fbpx
Czas wolny

Spędźmy ten czas razem – gry planszowe dla całej rodziny

gry planszowe

Od setek lat wiadomo, że gry spełniają ważną rolę w życiu całych społeczeństw, wpływają na rozwój indywidualny człowieka, pomagają w kształtowaniu różnych umiejętności i postaw. Dziś, gdy pandemia narzuca na nas izolację domową, wieczór z grami, bez komputera czy smartfona, będzie świetną odskocznią od ponurej rzeczywistości. Jakie są największe zalety gier planszowych i które wybrać, by zapewnić rozrywkę całej rodzinie? 

Korzyści płynących z gier jest naprawdę wiele, wymienię tu chociażby: doskonalenie i rozwijanie procesów orientacyjnych i poznawczych, naukę planowania, obieranie strategii działań, koncentrację uwagi, kształcenie spostrzegawczości i wyobraźni, stymulowanie zapamiętywania, nabywanie umiejętności obserwacji. Do tego dochodzi także nauka przegrywania i zwyciężania, możliwość poprawiania swoich wyników, rewanżowania się. Ważną zaletą gier planszowych jest znajomość i przestrzeganie przez wszystkich graczy jednakowych zasad, których respektowania pilnują grający.  

Dlaczego warto?

Atutem gier jest również ich funkcja terapeutyczna. Podczas zabaw uczestnik ma możliwość uwolnienia się od napięć, emocji, uczy się wyrażania uczuć oraz rozwiązywania swoich problemów, na chwilę zapomina o swoich kłopotach w szkole czy w grupie rówieśniczej. Dorośli uwalniają się od stresu, frustracji i niepowodzeń. Do tych wszystkich plusów dodajmy jeszcze szczyptę entuzjazmu i radości nie tylko z wygranej, ale i z samej gry, a otrzymamy zgraną rodzinę, która nie męczy się ze sobą, nie kłóci, nie marnuje czasu, ale potrafi rozładować napięcia i nieporozumienia. Po prostu potrafi cieszyć się sobą.

Najfajniejsze jest to, że gry planszowe dedykowane są dla chętnych od 6 do 106 lat, którzy mogą grać w planszówki razem; bez podziału: TYLKO DLA DOROSŁYCH lub TYLKO DLA DZIECI DO LAT 15. Bawić może się każdy, trzeba tylko chcieć.

Teraz pytanie: Jakie gry wybrać? Które wywołają ciekawość, emocje, wpłyną pozytywnie na rozwój mojego dziecka, jego spostrzegawczość, zapamiętywanie, uwagę? Które nauczą zasad? Które nie znudzą? Które wykorzysta się wielokrotnie?

Myślę, że gry typu Chińczyk, Grzybobranie, Wyprawa po skarb, Warcaby, Skoczki, Eurobiznes i różne jego odmiany są znane wszystkim i młodszym i starszym i nie trzeba szczególnie do nich zachęcać. Dziś chciałabym zaproponować gry Memory (Pamięć) i Dobble. Obie gry świetnie wpływają na zapamiętywanie, spostrzegawczość, koncentrację i panowanie nad emocjami. Przeznaczone dla graczy już od 6 roku życia, choć myślę, że i młodsze dzieci znajdą dużo radości w tej zabawie. 

Nauka poprzez zabawę – gra Memory

Memory to gra, w którą może zagrać równocześnie od 2 do 6 graczy. Przy okazji można z jej pomocą uczyć nazw ssaków, ptaków, przedmiotów, ras psów, słówek z języka np. angielskiego, nazw pojazdów itd. Składa się z kartoników, na których przedstawione są obrazki po parze jednakowych, np. dwa niedźwiedzie, dwa hipopotamy, dwa lwy. Wszystkie kartoniki tasuje się i wykłada obrazkami do blatu stolika. Gracze kolejno wybierają dwa kartoniki. Jeśli obrazki są jednakowe, gracz odkłada je obok siebie – ma zdobyty punkt. Jeśli nie ma pary, kartoniki należy odłożyć dokładnie w to samo miejsce. Grający próbują zapamiętać położenie odpowiednich kartoników. Następny gracz wyciąga dwa kartoniki, może oczywiście dobierać je pojedynczo ze stolika. Jeśli ma parę odkłada obok siebie, jeśli nie, odkłada w to samo miejsce. Gra kończy się gdy na stoliku nie ma kartoników, a wygrywa ją osoba, która odnalazła najwięcej par. Cena gry waha się w zależności od ilości kart, jakości wykorzystanego materiału oraz firmy produkującej. Ale można ją nabyć w cenie od 12 do nawet 70 zł.

Muszę powiedzieć, że grając z siedmiolatkami zdarzało mi się przegrać. Ale dzieci były niezwykle rozochocone, zbudowane swoimi umiejętnościami i spostrzegawczością.

