W niedzielę, 27 grudnia, rozpoczęły się w Polsce pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionki firmy Pfizer dotarły także do Krakowa: do Szpitala Uniwersyteckiego, Szpitala im. Żeromskiego oraz Szpitala im. Rydygiera.
W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim do szczepienia zgłosiły się 3 tys. osób spośród ponad 5,5 tys. wszystkich pracowników placówki. Pierwszą zaszczepioną była Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii. Pierwszą dawkę przyjął już także dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski oraz prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.
Szczepionki mają tylko 5 dni ważności, dlatego od poniedziałku, 28 grudnia, Szpital Uniwersytecki zaplanował zaszczepienie ok. 200 osób dziennie.
Kolejne etapy szczepienia
Zgodnie z rządowym programem w pierwszej kolejności (w tzw. etapie 0) zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.
Następnie szczepienia obejmą m.in. pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych chętnych) oraz służby mundurowe i nauczycieli.
Jak będzie wyglądała procedura?
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach i szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. W przypadku szczepionek Pfizer, aktualnie dostępnych w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek, dlatego po 21 dniach zaszczepieni muszą stawić się w punkcie szczepień ponownie.
Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie