fbpx
Aktualności COVID-19 Wiedza

Jak prawidłowo używać maseczki w czasie pandemii?

dziewczyna w maseczce
Obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami znany jest ludziom na całym świecie od chwili, gdy pojawił się Covid-19. Nie gwarantują one stuprocentowej ochrony przed koronawirusem, ale zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo obywateli. Jednak używanie maseczek w nieprzemyślany i nieuważny sposób niewiele daje. Dlatego warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach.

Maseczkę nosimy w miejscach publicznych i w pomieszczeniach o słabej wentylacji, dbając o to, by mieć zakryty nos i usta. Zanim jednak założymy ją na twarz, należy pamiętać, by zdezynfekować dłonie (bardzo dokładnie myjąc je wodą z mydłem lub środkiem na bazie alkoholu). Najlepiej używać maseczek jednorazowych, upewniając się, że nie są pęknięte czy uszkodzone. 

Maseczkę należy chwycić za brzegi, przykładając ją wewnętrzną (tj. białą) stroną do twarzy. Należy pamiętać, by nie chwytać maseczki w środkowej części, które jest miejscem gromadzenia się zarazków. Następnie konieczne jest dopasowanie drucika, dociskając wyłącznie brzegi maseczki – musi ona także dokładnie zakrywać twarz i przylegać do niej. Częstym problemem dla użytkowników maseczek są parujące okulary. Prawidłowo założona maseczka (zacisk drucika na nosie i jej dopasowanie) nie doprowadzi do zaparowania.

Przez cały czas noszenia maseczki należy unikać dotykania buzi, a jeśli to się wydarzy, zdezynfekować ręce. Nie wolno też zsuwać maseczki i pamiętać o tym, że gdy zrobi się wilgotna, trzeba wymienić ją na nową. Jak nazwa wskazuje, maseczek jednorazowych używa się tylko jeden raz

Gdy znajdujemy się w bezpiecznym miejscu, np. w domu, możemy zdjąć maseczkę. Tu jednak również istotne jest pamiętanie o kilku zasadach. Przed usunięciem materiału z twarzy należy umyć ręce. Ściągając, chwytamy za sznurki lub brzeg maseczki. Unikanie łapania za środek powinno stać się nawykiem. Po zdjęciu maseczki, należy pamiętać, by nie dotknąć twarzy. Maseczkę należy wyrzucić do kosza z zamykaną klapą. Nigdy nie wolno zostawiać jej na blacie, stole, szafce czy w innym ogólnodostępnym miejscu. 

Czynność należy zakończyć ponownym myciem rąk. Przy czym trzeba pamiętać, aby każdorazowo trwało to minimum 30 sekund, a mycie objęło także przestrzenie między palcami. 

Noszenie maseczki nie jest jedyną zasadą, dotyczącą funkcjonowania w otoczeniu społecznym w czasie pandemii. Należy pamiętać również o tym, by utrzymywać społeczny dystans.

Skip to content