Ćwiczymy refleks – Dobble

Dobble to gra, z którą zetknęłam się kilka lat temu. I już powiem, że świetnie wpływa na koncentrację uwagi, spostrzegawczość i refleks. Graliśmy w nią rodzinnie; z moim rodzeństwem, ale i z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i nastolatkami. Świetnie sprawdza się na „drętwych” imprezach i zawsze wzbudza sporo emocji.

Składa się  z 55 okrągłych kart, na każdej karcie znajduje się 8 symboli – rysunków. Może w nią grać od 2 do nawet 6 osób. Tasujący rozdaje kolejno kartoniki graczom. Ostatni kartonik kładzie na stole – obrazkiem do dołu. Uczestnicy gry układają kartoniki w stosiku, tak by widzieć obrazki na pierwszym kartoniku. Gdy wszyscy są gotowi, kartonik z środka zostaje odwrócony, a każdy z graczy szuka jakiegokolwiek symbolu, takiego samego jak na środku. Jeśli znajduje, kładzie go na środek i mówi nazwę symbolu, który jest analogiczny z tym na środku. Grę wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich kart. Przegrywa ten, komu pozostały karty. Są też inne warianty tej gry, więc szybko się nie znudzi. Dodatkowym atutem gry jest jej rozmiar, jest mała i pakowana w metalowe pudełeczko, łatwo zabrać ją ze sobą np. na piknik w parku!

Myśl i kojarz!

Innymi fantastycznymi grami zdobywającymi coraz większe rzesze fanów są Gorący ziemniak i 5 sekund. Te dwie świetne gry sprawdzą się jako rozrywka dla całej rodziny czy na spotkania z przyjaciółmi. Niezwykle odprężające i budzące sporo emocji. 

Gorący ziemniak zdobył nawet prestiżową nagrodę ZABAWKA ROKU 2017 – nagroda dzieci. Gra składa się z 110 kart pytań – 440 pytań, planszy do gry, pionków, bączek, który można zastąpić aplikacją w telefonie i materiałowa kulka- woreczek imitujący ziemniaka. Zasady gry są proste: uczestnicy stawiają na planszy swoje pionki, potasowane karty z pytaniami ułożone są obok planszy. Grę rozpoczyna najniższy z grających, biorąc ziemniaka do ręki. Osoba siedząca po jego prawej ręce bierze pierwszą kartę od góry i czyta na głos jedno z pytań. Następnie energicznie kręci bączkiem lub włącza dedykowaną aplikację w telefonie. Ten, kto trzyma ziemniaka musi udzielić odpowiedzi na pytanie, a następnie oddać ziemniaka kolejnej osobie, która jak najszybciej odpowiada na to samo pytanie, pamiętając, że odpowiedź nie może się powtórzyć. 

Gracze przekazują kolejno ziemniaka aż do momentu upłynięcia czasu, czyli zatrzymania się bączka lub sygnału dźwiękowego z aplikacji. Osoba, która w tym momencie będzie w posiadaniu rekwizytu, właśnie się sparzyła i przesuwa swój pionek na planszy o jedno pole. Gracze mogą kwestionować udzieloną odpowiedź, jeśli uznają ją za nielogiczną, niepoprawna lub powtórzoną. Muszą jednak zgłosić to przed odpowiedzią następnej osoby. Gracz, któremu wytknięto błąd, musi szybko udzielić innej odpowiedzi lub prosić o tzw. głosowanie. Gra kończy się do pierwszego przegranego lub w momencie, gdy zostanie tylko jeden pionek – gracza zwycięzcy. Cena od 25,60 zł.

5 sekund – tutaj ważny jest refleks i jasność umysłu, opanowanie. Każdy z graczy w ciągu 5 sekund musi odpowiedzieć na pytanie wymieniając 3 „rzeczy” – np. wymień trzy owoce zielone. Łatwe? Wydaje się, że tak, ale sytuacja zmienia się kiedy głośno przesypuje się piasek w klepsydrze, odliczając 5 sekund!

Niezwykle cenioną grą jest Dixit, Scrabble, Scriba, czy ćwiczącą refleks i spostrzegawczość Jungle Speed. Nie sposób tu wymienić i  opisać wszystkie  gry, ale warto zainteresować się nimi. Wykorzystać je w wolnym czasie, zabrać na imprezę czy piknik. 

Gry, które przedstawiłam wykorzystywałam na zajęciach z dziećmi w różnym wieku i widziałam, jak dodatnio wpływają na dzieci i młodzież. Uczą śmiałości, wspólnej zabawy, wzbogacają słownictwo, uczą skupienia, uważnego słuchania są świetną terapią na nudę. Polecam zwłaszcza w czasie pandemii jako świetną zabawę dla całej rodziny, która pomaga walczyć z nudą, budować więzi i rozwijać różne umiejętności dzieci.

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content