fbpx
Zdrowie Fizyczne

Apteczka turystyczna – co powinno się w niej znaleźć?

Wybierając się na wyjazd turystyczny, warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo i porządnie wyposażyć swoją podręczną apteczkę. Jak to zrobić? 

Pod hasłem „turystyka” możemy ukryć masę aktywności związanych z podróżami: zarówno wyjazd na kemping, jak i wędrówkę Szlakiem Beskidzkim, długi weekend nad polskim morzem, rejs po mazurskich jeziorach, wakacje na Majorce oraz… wyprawę dookoła świata.  

Na każdym z tych wyjazdów mogą nas spotkać niesamowicie piękne rzeczy, ale sama chęć spędzania czasu spokojnie i beztrosko nie zawsze wystarcza, by właśnie tak te wyjazdy wyglądały… Bo poza domem mogą czekać na nas również te przygody, na które nie mamy najmniejszej ochoty i na nie powinniśmy być dobrze przygotowani! Dlatego pakując się na wczasy, rejs czy wycieczkę, nie zapominajmy o spakowaniu podręcznej apteczki turystycznej! 

Co spakować do apteczki turystycznej? 

Gdy mamy “wolne”, często  chodzimy z głową w chmurach i zapominamy, że ból może pojawić zawsze i wszędzie. Dlatego warto mieć przy sobie środki przeciwbólowe, które pomogą zarówno na zmęczony cięższą dietą żołądek, jak i na wyrzynający się ząb mądrości.  

Nadmiar słońca lub wysoka temperatura również mogą przysporzyć wiele problemów. Dlatego warto mieć ze sobą żel lub piankę na oparzenia słoneczne oraz środek uzupełniający wodę i elektrolity w organizmie.  

Z myślą o spotkaniu z owadami warto włożyć do apteczki środek odstraszający insekty i łagodzący miejsca ukąszenia. Takie preparaty warto sprawdzić wcześniej, by zabrać ze sobą taki, który nas na pewno nie uczula.  

W razie przeziębienia warto zadbać o wyposażenie apteczki w podstawowe leki na gorączkę przeziębienie, katar i ból gardła

Wszyscy wiemy, że nawet podczas najlepszej zabawy mogą zdarzyć się drobne skaleczenia. Trzeba więc spakować do apteczki środek do przemycia ran, specyfik na otarcia oraz plastry, bandaże i jałowe opatrunki. Nie zapomnijcie o nożyczkach – mogą się przydać choćby do przecięcia plastra.  

Warto mieć przy sobie również żel antyseptyczny, który pomoże nam w zachowaniu czystości rąk i będzie zapobiegać przenoszeniu się wirusów, oraz rękawiczki ochronne

Nie zaszkodzi wrzucić do apteczki kilku maseczek ochronnych do zasłaniania nosa i ust. 

Podróż jest tak samo ważna jak jej cel, dlatego trzeba zadbać o środki przeciw chorobie lokomocyjnej – przydadzą się zarówno podczas jazdy autem, jak i rejsu statkiem.  

Bardzo ważne są również leki przeciwbiegunkowe. Zmiana wody i diety różnie wpływa na organizm, dlatego trzeba być przygotowanym.

Warto zabrać ze sobą również pęsetę, którą sprawnie można wyjąć drzazgę lub kleszcza.  

Koc ratunkowy może się przydać i w przypadku wysokich, i niskich temperatur. W razie wypadku zapewni on termiczny komfort osobie oczekującej na przyjazd służb ratunkowych, może być czynnikiem decydującym o jej życiu. 

Leki, które stale przyjmujecie, w ilości takiej, aby na pewno starczyło ich na całą wyprawę, a jeszcze lepiej – z niewielkim zapasem na kilka dni więcej.  

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Apteczkę turystyczną pakujemy do swojego ekwipunku w taki sposób, aby łatwo było z niej korzystać: całe jej wyposażenie włóżcie do jednego etui, pudełka czy torby i trzymajcie w dostępnym miejscu (tzn. nie na dnie torby czy plecaka…). Dzięki temu unikniecie przetrząsania swojego bagażu, szukając pilnie potrzebnego plastra, leku czy środka do dezynfekcji.  

Do apteczki warto również włożyć papierową instrukcję pierwszej pomocy. Działając w stresie, szoku czy przerażeniu każdy z nas może zapomnieć, co powinien zrobić i wtedy taka „ściąga” może się przydać….  Możecie ją zupełnie za darmo pobrać i wydrukować ze strony: POBIERZ.   

Jeżeli Wasza podróż jest wyjątkowa – czy to pod względem miejsca, czy sposobu przemieszczania się, czy podejmowanych na niej aktywności – poszukajcie porady, co jeszcze warto spakować do apteczki. Zasięgnijcie opinii lekarza lub farmaceuty, podpytajcie również znajomych, którzy takie doświadczenia mają już za sobą i służą radą… 

Kompletując swoje apteczki, zawsze myślcie o potrzebach towarzyszy swoich wypraw. Jeżeli planujecie podróż z dziećmi zadbajcie o to, aby w apteczce znalazły się również środki odpowiednie dla nich.  

_______________________________________________________________________

mgr Michał Brandys, ratownik medyczny

Materiał przygotowany przez Fundację Ziko dla Zdrowia, partnera społecznego Gminy Miejskiej Kraków. Więcej zdrowych porad Fundacji Ziko dla Zdrowia znajdziesz na www.zikodlazdrowia.org

Skip to content