fbpx
Czas wolny

Misja: wpuścić wiosnę na parapet

warzywa na parapecie
Fot. Suzy Hazelwood, pexels.com

A gdyby tak wiosna mogła już na całego zagościć w naszym domu? Możemy ją zaprosić urządzając własny ogród na parapecie! To doskonały pomysł dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi spędzić aktywny czas np. w deszczowy dzień. Uprawa roślin uczy cierpliwego oczekiwania na rezultaty, systematyczności i opiekuńczości. To doskonały sposób na to, żeby pokazać dzieciom, jak uprawia się rośliny. Dzieci też chętniej będą zjadały zdrowe przekąski z własnej uprawy! 

Poniżej przedstawiam kilka przykładów roślin, które będą z nami współpracować w domu. Nie trzeba mieć wielkiego ogrodu lub działki poza miastem żeby cieszyć się własnymi plonami. Potrzebować będziemy ziemi, doniczek, nasion warzyw. Dobrze też przygotować rękawiczki i narzędzia do przesypywania ziemi. Przyda się też płaskie naczynie i gaza lub wata. 

Na rozgrzewkę – łatwa i szybka rzeżucha

Proponuję zacząć od posiania rzeżuchy – szybki wzrost będzie dawał satysfakcję już po kilku dniach! To na pewno zachęci nasze dzieci do dalszych działań. Poza tym już utarło się, że to taka „wielkanocna roślina” – przyda się zatem do ozdabiania naszych świątecznych stołów. 

Rzeżuchę wysiewamy na podłożu z waty lub ligniny ułożonym w płaskim pojemniku – może to być podkładka do doniczki lub talerzyk. Podlewamy tak, żeby podłoże było cały czas wilgotne. Na efet będziemy czekać 5–6 dni. Ściętą rzeżuchę możemy dodawać do kanapek i sałatek, jak komu pasuje.

Własne warzywa i owoce

Chyba nie ma nic lepszego niż intensywnie pachnące, świeże pomidory. Na parapecie uda nam się uprawa małych pomidorków koktajlowych. Nasiona wysiewamy końcem marca do kwietnia. Tutaj będzie nas czekało więcej pracy – należy pikować pojawiające się kiełki. Około maja możemy wysadzić je do docelowych donic. Krzak będzie dość spory, więc donica powinna mieć głębokość co najmniej 25 cm. Podlewamy regularnie najlepiej wcześnie rano lub wieczorem, co dwa dni, chyba że mamy wyjątkowo gorące dni – wtedy częściej. Donice najlepiej wystawić na balkon lub taras. Pomidorki będą jego piękną ozdobą, w różnych kolorach!

A jeśli już zaplanowaliśmy ogród na balkonie to dodajmy do niego truskawki. Z powodzeniem można je uprawiać w donicach, a ich odmiany, pnące lub wiszące, z pewnością idealnie wkomponują się w wizję ogrodu. Gotowe rozsady zasadzimy w donicach z dobrym drenażem zgodnie z zaleceniami. Pamiętajmy, że pszczoły muszą mieć do nich łatwy dostęp. Owocami będziemy mogli cieszyć się w miesiącach letnich.

Do uprawy na balkonie doskonale nadają się również… rzodkiewki. Wysiewamy je bezpośrednio do donicy docelowej w odległości co 5–7 cm. Podlewamy co ok. dwa dni i czekamy na efekty. Nadające się do jedzenia rzodkiewki pojawią się po ok. 30–40 dniach. 

Pachnące zioła 

Żeby wszystkie dania pachniały słońcem, dodajmy do nich ziół z własnych upraw. Można kupić ziarna ziół do samodzielnego wysiania albo już rosnącą bazylię, pietruszkę czy tymianek w doniczce. Każde będzie wymagało nieco innego podlewania, ale jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami, na pewno odwdzięczy się intensywnym aromatem i smakiem!

A na gorące dni doskonale przyda się woda z cytryną i miętą – którą również możemy zasadzić na parapecie. Jej orzeźwiający smak na pewno będzie świetnym wakacyjnym napojem. Liście mięty można również dodać do kostek lodu, przed ich zamrożeniem. 

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak wiele zalet ma uprawa roślin w domu. Pozwala się odprężyć, uczy systematyczności i łagodności. Nasze otoczenie staje się piękniejsze, a nasza satysfakcja z życia większa. Dodatkowo, jeśli będziemy angażować w takie prace dzieci przekażemy im cenne lekcje – nie tylko takie czysto edukacyjne – o tym, jak rośliny wzrastają, owocują i jak należy się nimi opiekować, ale też ważnych życiowych umiejętności. Osoby, które dbają o naturę są bardziej skłonne dbać również o innych, są bardziej troskliwe i odpowiedzialne.

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content