Brak pieniędzy to nie powód ani do paniki, ani do wstydu. Środki finansowe można szybko zdobyć dzięki kredytowi gotówkowemu. Wystarczy go spłacać, a nie będzie on powodem najmniejszych problemów. Dobra informacja jest taka, że banki chętnie udzielają takich kredytów, są elastyczne co do wysokości rat i czasu spłaty zobowiązania. Dowiedz się więcej, dlaczego te produkty bankowe to nic strasznego i przekonaj się, że mogą one pomóc w wielu sytuacjach.
Na co można wziąć kredyt gotówkowy?
Zdarza się, że niespodziewany – i to większy – wydatek pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Zepsuta pralka tuż po kosztownych wakacjach, gdy portfel świeci pustkami lub zepsuty samochód i to po odbytym drogim remoncie mieszkania – to tylko niektóre sytuacje, kiedy potrzebny jest zastrzyk gotówki.
Banki udzielając kredytów gotówkowych, nie pytają kredytobiorców, na co przeznaczą oni wydane pieniądze. Środki finansowe z banku mogą sfinansować egzotyczne wakacje, ale też zakup nowego auta, pralki czy remont domu.
Jak wziąć kredyt gotówkowy?
Kredytów bankowych udziela się dziś na jasnych, przejrzystych warunkach i można przebierać wśród dziesiątek ofert kredytodawców. Poszukiwania możesz zacząć, mając w ręce telefon lub siedząc przed komputerem. Pomoże ci w nich np. porównywarka kredytów gotówkowych finanse.rankomat.pl. To intuicyjna strona internetowa z formularzem online.
Jak działa taka porównywarka? Wpisujesz swoje dane i parametry kredytu. Czekasz nie dłużej niż kilkanaście sekund i już wiesz, ile banków i na jakich zasadach chce ci pożyczyć pieniądze. Jeżeli jedna z ofert jest szyta na twoją miarę, to formalności możesz dopełnić online. Przez Internet złożysz wniosek, otrzymasz decyzję od kredytodawcy, a pieniądze wpłyną na twój rachunek bankowy.
Możesz też udać się na wędrówkę po bankach albo zrobić research kredytowy na ich stronach. Zajmie ci to jednak sporo czasu i pochłonie mnóstwo energii.
Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?
- RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ten parametr kredytu mówi o tym, ile faktycznie będzie cię on kosztować w skali roku.
- Prowizja jest opłatą za udzielenie kredytu. Niektóre banki z niej rezygnują, czym kuszą klientów. Może się jednak okazać, że brak prowizji odbija się na wysokości oprocentowania kredytu, które jest wtedy automatycznie wyższe.
- Oprocentowanie – im będzie niższe tym dla ciebie lepiej.
- Całkowity koszt kredytu to kwota, która trzeba zwrócić bankowi.
- Warunki spłaty – wysokość raty i ich liczba – powinny być dopasowane do możliwości finansowych kredytobiorcy. Musi on zastanowić się, jak wysoki raty może płacić co miesiąc – tak, aby spłata zobowiązania nie była zbyt dużym obciążeniem dla jego budżetu. Pamiętaj jednak, że im dłuższy okres spłaty, tym zwykle wyższe RRSO.
- Dodatkowe produkty, które są wymagane do kredytu gotówkowego, to np. ubezpieczenie. Nie wszystkie banki narzucają obowiązek jego wykupienia przed zawarciem umowy kredytowej. Dlatego szukaj takich ofert, które nie będą generować wysokich, dodatkowych kosztów.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?
Mimo że otrzymanie kredytu gotówkowego nie jest trudne, to nie oznacza to, że wszyscy mogą pożyczyć setki tysięcy złotych. Jego wysokość jest ściśle związana z wysokością zarobków kredytobiorcy. Na jego korzyść przemawia też, że jest zatrudniony na umowę o pracę i ma stałe źródło dochodów. Daje to bankowi większą pewność, że będzie regularnie i terminowo spłacać kredyt.
Wysokie zarobki to nie wszystko – kto może otrzymać kredyt gotówkowy?
Dla banku najważniejsze jest to, aby kredyt udzielony klientowi był na pewno dobrą inwestycją i by był związany z zyskami. Dlatego wnikliwie sprawdza się, czy w przeszłości kredytobiorca spłacał swoje zobowiązania. Banki szybko i dokładnie weryfikują to dzięki dostępowi do raportów z BIK. Dane gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) obejmują informacje:
- zaciągniętych i już spłaconych pożyczkach oraz kredytach (hipotecznych, odnawialnych na samochód itp.);
- odsetkach karnych za niepłacenie np. rat kredytów w terminie;
- aktywnych kartach kredytowych;
- debatach na kontach.
Kredyt gotówkowy otrzyma tylko ten, kto ma pozytywną historię w BIK. Oznacza to, że w raporcie wygenerowanym przez bank nie powinno być wzmianek o odsetkach karnych i problemach ze spłatą zobowiązań. Takie wpisy sugerują, że dana osoba nie jest wiarygodna jako przyszły kredytobiorca. Natomiast w terminie spłacane, drobne pożyczki (np. na komputer czy telefon) budują pozytywną historię kredytową. Osoby, które ją mają, są wyżej „punktowane” przez banki, gdy chcą pożyczyć gotówkę.
Potknięcie finansowe w przeszłości nie oznacza jednak, że już nigdy nie będzie można wziąć kredytu gotówkowego. Po 5 latach od spłacenia zaległości wpisy z BIK o odsetkach karnych i przeterminowanych ratach można usunąć. Więcej o historii kredytowej dowiesz się z https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-historia-kredytowa/.
Wzięcie kredytu gotówkowego to żaden dramat, a jedynie sposób na to, aby poradzić sobie z trudniejszą życiową sytuacją, zainwestować pieniądze czy spełnić swoje marzenia. Zanim jednak złożysz wniosek do banku, upewnij się, że dana oferta jest naprawdę atrakcyjna i że twoja historia kredytowa nie wystraszy kredytodawcy.
___
ARTYKUŁ SPONSOROWANY