fbpx
Zdrowie Fizyczne

Jak poradzić sobie z problemami natury sennej?

Kłopoty ze snem zdarzają się każdemu z nas, najczęściej jednak mają charakter przejściowy i stosunkowo łatwo się z nimi uporać: wystarczy ograniczyć stres i zadbać o optymalnie komfortowe warunki nocnego wypoczynku, aby wszystko wróciło do normy. Niestety czasami to nie pomaga – co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy jak sobie poradzić z chronicznymi zaburzeniami snu.

Jakie są najlepsze sposoby na zdrowy sen?

Zdrowy sen to taki, w którym faza REM jest maksymalnie skrócona, a faza NREM – maksymalnie wydłużona. U osób cierpiących na bezsenność poszczególne stadia snu nie wyglądają tak, jak powinny, stąd trudności w zasypianiu, częste pobudki i niewyspanie. W celu przywrócenia właściwej fizjologii snu można stosować  różnorodne techniki relaksacyjne (ćwiczenia oddechowe, treningi autogenne, jogę, medytację itp.) osłabiające działanie ośrodkowego układu nerwowego, który nie pozwala umysłowi wejść w pełni w stan spoczynku. Pomocna może się też okazać aktywność fizyczna, pod warunkiem, że będzie uprawiana o odpowiednich porach, tj. rano lub popołudniu. Wieczorna aktywność fizyczna prędzej nasili bezsenność niż pomoże ją zwalczyć. Podobnie zresztą jak kawa, papierosy i inne pobudzające używki, dlatego nie zaleca się sięgać po nie przed snem. Zanim położymy się do łóżka wypijmy raczej uspokajającą herbatką ziołową i poczytajmy nudną, usypiającą książkę. Bardzo ważna jest w tym wszystkim regularność – jeśli jakaś metoda okaże się w naszym przypadku skuteczna, stosujmy ją każdego wieczoru, bez wyjątku. Prowadźmy też dziennik snu, aby śledzić swoje postępy. Zwalczenie problemów ze snem wymaga systematycznej pracy nad sobą, ale jest możliwe i to w stosunkowo niedługim czasie.

A może warto skorzystać z pomocy lekarza?

Wizyta u lekarza to ostateczność, ponieważ lekarze zwykle na bezsenność przepisują silne leki, które co prawda, świetnie działają, ale wywołują też czasami groźne skutki uboczne, nie mówiąc już o tym, że wiąże się z nimi ryzyko uzależnienia. Jeśli nasze problemy ze snem wymagają specjalistycznej pomocy, rozważmy skorzystanie z Terapii Bezsenności, aplikacji stworzonej przez profesjonalnych psychoterapeutów w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną, a więc najskuteczniejszą formę leczenia zaburzeń o podłożu psychicznym. Taka aplikacja pozwala samodzielnie, a przy tym bardzo efektywnie kontrolować i regulować cykle senne najlepszymi naturalnymi metodami. Dzięki niej nasz sen szybko wróci do normy.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content