18 marca 2020 roku uruchomiliśmy e-Muzeum MOCAK pod nazwą #MOCAKonline.
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, w których codziennie można znaleźć wiele inspirujących treści:
- YouTube
- Twitter
- Wirtualne zwiedzanie archiwalnych wystaw:
- Historia w sztuce,
- Sport w sztuce,
- Ekonomia w sztuce,
- Zbrodnia w sztuce,
- Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990,
- Akcjonizm wiedeński,
- Kolaż z łasiczką,
- Kolekcja MOCAK-u III,
- Sztuka wyjęta z codzienności,
- Rune Eraker Wysiedleni,
- Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?
- E-galeria
- Bezpłatne artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”
- Materiały edukacyjne do pobrania – zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi materiałami edukacyjnymi dotyczącymi sztuki współczesnej oraz Kolekcji MOCAK-u. Materiały są skierowane do dzieci i młodzieży, można z nich korzystać w domu lub podczas wizyty w Muzeum. Mamy nadzieję, że będą ciekawym punktem wyjścia dla wspólnej podróży dzieci i dorosłych po świecie współczesnej sztuki.
- Zeszyty Twórcza Kolekcja do pobrania – zeszyty powstały z myślą o wspomaganiu kontaktu ze sztuką współczesną poza przestrzenią muzeum, a jednocześnie mają stanowić impuls do jego odwiedzenia. Każdy z nich zawiera reprodukcje prac znajdujących się w Kolekcji MOCAK-u oraz przypisane im zadania, przygotowane w taki sposób, by zapoznawać użytkowników z pracami artystów, a zarazem zachęcać do twórczej aktywności rozwijającej wyobraźnię i kreatywność. Poprzez odniesienie dzieła do osobistych doświadczeń skłaniają też odbiorcę do pogłębionej jego interpretacji i umożliwiają wejście z pracą w relację.
- Na muzealnym kanale YouTube można znaleźć:
- Cykl Porozmawiaj o sztuce. Zapraszamy do podsłuchania rozmowy dwójki młodych ludzi podczas wizyty w Muzeum.
- Cykl Którędy po sztukę (zrealizowany razem z TVP Kultura), czyli 15 odcinków poświęconych wybranym pracom ze zbiorów Muzeum
- Spotkania, wykłady i debaty o sztuce, książkach i innych tematach
- Cykl Sztuka książki, czyli wykłady i spotkania przybliżające najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek.
- Cykl Weekendy z literaturą poświęcony rynkowi wydawniczemu.
- Cykl Dizajn od kuchni, czyli rozmowy polskich projektantów z producentami stawiającymi na rozwój oparty na wzornictwie.
- Cykl MOCAK Studio, w którym rozmawiamy z różnymi gośćmi na temat wystaw w Muzeum (dostępny sezon pierwszy – poświęcony Romanowi Ingardenowi i wystawie Filozof i fotograf);
- Filmy na temat wystaw w Muzeum
- Na platformie PLAY KRAKÓW dostępne jest również wydarzenie O Romanie Ingardenie rozmawiają Władysław Stróżewski, Jan Woleński, Adam Zagajewski
i Maria Anna Potocka. W 2020 roku przypadała 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprezentowało monograficzną wystawę Filozof i fotograf.