fbpx
Aktualności

Dom czy mieszkanie: jakie nieruchomości wybierają mieszkańcy Krakowa?

kamienice Krakowa

Decyzja o zakupie nieruchomości nigdy nie należy do najprostszych. Szczególnie gdy dotyczy jednego z najdroższych miast w Polsce. Dom czy mieszkanie? Na jaki typ nieruchomości stawiają mieszkańcy Krakowa?

Stolica Małopolski obok Warszawy i Gdańska zaliczana jest do najdroższych miast w Polsce. Jak wynika z danych portalu Gethome, średnia cena ze metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania wynosi ponad 13 tys. zł, a w najatrakcyjniejszych dzielnicach często przekracza 20 tys. zł. Problemem jest także niska dostępność mieszkań, duża konkurencja między kupującymi lub niewystarczający wkład własny nawet w przypadku mniejszych metraży. Z tego powodu młodzi mieszkańcy Krakowa coraz chętniej spoglądają w kierunku obrzeży miasta lub nawet okalających go miejscowości. Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w tych okolicach mają zazwyczaj do wyboru trzy opcje. Są to domy jednorodzinne, segmenty w deweloperskiej zabudowie szeregowej lub mieszkania na kameralnych, strzeżonych osiedlach. Na jaki typ nieruchomości warto postawić i czy faktycznie bliskość centrum powinna być priorytetem?

Rynek mieszkań w Krakowie

Krakowski rynek mieszkań intensywnie się rozwija. Każdego roku powstają tu nowe inwestycje deweloperskie. Nowoczesne osiedla zlokalizowane są m.in. w takich dzielnicach jak Podgórze Duchackie, Czyżyny, Azory, Zabłocie czy Bronowice. W ofercie znajdują się także atrakcyjne lokale z drugiej ręki. To zarówno przestronne mieszkania w kamienicach w dzielnicach takich jak Stare Miasto, Podgórze czy Grzegórzki, jak i funkcjonalne lokale w zabudowie z wielkiej płyty lub lat 50-tych na Nowej Hucie, Mistrzejowicach czy Wzgórzach Krzesławickich. Najczęściej poszukiwanym typem ofert są ogłoszenia Gethome dotyczące kawalerek na sprzedaż Kraków. W dalszej kolejności Krakowianie stawiają na 2-pokojowe mieszkania średniej wielkości około 50 mkw.

Zakup mieszkania w Krakowie je zawsze sporym wydatkiem, jednak w obrębie samego miasta ceny wahają się w zależności od lokalizacji. Za najdroższe dzielnice uznawane są Stare Miasto, Kazimierz, Stare Podgórze, Zwierzyniec i Krowodrza. Podczas gdy nieco lepiej pod tym względem wypadają Bronowice, Azory, a dalej Nowa Huta, Czyżyny, Prokocim czy Podgórze Duchackie. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w gorzej skomunikowanych i oddalonych od centrum dzielnicach, cena za metr kwadratowy również przekracza okrągłą wartość 10 tys. zł.

Plusy i minusy mieszkania w Krakowie

Wysokie ceny mieszkań i konieczność wpłaty wkładu własnego na poziomie 10-20% (w zależności od oferty banku) sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup lokal o niewielkiej wielkości. Jak wynika z danych Rynku Pierwotnego, w przypadku singli jest to nieco powyżej 20 mkw, podczas gdy rodziny z dziećmi najczęściej wybierają mieszkania do 50 mkw. Mniejsza przestrzeń, nawet funkcjonalna, może być problematyczna w przeszłości, zwłaszcza dla osób, które planują powiększanie rodziny lub pracują zdalnie. Cienkie ściany, niewielka odległość między balkonami czy konieczność współdzielenia ogrodu z sąsiadami ograniczają prywatność.

Z drugiej strony zakup mieszkania często oznacza większą wygodę życia na co dzień. Wśród plusów tego rozwiązania znajdują się bliskość centrum, dostęp do edukacji i kultury oraz oferty sklepów, kawiarni, punków usługowych czy placówek przedszkolnych i żłobków. Dzielnice Krakowa są dobrze skomunikowane, co ułatwia codzienne dojazdy i planowanie dnia. Mieszkanie zazwyczaj jest tańsze w eksploatacji oraz wymaga mniej pracy i uwagi niż dom. Nie musisz martwić się o stan dachu czy utrzymanie ogrodu. Mieszkanie możesz także łatwiej wynająć lub sprzedać, gdy postanowisz przeprowadzić się do większego lokum lub…za miasto.

Rynek domów w Krakowie

Alternatywą dla mieszkania w Krakowie jest zakup domu. Zabudowa jednorodzinna stanowi istotny element stolicy Małopolski oraz otaczających ją terenów. Najwięcej realizacji powstaje zwłaszcza w obrębie tzw. krakowskiego obwarzanka. Są to okalające miasto wsie, które na przestrzeni ostatnich lat stały się spokojnymi sypialniami Krakowa. Wśród popularnych adresów znajdują się m.in. Zielonki, Zabierzów, Mydlniki, Modlniczka, Mogilany, Skawina, Sidzina czy Niepołomice. O ile najpopularniejszą opcją wciąż pozostaje budowa domu, tak osoby, którym zależy na czasie i większej wygodzie często decydują się na zakup gotowej nieruchomości.

Wady i zalety domu w Krakowie

Średnie ceny domów plasują się w okolicach 11 tys. zł za metr kwadratowy, co sprawia, że jest to nieco tańszy typ nieruchomości, nawet jeśli cena końcowa wydaje się wyższa. Podobna kwota umożliwia jednak zakup znacznie większego metrażu niż w przypadku mieszkań zlokalizowanych bliżej centrum. Zaletą tego rozwiązania jest więc większa przestrzeń i wygoda życia na co dzień. Mieszkańcy domów jednorodzinnych lub segmentów mogą cieszyć się ogrodem i bliskością zieleni. Podmiejska lokalizacja daje także możliwość aktywnego spędzania czasu po pracy. To świetna opcja dla osób, które pracują zdalnie oraz rodzin z dziećmi.

Zakup domu to jednak często znacznie większe zobowiązanie finansowe. Taki typ nieruchomości wymaga także większej uwagi i nakładu pracy na co dzień. Mimo że obrzeża i ościenne miejscowości Krakowa są dobrze skomunikowane z centrum miasta, to drogi często się korkują, co znacznie wydłuża czas dojazdu do pracy.

Dom czy mieszkanie w Krakowie?

Jak widać, oba rozwiązania posiadają liczne plusy i minusy. Mieszkanie często oznacza bliskość centrum, ale także wyższą cenę, a co za tym idzie mniejszy metraż. Dom to duże zobowiązanie i konieczność dojazdów na co dzień. Nie wiesz jaką decyzję podjąć? Trzecią drogą jest wynajem nieruchomości. Ogłoszenia mieszkań do wynajęcia obejmują różne metraże i lokalizacje. W ofercie portalu znajdziesz także oferty domów do wynajęcia. Być może warto spróbować, jak się nam mieszka przed dokonaniem decyzji o zakupie?

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content