fbpx
Czas wolny

W domowym przedszkolu nie ma nudy – 10 internetowych źródeł aktywności dla dzieci

domowe przedszkole
Fot. Magdalena Ohl

Dom. Przez ostatni rok to słowo nabrało innego wydźwięku, a zjawisko – innego wymiaru. „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” brzmi mniej przekonująco, gdy słabo pamięta się, jak jest poza nim… W domu uczymy się, jemy, podróżujemy z pokoju do pokoju i odpoczywamy. Co zrobić, by najmłodsi domownicy nie nudzili się w domowym przedszkolu, a starsi mogli w czasie ich aktywności nawet popracować? I by nadal wszyscy mieszkańcy domu czuli się w nim najlepiej? 

Z pomocą przychodzą nam wydawnictwa, instytucje kulturalne, a także sami artyści, dostarczając źródła przemyślanej rozrywki dzieciom i niejednokrotnie wszystkim domownikom.

Kolorujemy i kombinujemy

  • Wydawnictwo Dwie Siostry to jedna z najprężniej działających oficyn publikujących książki dla dzieci. Gromadzi wspaniałych autorów z całego świata, ale przede wszystkim najlepszych polskich ilustratorów. To właśnie oni jako pierwsi już rok temu ruszyli na ratunek brzdącom odciętym od przedszkoli, szkół, bibliotek i zewnętrznego świata rozrywek, hojnie dzieląc się swoim dorobkiem w postaci kolorowanek, fragmentów książek aktywnościowych i wielu nowych materiałów, stworzonych specjalnie na czas lockdownu. W naszej łazience od zeszłej wiosny wiszą kolorowanki-uzupełnianki Agaty Królak z misiami przypominającymi nam o wadze mycia rąk. Przez miniony rok kreatywna zakładka na stronie wydawnictwa rozrosła się niemal w instytucję! Znajdziecie tu bogactwo różnorodnych materiałów edukacyjnych i artystycznych dla dzieci w różnym wieku, w tym prawdziwą gratkę: archiwum warsztatów online w ramach Wakacyjnej Akademii Dwóch Sióstr. Jakość tej oferty jest niepodważalna, nawet najbardziej wymagających małych twórców powinna zająć na długie godziny. Koniecznie odwiedźcie ten pasjonujący świat!
  • Kilka innych wydawnictw literatury dziecięcej również stanęło na wysokości zadania i szczodrze dzieli się fragmentami swych publikacji i scenariuszami różnych kreatywnych zajęć. Poradnia K., wydawca drogich naszym sercom „Skarpetek”, udostępnia wiele kolorowanek, a także kilka czytanek i słuchowisk. Chyba każdego uwiedzie spokojny głos Anny Seniuk, czytającej fragment „Babcochy” Justyny Bednarek. Pouczająca i na czasie będzie też lektura o „Cholerze i innych chorobach” Łukasza Kaniewskiego, a zadania na jej podstawie mogą nawet pomóc pokonać wirusy.
  • Więcej zbawiennych zajęć dostarcza niezawodna Nasza Księgarnia. W zakładce „Do pobrania” spotykamy ulubionych bohaterów maluchów, np. słynnego Pucia; nieco starsi czytelnicy mogą przez długą chwilę pobawić się z Cwaniaczkiem lub Zosią z ulicy Kociej. Gdy znudzą im się plastyczne zabawy, a rodzice skończą zdalną pracę, możecie wspólnie zrealizować któryś ze scenariuszy zajęć stworzonych na podstawie książek wydawnictwa. 
Fot. Magdalena Ohl

W gościnnych wirtualnych progach Naszej Księgarni nie mogę powstrzymać się od wspomnienia również o pewnej wyjątkowej książce. „Rafa koralowa” Katarzyny Bajerowicz to nie tylko wartościowa wiedza zaklęta w zjawiskowych ilustracjach i mądrym tekście, ale instrukcja stworzenia własnej rafy z materiałów do recyklingu. W czasach domowej izolacji warto mieć bibliotekę wyposażoną w takie perły!

  • Chmurrra Burrra to marka lokalnych, ekologicznych dziecięcych ubranek z nadrukami tworzonymi przez polskie ilustratorki. Każdej kolekcji towarzyszy… książka! Jedna z nich to „Żołędziobranie”, aktywnościowy zeszyt autorstwa Marii Dek, który poszerzy horyzonty każdej wyprawy do lasu. Jakby tych wspaniałości było mało, na stronie Chmury dostajemy jeszcze dostęp do bardzo ciekawych scenariuszy leśnych spacerów, a także wielu kolorowanek i uzupełnianek autorstwa współpracujących z marką artystek. Częstujcie się, spacerujcie i twórzcie!
  • Skoro o lesie mowa, nie mogę pominąć rewelacyjnej krakowskiej fundacji Dzieci w naturę, organizującej mikrowyprawy dla rodzin i zajęcia dla szkół i przedszkoli. Ze strony projektu możecie pobrać arcyciekawe e-booki i spacerowniki. Ponadto za wsparcie niewielką kwotą działań tych fantastycznych naukowców i aktywistów, otrzymacie zestawy ich autorskich kolorowanek do samodzielnego wydruku. Warto również śledzić komunikację fundacji na Facebooku, bo często publikują informacje o zaprzyjaźnionych źródłach filmów, łamigłówek i innych związanych z polską przyrodą recept na nudę w domu. 

