fbpx
Zdrowie Psychiczne

Dlaczego warto rozmawiać, dzielić się emocjami i szukać pomocy?

emocje
Fot. Andrea Piacquadio, pexels.com

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Za nami trzy fale pandemii i społecznej izolacji. Aktualna sytuacja nadal wzbudza niepokój i lęk, co utrudnia myślenie o przyszłości, wstrzymując często nasze plany życiowe. Powszechna izolacja, zdalna praca i szkoła, naruszyły bliskie więzi z rodziną i dotychczasową grupą społeczną. 

Wiele osób ograniczyło swoje kontakty nawet z najbliższymi i przyjaciółmi. Narastające poczucie samotności i bezsilności jest powodem nastroju depresyjnego, coraz częściej też szczególnie u dzieci i młodzieży nasilają się myśli katastroficzne. Konsekwencją tak drastycznej zmiany funkcjonowania i powszechnej izolacji jest obserwowalny wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych. 

Tłumione emocje wpływają nie tylko na nasze samopoczucie psychiczne, emocjonalne i odczuwaną jakość życia, ale mogą wprost przekładać się na naszą kondycję fizyczną, osłabiając zasoby naszego organizmu i doprowadzając do wielu chorób, w tym szczególnie kardiologicznych i nowotworowych. Emocje wpływają na pogorszenie relacji społecznych i tak już mocno naruszonych z powodu pandemii. Oznacza to, że trudniej jest nie tylko otrzymywać wsparcie od dotychczasowej grupy społecznej, ale także przekazywać go innym. 

Długi czas oczekiwania na konsultacje psychologiczną i psychiatryczną w ramach publicznej i prywatnej służby zdrowia sprawia, że wiele potrzebujących osób, którym można by skutecznie pomóc, zostaje sama, prowokując utrwalanie się i narastanie objawów.

Zadzwoń po pomoc!

Dzięki akcji Kraków Pomaga, krakowianie przez 5 dni w tygodniu mają możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji i porady psychologicznej oraz uzyskania potrzebnego wsparcia bez wychodzenia z domu. Pierwsza konsultacja telefoniczna z psychologiem może być początkiem rozumienia swoich problemów i trudności oraz wstępem do zmiany życiowej i poprawy samopoczucia swojego bądź swoich bliskich. 

Rozmowa o emocjach ze specjalistą o przeżywanych trudnościach czy problemach pomoże obniżyć napięcie i lęk wzmocni poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli poczuć się słuchanym i rozumianym. Ponadto konsultacja ma ogromną wartość informacyjną w kontekście skutecznego poszukiwania pomocy i wsparcia.

Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz pomocy psychologicznej, ale czujesz, że emocjonalnie jest ci źle, jeśli trudno ci zrozumieć siebie i swoje reakcje, nie czekaj, tylko zadzwoń i porozmawiaj o tym, co możesz dla siebie zrobić. 

Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że dzwoniący korzystają z pomocy nie tylko w sytuacjach pojawiających się nagle, ale także w stanach emocjonalnych czy życiowych trwających czasem wiele lat. Szukają wyjścia z sytuacji, dróg rozwiązania kłopotu, który na ten moment nie jest możliwy do rozwiązania jedynie swoimi zasobami, ale może być z dużą skutecznością wsparty przez specjalistę psychologa.

Avatar

Katarzyna Nowak - Ledniowska

Psycholog, psychotrapeuta w procesie certyfikacji, absolwentka Wydziału Filozoficznego UJ. W trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Od początku swojej drogi zawodowej związana z pomocą dzieciom i dorosłym w kryzysie zdrowia i choroby.

Skip to content