fbpx
Zdrowie Psychiczne

Kierunek: przyjaźń – 5 sposobów na udane relacje przyjacielskie

przyjaźń
Fot. Asya Cusima, pexels.com

Pomimo coraz śmielej zaglądającej w okna wiosny wiele osób odczuwa pustkę, smutek i samotność. Kraków, zwykle tętniący życiem, wypełniający się ogródkami i wiosennie zamyślonymi przechodniami, dziś pełen jest smutnych oczu wyglądających zza szczelnie założonych masek. Brakuje nam kolorów i świeżego, wiosennego powietrza. Brakuje nam poczucia, że jesteśmy bezpieczni, i w końcu brakuje nam „wolnych nas”, ludzi zaciekawionych sobą nawzajem i mogących swobodnie tę ciekawość rozwijać. 

Niełatwo więc budować nowe przyjaźnie, ale i utrzymanie dotychczasowych relacji może być trudniejsze. Jak zadbać o relacje przyjacielskie w tak skomplikowanych czasach?

Bądź łagodny i  miły dla siebie

To, w jaki sposób traktujemy samych siebie, jest ważnym czynnikiem budującym relacje przyjacielskie. Jeśli lubię i szanuję siebie, to z sympatią i szacunkiem patrzę także na inne osoby. Swoim stosunkiem do siebie daję innym informację o tym, jak chcę być traktowany. To ważne, by budując relacje przyjacielskie z drugą osobą, nie zapominać o sobie. 

Dużo się uśmiechaj

Pierwsze wrażenie dla wielu zaowocowało wielką miłością. Spojrzenie, wyraz twarzy, reakcja na… to zwykle pierwsze bodźce, z których czerpiemy informacje o drugiej osobie. Łagodny, uśmiechnięty wyraz twarzy sprawia, że stajemy się bardziej dostępni emocjonalnie dla innych ludzi. Uśmiech jest nie tylko wyrazem zadowolenia i szczęścia, ale przede wszystkim dystansu wobec świata i zaradności w radzeniu sobie z trudnościami. Kiedy się uśmiechamy, wysyłamy do innych komunikat o naszej otwartości na relacje, o naszej zgodzie na rozmowę czy spotkanie. Uśmiech jest transmiterem pozytywnych emocji, a to one są odpowiedzialne za nasze samopoczucie w relacji. Obdarzanie uśmiechem i przyjmowanie uśmiechów to najtańszy, skuteczny i zawsze dostępny sposób na dobry początek nowych relacji. 

Zauważaj dobre rzeczy wokół siebie

Wokół nas dzieje się wiele dobrego, pomimo rzeczy trudnych czy tragicznych. Możemy dać się pochłonąć złu tego świata albo być odkrywcą dobra, w świecie który nie jest idealny. Tak jak przyroda szuka równowagi, a organizm homeostazy, tak w relacjach zdarzają się różne momenty.
W budowaniu dobrych relacji przyjacielskich ważna jest umiejętność dostrzegania pozytywnych rzeczy, zalet osób i sytuacji, przed wytykaniem wad. To nie znaczy, że nie można krytykować czy wyrażać własnego zdania na dany temat. Jednak zanim pokażesz komuś, gdzie popełnił błąd, zastanów się, za co możesz go pochwalić. Koncentracja na tym, co dla nas dobre, miłe, korzystne, jest źródłem pozytywnych emocji, a te pomogą unieść i poradzić sobie także z tym, co jest naszą słabością.

Bądź ciekawy drugiej osoby

Bardzo trudno przyjaźnić się z kimś, kto nie jest nami zainteresowany, dla kogo nie czujemy się ważni. Kluczem do dobrych relacji przyjacielskich jest wzajemne obdarzanie się uwagą i zainteresowaniem. Koncentrując się jedynie na swoich sprawach, możesz nie zauważyć czegoś co jest ważne dla drugiej osoby. Rozwijaj w sobie postawę „konstruktywnej niewiedzy”. Interesuj się nie tylko sobą, swoimi reakcjami, uczuciami, ale także emocjami drugiej osoby. Ciekawi mnie, co u Ciebie? Ciekawi mnie, co jest teraz w Twoich myślach i uczuciach? Pozwoli ci poznawać osobę, z którą być może chcesz się zaprzyjaźnić. Wyrażenie naszej ciekawości drugą osobą jest dla niej sygnałem o tym, że staje się ważną częścią naszego życia.

Bądź uważny, słuchaj

Drogą poznawania człowieka jest komunikacja. W budowaniu relacji przyjacielskich korzystaj ze wszystkich dostępnych kanałów komunikacji. Bądź uważny na to, co widzisz w drugiej osobie? Jaka ona jest? Jaki jest jej wyraz twarzy, postawa, ton i tembr głosu, sposób zachowania i reakcji w danej sytuacji? To wszystko pozwoli Ci czerpać informację odnośnie tego, co dzieje się w uczuciach tej osoby, a o czym być może trudno jej rozmawiać. 

Bądź blisko, dając przestrzeń i sygnał Twojej gotowości do rozmowy na każdy temat. Dopytuj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Staraj się nie tylko słyszeć, ale przede wszystkim słuchać przyjaciela. Nie udzielaj rad, ale aktywnie wspieraj, zaznaczając swoją obecność. Ludzie będący w kłopocie często wiedzą lub potrafią zdobyć wiedzę, jak go rozwiązać, ale w tej drodze potrzebują poczucia, że są słuchani i rozumiani. Z największymi życiowymi zakrętami, łatwiej się mierzyć, gdy obok nas jest ktoś, kto ma otwarte oczy, uszy i serce.

Avatar

Katarzyna Nowak - Ledniowska

Psycholog, psychotrapeuta w procesie certyfikacji, absolwentka Wydziału Filozoficznego UJ. W trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Od początku swojej drogi zawodowej związana z pomocą dzieciom i dorosłym w kryzysie zdrowia i choroby.