fbpx
Czas wolny

Wspólne planowanie wakacyjnego czasu – 5 propozycji

Fot, Kelly Sikkema

Już z radością rozpoczynamy wakacje, pewnie mamy zaplanowane ciekawe wyjazdy, nasze dzieci może będą odwiedzać rodzinę, wyjeżdżać na obozy i kolonie, albo urlop spędzimy wspólnie w jakimś ciekawym miejscu. Skoro wszystko już przygotowane i letni harmonogram gotowy, to o co chodzi w tytule artykułu? Otóż dziś chcę namówić do zapanowania jeszcze czegoś. 

Zawsze w ciągu wakacji pojawiają się luźniejsze, niezaplanowane dni, deszczowe wieczory lub leniwe popołudnia. Może to będzie czas w domu, kiedy my będziemy w pracy, a może niektóre momenty podczas wyjazdu nad morze. Nie pozwólmy, żeby w tym czasie nasze dzieci się zwyczajnie nudziły, a czas przeciekał im przez palce. 

Dziś chcę namówić wszystkich do wspólnego zaplanowania takich właśnie luk w programie wakacyjnym. Chodzi o to, żeby dziecko miało postanowienia na wakacje, jakiś plan awaryjny i pomysły na fajne wypełnienie czasu. To mogą być najróżniejsze rzeczy, które będą wspierały i rozwijały zainteresowania naszego dziecka lub takie, które będą uczyły nowych rzeczy. 

1. Zestaw książek do przeczytania w wakacje

Możemy wspólnie wybrać książki, które będą wypełniały wieczory, deszczowe dni lub czas podczas jazdy autem lub pociągiem. Pamiętajmy, żeby pomóc dziecku dobrać odpowiednie książki, takie, które będą dostosowane do wieku i interesujące. Wielokrotnie już polecaliśmy różne tytuły. Można też skorzystać z podpowiedzi nauczycieli w szkole lub pracowników biblioteki. Dziecko może postanowić, że przeczyta np. 3 książki w czasie wakacji. 

2. Nauka jakiegoś ćwiczenia

Moi uczniowie, szczególnie chłopcy w starszych klasach, bardzo często mają takie postanowienie – że po wakacjach będą umieli stać na rękach, wykonywać różne ciekawe triki piłką lub wykonać określoną liczbę pompek. To spore wyzwanie, które zajmuje naprawdę dużo czasu. Co ciekawe, często im się to udaje! 

3. Zgłębienie określonego tematu

To świetny czas na to, żeby nasze dziecko zagłębiło się w jakiś jeden, konkretny temat. Teraz, kiedy nie musi skupiać na różnych narzuconych przez program nauczania rzeczach, zachęćmy do pogłębiania tematu, który naprawdę interesuje nasze dziecko. Może to są dinozaury, a może kosmos? Niezależnie od dziedziny pomóżmy zdobyć materiały, książki, możemy poszukać odpowiednich muzeów lub wystaw, filmów. Wspierajmy dziecko w tej pasji.

4. Wakacyjny pamiętnik

Nauczmy dzieci właśnie takiego przechowywania wspomnień. Możemy założyć specjalny, wakacyjny pamiętniczek, w którym dziecko będzie zapisywało swoje przeżycia i przygody, może wklejać różne bilety, zasuszone kwiaty, zdjęcia. Będą to świetne wspomnienia na długie lata!

5. Doskonalenie jakiejś umiejętności

Może to być nauka pieczenia jakiegoś ciasta lub np. pizzy. Chodzi o to, żeby znaleźć jedną czynność, jedno zadanie, które dziecko będzie wykonywało tak często, żeby osiągnąć perfekcję. Może to być też zaplatanie kolorowych opasek na rękę lub kaligrafia. Wszystko zależy od zainteresowań dziecka i możliwości. 

Przedstawiłam tylko kilka pomysłów na spędzanie czasu w sposób wartościowy. Zachęcam do tego, żeby szukać swoich pomysłów, a przede wszystkim, żeby dziecko szukało ich dla siebie. Wspierajmy dziecko w jego wyborach, poszerzajmy jego zainteresowania. Ale przede wszystkim nie pozwólmy, żeby dziecko godzinami siedziało przed telewizorem, czekając jedynie na kolejny dzień, w którym nic się nie wydarzy. 

Wakacje to świetny czas na budowanie relacji, znajdowanie nowych zainteresowań, pogłębianie pasji i odkrywanie nowych rzeczy. To odpoczynek od nauki w szkole, ale nie powinien to być to czas na nicnierobienie. Wykorzystajmy ten moment na pobudzanie kreatywności, przełamywanie lęków i obaw oraz pokazywanie życia z pasją. Niech to dla nas wszystkich będzie owocny i niezapomniany czas! 

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content