fbpx
COVID-19

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe zostanie wygaszona z końcem marca

wygaszenie aplikacji

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny w swoim komunikacie, aplikacja ProteGO Safe (znana również pod nazwą STOP COVID), która miała na celu ostrzeganie o potencjalnym kontakcie z COVID-19 i kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa, zostanie wygaszona do końca marca 2022 roku.

Powodem wygaszenia ma być m.in. zniesienie obowiązku kwarantanny dla tzw. osób z kontaktu. Z tego powodu nie jest już konieczne nadzorowanie przestrzegania tegoż obowiązku. GIS podkreślił też, że środki na utrzymanie aplikacji będzie można przekierować na inne rozwiązania informatyczne (m.in. System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej – SEPIS).

Pierwsza wersja aplikacji powstała w marcu 2020 roku z inicjatywy agencji 25wat, a jej główne funkcje obejmowały samoocenę stanu zdrowia, dziennik zdrowia i wskazówki profilaktyczne. Na przełomie kwietnia i maja 2020 aplikacja stała się aplikacją rządową, udostępniając dodatkowo m.in. możliwość anonimowego informowania użytkowników o kontakcie z osobą zakażoną. Natomiast w grudniu 2020 roku w związku z rozpoczęciem akcji powszechnych szczepień, aplikacja zaczęła też informować o statystykach dotyczących szczepień. Aplikację pobrano ponad 2 mln razy.

Mimo wygaszenia aplikacji STOP COVID ProteGO Safe, GIS przypomina, że wciąż obowiązują inne obostrzenia związane z pandemią, tj. obowiązek zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu.

Skip to content