fbpx
Czas wolny

Wyjątkowy stół – do pracy, zabawy, posiłku

świąteczny stół
Fot. Juliette F, unsplash.com

Stół w naszej kulturze ma ogromne znaczenie. To przy nim spotykają się najbliżsi na wspólne posiłki, jest więc symbolem domowego ogniska, bliskości, relacji między ludźmi. Wszyscy znamy legendę o królu Arturze i jego rycerzach, którzy spotkali się przy okrągłym stole na znak jedności i porozumienia. Z historii pamiętamy też obrady okrągłego stołu. To przy stole spotkało się 12 apostołów, no i  wreszcie, suto zastawiony stół dla przybywających do nas to oznaka gościnności i otwartości. 

W naszym codziennym życiu pewnie już nie zawsze mamy czas, żeby wspólnie spotkać się przy stole. Często jemy posiłki w pośpiechu, wracamy do domu o różnych porach, więc trudno jeść razem, a natłok różnych obowiązków niejednokrotnie sprawia, że rodzinne zasiadanie do stołu schodzi na dalszy plan.

Jednak okres świąteczny jest czasem zatrzymania – to właśnie teraz powinniśmy znaleźć więcej czasu dla siebie, na wspólne przebywanie z najbliższymi i zadbanie o dobre relacje. Poczuję tę wyjątkowość!

Chcę Wam zaproponować kilka różnych spotkań przy stole, myślę, że każde będzie naprawdę wartościowe. Można potraktować je jako inspirację, a może nawet checklistę.

Stół pełen pracy

Wspólne ozdabianie pierniczków? Doskonały pomysł. W szkole często zauważam, że dzieci mają coraz większe problemy z precyzyjnymi pracami i motoryką małą. Nie dziwi mnie to. Żyjemy w świecie, w którym zdolności manualne są mniej wykorzystywane, np. częściej sporządzamy notatki w swoim telefonie niż w notesie, a dzieci częściej wysyłają sobie wiadomości głosowe niż „liściki pod ławką”. Dlatego żeby rozwijać sprawne posługiwanie się rękami powinniśmy postawić na bardziej celowe zadania. 

I tak ozdabianie pierniczków jest jedną z takich czynności. Co więcej, jak każda praca artystyczna, pobudza w nas wyobraźnię, poczucie estetyki i piękna. Ponadto dzieci naprawdę lubią tworzyć i lubią być docenione. Dlatego wykonane przez nie dzieła postawmy na stole w honorowym miejscu lub powieśmy na choince. 

Stół pięknie przystrojony

Bożonarodzeniowy stół zawsze jest inny niż ten codzienny. Postarajmy się o piękne przystrojenie i dekoracje, odświętne ułożenie serwetek, zapalone świecie i zapach igliwia. To wszystko tworzy atmosferę nie do podrobienia. W internecie znajdziemy wiele różnych inspiracji na udekorowanie stołu – korzystajmy!

Stół do dobrej zabawy

Jak zawsze zapraszam do różnych wspólnych gier planszowych! Wciąż uważam, że to doskonała forma spędzania wolnego czasu i budowania relacji. Wybór planszówek jest tak duży, że jestem przekonana, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. 

Stół do wspólnego posiłku

Wspólne posiłki to ta najbardziej podstawowa funkcja stołu. Postarajmy się, by zasiadać do wspólnego jedzenia jak najczęściej.

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content