ogromną dostępność do takich usług. Oczywiście warto nadmienić, że najlepiej posiłkować się taką metodą przy schorzeniach stałych, kiedy mamy dobraną dawkę leku lub przy takich, gdzie lekarz opiera się na wynikach badań np. hormonów. Od niedawna można zamówić także receptę przez rządowy portal dla pacjentów. Warunkiem jest jednak to, aby mieć wybraną placówkę POZ oraz już wcześniej mieć wystawiane recepty na dany lek. Nie sprawdzi się więc to przy leku, który nie był jeszcze przez nas zażywany. Niestety również w sytuacji kryzysowej często łatwiej wybrać prywatną teleporadę, ponieważ na receptę od lekarza POZ trochę poczekamy, a prywatnie mamy ją od ręki. Może również zdarzyć się, że nasza przychodnia nie operuje jeszcze systemem wystawiania recept przez Internet. 

Zdecydowanie dzisiejsze czasy sprzyjają wygodzie. Kiedyś, aby otrzymać lek, musieliśmy wybrać się osobiście do lekarza, odczekać w kolejce albo zapłacić niemałą kwotę, często tylko po to, aby wypisał on świstek papieru. Teraz, dzięki receptom online, wszystko to możemy łatwo, sprawnie i znacznie taniej załatwić w sieci. 

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content