Pozostając na łonie natury, polecam również oryginalne, dostarczające przydatnej wiedzy kolorowanki edukacyjne z bloga Silvermint. Oprócz płatnych, na przykład na temat zwierząt chronionych, znajdziecie tam wiele darmowych propozycji – o kosmosie czy podróżach.

  • Wisienką na torcie do pokolorowania jest zbiór wyjątkowych ilustracji na stronie studia NAP. Klilknijcie w link, a zobaczycie, że te małe dzieła sztuki nie potrzebują rekomendacji – ich autorki i autorzy, wśród których są Zofia Różycka, Marianna Stuhr, Barbara i Piotr Lorek czy Marcelina Jarnuszkiewicz, w czasach kolejnego lockdownu otwierają dla nas naszą prywatną galerię sztuki. Ostatnia z wymienionych artystek dodatkowo we własnym zakresie hojnie rozdaje prześliczne zwierzątkowe projekty – do pobrania tu i tu. To genialna alternatywa dla komercyjnych kolorowanek z opatrzonymi postaciami z bajek i świetny sposób na kształtowanie gustu dziecka i zaszczepienie w nim zamiłowania do sztuki.
Fot. Magdalena Ohl

Kleimy i tworzymy

  • Inna świetna polska ilustratorka Daria Solak (zapewne znana wszystkim uczącym się czytać z serią książeczek „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont/HarperCollins), prowadzi po angielsku kanał na YouTube, gdzie w przepięknie animowanych filmach prowadzi domowe miniwarsztaty plastyczne. Znajdziemy tam coś miłego na każdą porę roku i inspiracje na zupełnie wyjątkowe okazje, jak portret Fridy Kahlo z okazji jej urodzin. Można przygotować sobie materiały i odwzorowywać, tworzyć razem z mistrzynią, a można tylko oglądać i inspirować się. Żadne odwiedziny tego twórczego miejsca w Internecie nie będą stratą czasu!
  • Cuda do wycięcia, ozdobienia i zabawy proponuje też Suzy Ultman. Za podanie adresu e-mail otrzymuje się dostęp do wielu oryginalnych, zabawnych projektów: gotowych elementów do wydruku, instrukcji wykonania i sugestii dekoracji. Wszystko jest gustowne i ekologiczne. Satysfakcja ze stworzenia własnej dioramy czy kilometrowej książki obrazkowej gwarantowana!
  • Mimo że sytuacja muzeów i galerii sztuki w czasach pandemii jest wyjątkowo trudna, to właśnie te instytucje jako jedne z pierwszych już zeszłej wiosny przygotowały oferty spotkań i warsztatów online dla dzieci i nie tylko. Niedawno wspominaliśmy o pomyśle Muzeum Etnograficznego w Krakowie na pokazanie dzieciom swoich unikatowych kolekcji i dzielenie się wiedzą o starodawnych zwyczajach. Wspaniałe pomysły na wspólne, aktywne spędzanie czasu ze sztuką ma też Międzynarodowe Centrum Kultury. Regularnie publikują na Facebooku różnorodne warsztaty graficzne. Gdy odwiedzicie ich filmową zakładkę, nie będziecie wiedzieli od czego zacząć!
Fot. Magdalena Ohl

Gotujemy, sprzątamy i… medytujemy!

  • Nie samymi książkami i sztuką człowiek żyje! Czasem ciekawą i mądrą rozrywkę możemy znaleźć w nieoczekiwanym miejscu. Gdy firmie nie zależy wyłącznie na zarobku, ale także na jakości życia swoich klientów, organizuje czas ferii tak, jak zrobiła to marka naturalnych kosmetyków Yope. Jeśli przewiniecie ich posty na Instagramie do początku roku, zostaniecie wynagrodzeni znakomitą instrukcją zrobienia uwielbianych przez dzieciaki slime’ów, warsztatami farbowania ubrań, gotowania, a nawet sprzątania oraz darmowymi sesjami medytacji i tańca! Tylko nie zapomnijcie o przerwach na jedzenie i spanie!

Teraz wystarczą już tylko chęci, kilka artykułów papierniczych, sprawna drukarka i jeszcze sprawniejsza wyobraźnia – i całkowicie za darmo możecie stworzyć domowe przedszkole marzeń, w którym każdy domownik, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie dla siebie odpowiednie, twórcze i rozwijające zajęcie. Udanej zabawy!

Magdalena Ohl

Magdalena Ohl

Po pierwsze czytelniczka. Po drugie nałogowa czytelniczka wszystkiego. Po trzecie pasjonatka literatury dziecięcej. Ex-właścicielka kawiarnio-restauracji w Krakowie, do której zapraszała i w której prowadziła warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. Miłośniczka wolności. Kocha też sztukę. Troszczy się o zwierzęta. Lubi robić prezenty. Mama Matyldy i mopsa Rudiego. Na co dzień ukryta w domku w lesie.

Skip to content