fbpx
Czas wolny

Wody termalne – co musisz o nich wiedzieć?

wody termalne

Jej dobroczynne właściwości opisywali już Hipokrates i Platon. W starożytnym Rzymie była podstawą zabiegów regeneracyjnych legionistów. Z kolei z jej kosmetycznego potencjału miała korzystać sama Kleopatra. Woda termalna to bez wątpienia jedna z najcenniejszych substancji występujących na naszej planecie. Okazuje się, że jej całkiem spore zasoby znajdują się pod powierzchnią naszego kraju. Dlatego błyskawicznie przybywa w Polsce kompleksów basenowych zasilanych właśnie wodą termalną, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Zanim zanurzysz się w takim basenie, to najpierw poznaj najważniejsze fakty dotyczące wody termalnej. Zebraliśmy je w naszym artykule.

Jaki skład ma woda termalna?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest woda termalna. Mówimy tutaj o wodzie pozyskiwanej z głębokich pokładów ziemi (często jej źródła znajdują się na głębokości kilku kilometrów), która jest naturalnie podgrzewana przez magmę – i dzięki temu po wydobyciu jej na powierzchnię wciąż utrzymuje temperaturę nawet powyżej 30 stopni Celsjusza.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowotne właściwości wody termalnej jest oczywiście jej skład. Wysokojakościowa woda zawiera szereg korzystnych i niezbędnych ludzkiemu organizmowi pierwiastków, które mogą być przyswajane także przez skórę lub poprzez inhalację. Są to m.in. potas, żelazo, magnez, krzem, chrom, siarka, mangan, selen, lit czy wapń.

Rada

Wybierając basen termalny zawsze warto wcześniej sprawdzić raport z badania wody opublikowany na stronie internetowej obiektu. Informuje on nie tylko o składzie, ale także o tzw. bilansie jonowym wody, co ma wpływ na zdolność organizmu do przyswajania zawartych w wodzie pierwiastków.

Woda termalna jest nasycona cennymi składnikami mineralnymi, natomiast wolna od chemicznych zanieczyszczeń będących przedmiotem działalności człowieka. Dlatego jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu.

Źródła wody termalnej w Polsce

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie każda woda z podziemnego źródła o podwyższonej temperaturze spełnia kryteria wody termalnej. Obowiązujące przepisy jednoznacznie wskazują, że taka woda po wypłynięciu na powierzchnię musi mieć temperaturę wyższą niż 20 stopni Celsjusza.

W Polsce najbogatsze źródła wody termalnej znajdują się na Podhalu, co też wyjaśnia, dlaczego właśnie w okolicach Zakopanego działa najwięcej kompleksów termalnych. Co ważne, zasilająca je woda ma bardzo korzystny skład i bilans jonowy, a przy tym utrzymuje wysoką temperaturę po wydobyciu na powierzchnię.

Ciekawostka

Woda termalna wydobywana na Podhalu zasila nie tylko kompleksy basenowe, ale też częściowo gospodarstwa domowe w Zakopanem.

Jeśli natomiast chodzi o te szczególnie polecane kompleksy termalne, to na pewno dobrym wyborem będą Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów w naszej części Europy. Zasila go woda termalna pozyskiwana z głębokości 2400 metrów, której źródło znajduje się pod zboczem Wysokiego Wierchu. Woda ta zawiera 28 najcenniejszych składników mineralnych, ma korzystny bilans jonowy i jest regularnie badana na obecność ewentualnych drobnoustrojów, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo osobom korzystającym z basenów.

Termy BUKOVINA cieszą się ogromną popularnością nie tylko z uwagi na doskonałe właściwości tamtejszej wody, ale również bardzo wysoki komfort pobytu. Kompleks oferuje atrakcje dla gości w każdym wieku. Dzieci będą zachwycone efektownymi zjeżdżalniami, rodzice docenią wygodną strefę SPA z saunami i jacuzzi. Do tego dochodzi bardzo bogata oferta zabiegów pielęgnacyjnych. Na miejscu działa sklep, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria basenowe.

Pełną mapę atrakcji Term BUKOVINA znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej obiektu, na której możesz również kupić bilety i uniknąć stania w kolejce – https://www.termybukovina.pl/.

Właściwości zdrowotne wody termalnej

Woda termalna ma bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne, szczególnie dobrze sprawdzając się w przypadkach:

  • chorób dermatologicznych i immunologicznych (w tym łuszczycy i AZS),
  • dermatoz (trądzik, przebarwienia, krosty),
  • przewlekłego bólu, w tym o podłożu reumatycznym i neurologicznym,
  • rehabilitacji po kontuzjach,
  • zaburzeń hormonalnych i metabolicznych,
  • stresu,
  • zaburzeń psychicznych,
  • przemęczenia,
  • bezsenności.

Wody termalne budzą coraz większe zainteresowanie w naszym kraju, a kąpiele w nich są dziś standardowo zalecane przez lekarzy, kosmetologów czy fizjoterapeutów. Warto wykorzystać ten potencjał, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/wody-termalne-w-polsce-korzystajmy-bo-jest-z-czego.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content