fbpx
Czas wolny

Co pod choinkę? Pomysły na prezenty świąteczne DIY

osoba trzymająca prezent
Fot. Kira auf der Heide, unsplash.com

Co roku każdy z nas, przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, spędza dużo czasu na wyborze prezentów dla najbliższych. Chcemy dać to, co drugiej osobie jest potrzebne, ale też bardzo często staramy się, żeby nasze prezenty miały wyjątkowe znaczenie. Często słyszymy, że najważniejszy jest gest. Zawsze miło jest dostać prezent, ale kiedy widoczny jest wysiłek i myśl włożona w jego zdobycie i przygotowanie, to staje się jeszcze cenniejszy. 

Dlatego własnoręcznie wykonane prezenty zawsze dają dużo radości i są jednymi z tych, które najbardziej się pamięta. Problem pojawia się jednak, kiedy trzeba dobrać prezent do naszych możliwości i czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na przygotowanie. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na łatwe, ale bardzo efektowne podarunki, które na pewno wywołają duży uśmiech, a może nawet wzruszenie.

Czekoladowe kompozycje

Nieodłącznym elementem każdego świątecznego jarmarku jest stoisko ze smakowicie wyglądającymi słodyczami, w większości zrobionymi z czekolady. Chociaż większość takich wyrobów prezentuje się wręcz nierealnie, są bardzo łatwe do samodzielnego wykonania. I z pewnością spotkają się z dużym uznaniem osoby, która otrzyma takie smakołyki w prezencie.

1. Tabliczka czekolady

Potrzebne materiały:

 • wybrane czekolady – biała, mleczna, karmelowa, gorzka
 • barwniki spożywcze (opcjonalnie)
 • ulubione dodatki – bakalie, słone precelki, kolorowe posypki, żelki, ciasteczka

Czekolady roztapiamy, najlepiej w kąpieli wodnej, i układamy warstwami lub w określony kształt. Czekoladę można zabarwić lub wymieszać z wybranymi dodatkami, np. orzeszkami. Na powstałej bazie układamy dekoracje. Wierzch kompozycji można dodatkowo urozmaicić napisem lub szlaczkiem z czekolady albo kolorową posypką.

2. Słone paluszki w czekoladzie 

Potrzebne materiały:

 • czekolada
 • barwniki spożywcze (opcjonalnie)
 • słone paluszki
 • wybrane dodatki – posypki, orzeszki itp.

Czekoladę roztapiamy. Słone paluszki zanurzamy do połowy i ozdabiamy wybranymi dodatkami. 

3. Gorąca czekolada na patyku

Potrzebne materiały:

 • czekolada
 • wybrane dodatki – małe pianki, cynamon, wiórki czekoladowe
 • foremka
 • drewniany patyczek (najlepiej taki, jak do lodów)

Czekoladę rozpuszczamy, a następnie wlewamy do niewielkiej foremki i umieszczamy w środku drewniany patyczek. Różne czekolady można ułożyć warstwami dla ciekawszego efektu. Na wierzchu układamy wybrane dodatki.

Do tego prezentu dobrze jest dołączyć małą karteczkę z „instrukcją obsługi”. Po rozpuszczeniu stworzonej kompozycji w ciepłym mleku, uzyskamy kubek przepysznej gorącej czekolady!

Ciastko w słoiku

Wypieki bardzo często są dołączane jako dodatek do prezentu. Ale można to zrobić w pomysłowy sposób. Sprawa jest bardzo łatwa a efektowna. Pomysł ciastka w słoiku polega na ułożeniu warstwami w naczyniu suchych składników niezbędnych do upieczenia wybranego ciasta lub innego rodzaju wypieku. Oczywiście produkty powinny być odmierzone. Do słoika, czy innego przezroczystego naczynia, dołączamy karteczkę z przepisem, tak aby obdarowana osoba mogła w dowolnej chwili wymieszać zawartość słoika z mokrymi składnikami i w kilka chwil upiec dla siebie ciasto. Słoik można dodatkowo ozdobić, a zamiast karteczki na sznurku można pokusić się o elegancką etykietkę naklejoną na ściankę słoika.

Najlepiej sprawdzają się przepisy zawierające różne rodzaje cukru, kakao, bakalie czy kawałki czekolady, bo sama mąka z proszkiem do pieczenia nie będzie się dobrze prezentowała. 

Pudełko słodyczy na różne okazje

Prezenty świąteczne kojarzą się z dużą ilością cukierków i czekoladek. Je też można zapakować w pomysłowy sposób. 

Potrzebne materiały: 

 • pudełko
 • cukierki
 • wykałaczki, karteczki, klej, pisaki

Na karteczkach piszemy zastosowanie cukierka, np. „na zły dzień”, „na ból głowy”, „na szczęśliwą chwilę” itd. Karteczki dowiązujemy, naklejamy lub wbijamy na patyczku w cukierki. Wszystkie umieszczamy w pudełku i dołączamy życzenia lub krótką „instrukcją obsługi”.

