fbpx
Czas wolny

Doświadczenia dla całej rodziny

Fot. Ice Tea

Nasze dzieci ukradkiem robią mikstury z kosmetyków, środków czystości i artykułów spożywczych? Mieszają wszystko, co się da, a zabawki rozkładają na części pierwsze? Nieostrożnie próbują wetknąć palce do gniazdek elektrycznych lub próbują uruchomić samochód? To zupełnie naturalne. W taki sposób zaspokajamy swoją ciekawość, poznajemy, uczymy się nowych rzeczy. Wykorzystajmy to – niech dzieci zużytkują tę energię i ciekawość, ale w kontrolowany i bezpieczny sposób. Obudźmy w dzieciach chęć poznawania i eksperymentowania!

Wspólne, rodzinne eksperymenty z dziećmi są nie tylko doskonałą zabawą, lecz także wartościowym doświadczeniem i nauką. Wiele z nich można zrobić w domu nawet z pięciolatkami, oczywiście pod nadzorem. Poniżej przedstawię kilka prostych eksperymentów, które można wykonać bez wielkiego nakładu czasu i materiałów, a w dzieciach wzbudzają zachwyt i wielkie wow! Można wykorzystać produkty i materiały, które znajdują się w każdym domu, a jeśli nawet nie, to można je nabyć bez wielkich problemów nawet w wiejskim sklepie. Oto jakie doświadczenia możecie zrobić z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Przykład 1

Potrzebujesz: sól kuchenną, pipetę, płaski talerz lub tacę, barwniki spożywcze.

Przebieg: wysyp sól kuchenną na płaski talerz, pipetę napełnij dowolnym barwnikiem spożywczym, aplikuj po kilka kropelek na kryształki soli. Zobacz, jak barwnik rozprzestrzenia się. Zmień kolor barwnika i nakrop kolejne kryształki… Z takiej zabawy może powstać piękny obrazek, tęcza czy fantazyjna postać. Dziecko zobaczy, jak zbudowana jest sól, w jaki sposób barwnik rozprzestrzenia się i jaki jest ostateczny efekt fantazji dziecka.

Przykład 2

Wykonywany często w klasie pierwszej

Potrzebujesz: 2 łyżeczki sody oczyszczonej, łyżkę płynu do mycia naczyń, barwnik spożywczy, ocet, wodę, słoik, tacę.

Przebieg: słoik postaw na tacy, wlej do słoika wodę, dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej i łyżkę płynu do mycia naczyń. Dla bardziej spektakularnego efektu dodaj kilka kropel barwnika. Teraz dolej trochę octu i wulkan gotowy… wzburzona lawa będzie wylewać się ze słoja na tacę.

Przykład 3

Potrzebujesz: butelkę, sodę oczyszczoną, ocet, baloniki.

Przebieg: do balonika wsyp troszeczkę sody, a do butelki wlej ocet. A teraz nałóż balonik na szyjkę butelki i… balonik zacznie rosnąć, wypełniając się powietrzem z butelki.

Przykład 4

Bardzo widowiskowa „gasnąca świeca”

Potrzebujesz: talerzyka, wody (może być zabarwiona farbką), świeczki do podgrzewacza, zapałki, talerza.

Przebieg: do głębokiego talerza włóż świeczkę, zapal ją. Następnie wlej kolorową wodę ze szklanki do talerza, tak, aby przykryła ćwierć części świeczki. Nałóż szklankę na świeczkę i obserwuj, co się będzie działo.

Dzieci uwielbiają doświadczenia i eksperymenty, są świetnymi obserwatorami i często domyślają się lub wpadają na genialne wręcz pomysły, jak wykorzystać wyniki doświadczeń i eksperymentów. Wiele ciekawych pomysłów znajdziecie na stronach internetowych. Nagrano także wiele filmików na kanałach YouTube poświęconych eksperymentom dla dzieci.

Gdy włączycie do tygodniowych czy codziennych rytuałów takie doświadczenia, zapomnicie o nudzie i nieważna będzie pogoda. Dzieci będą zmotywowane do działań, a ich naturalna ciekawość świata przyczyni się do ich rozwoju intelektualnego, rozbudzi kreatywność i wyobraźnię. Pamiętać trzeba o jednym: ZAWSZE BĄDŹCIE Z DZIEĆMI PODCZAS EKSPERYMENTÓW.

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content