Świeczka zapachowa

Prezent, który ostatnio stał się bardzo popularny i jest również łatwy w wykonaniu.

Potrzebne materiały:

 • słoik lub inne wybrane naczynie
 • wosk (świetnie sprawdza się naturalny sojowy)
 • knoty (drewniane nadadzą świeczce dodatkowego uroku, ponieważ przyjemnie trzaskają, imitując dźwięki ognika)
 • olejki zapachowe (można tworzyć kompozycje kilku różnych)
 • dodatkowe dekoracje – brokat, suszone kwiaty, barwniki 
 • wstążeczka, kartka, gałązka itp. do ozdoby słoika

Wosk należy stopić, najlepiej w kąpieli wodnej, dodać kilka kropel olejku zapachowego (ilość zależy od objętości wosku i mocy zapachu, jaki chcemy osiągnąć), a następnie przelać do słoika i pośrodku umieścić knot. Na górę świeczki albo do jeszcze płynnego wosku można dodać wybrane dekoracje. Następnie należy poczekać kilka godzin, aż wosk całkowicie stężeje. 

Całość ozdabiamy karteczką z życzeniami, cytatem lub obrazkiem, aby dodać prezentowi bardziej osobistego charakteru. Bardzo dobrze prezentuje się mała gałązka drzewka iglastego dowiązana do słoiczka ze świeczką.

Bony

Ciekawym pomysłem na prezent są kolorowe bony na różne okazje. 

Potrzebne materiały:

 • kolorowy papier
 • pisaki

Z kolorowego papieru wycinamy małe kartoniki i każdy z nich opisujemy, np. bon na domowe spa, na kawę w ulubionej kawiarni, na wieczór gier, seans filmowy. Stworzone bony ładnie pakujemy do słoika, pudełka czy koperty i dołączamy „instrukcję obsługi”. Obdarowany może w dowolnej chwili wykorzystać jeden z bonów, który realizowany jest przez osobę, która wręczyła prezent.

Zdjęcia

Dobrym sposobem na personalizację prezentu i uczynienie go wyjątkowym, jest zawarcie w nim wspólnych zdjęć. W przypadku rodzin mogą to być zdjęcia ze wszystkich dotychczasowych wspólnych świąt, a dla przyjaciela np. najważniejsze chwile wspólnie spędzonego minionego roku. 

1. Album

Zdjęcia można podarować w formie albumu z zabawnymi dopiskami, naklejkami czy rysunkami. Będzie to piękna pamiątka i wyjątkowy sposób na okazanie, ile ktoś dla nas znaczy i jak cenne są wspólne chwile.

2. Kalendarz

Kalendarz ze zdjęciami można oczywiście zamówić, ale wykonany ręcznie na pewno zrobi duże wrażenie. Tutaj mamy duże pole dla kreatywności. Można stworzyć dużą planszę, mały format na biurko albo planer w formie zeszytu. Do każdego miesiąca wybieramy związane z nim zdjęcie, dodajemy krótki komentarz, cytat albo naklejkę. 

3. Kolaż

Jeśli ktoś lubi dekoracje ścienne, na pewno ucieszy się z dużego kolażu wspólnych zdjęć. Tutaj możemy wyczarować wiele opcji, wystarczy pomysł. 

Zakładki do książki

Jeśli obdarowujemy kogoś książką, miłym gestem jest dopisanie kilku słów od siebie. Jednak zamiast robić to na stronach książki, można stworzyć symboliczną zakładkę z obrazkiem, zdjęciem lub kolorowymi naklejkami, na której napiszemy kilka słów życzeń lub inspirujący cytat.

Biżuteria

To propozycja dla osób, które lubią robótki ręczne. Nie potrzeba wielu materiałów, ale na pewno dużo cierpliwości. Jeśli własna kreatywność nie wystarczy, można poszukać inspiracji w Internecie albo sięgnąć tam po instrukcję krok po kroku. Poniżej kilka propozycji:

 • bransoletki z muliny 
 • pierścionki i naszyjniki na żyłce z koralików TOHO
 • kolczyki z zawieszkami z glinki samoutwardzalnej
 • naszyjniki na rzemyku ze szklanymi koralikami/ kamykami

Świetnym pomysłem jest stworzenie takich samych albo pasujących do siebie pierścionków, naszyjników czy bransoletek dla siebie i drugiej osoby, jako symbol łączącej więzi.

Alicja Madeyska

Alicja Madeyska

Studentka psychologii w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Harcerka, uwielbia próbować nowych rzeczy, podróżować, aktywnie spędzać czas i gotować.

Skip to content