fbpx
Aktualności

Rozpoczął się Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego

W poniedziałek, 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To również data oficjalnego rozpoczęcia Human Week, czyli Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Czwarta edycja wydarzenia, które organizuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz z Urzędem Miasta Krakowa, będzie poświęcona pamięci profesora Antoniego Kępińskiego.

Tegoroczny Human Week potrwa do 14 października i obejmie szereg wydarzeń (program dostępny jest tutaj). Organizatorzy zadają pytania m.in. o to, jak zmieniła się psychiatria i świat od czasów Antoniego Kępińskiego, czy problemy psychiczne pozostają niezmienne, czy jesteśmy obecnie mniej stabilni emocjonalnie niż kilkadziesiąt lat temu i czy leczymy skuteczniej. 

Popularność wydarzenia pokazuje, że tematu nie wyczerpaliśmy i tak długo, jak będzie trzeba, będziemy do tego tygodnia wracać. Cieszymy się, że możemy przy okazji porozmawiać o osobie wybitnej, która krakowski świat psychiatrii ukształtowała. W tym roku, w 50. rocznicę śmierci profesora Kępińskiego, podczas wydarzenia będzie trochę więcej historii i wspomnień – mówił po oficjalnym otwarciu sympozjum inauguracyjnego Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Fakt, że rozmowy na temat zdrowia psychicznego Polaków są naprawdę ważne, potwierdzają dostępne statystyki. Według danych WHO co czwarta osoba przeżyła jakiś kryzys psychiczny, depresję, problemy osobowościowe czy też te związane z uzależnieniami. 

Podejmujemy wysiłki, aby pokazywać, że osoby z zaburzeniami psychicznymi to tak samo ważni pacjenci. Aby mogli wracać do zdrowia, potrzebne jest nie tylko leczenie, ale wsparcie miasta i środowiska. Human Week temu służy, żeby pokazać, że wszyscy mieszkamy, chorujemy i zdrowiejemy w Krakowie – mówiła prof. dr hab. med. Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ramach Human Week temat zdrowia psychicznego zostanie podjęty podczas szeregu różnorodnych wydarzeń, w których mogą wziąć udział również mieszkańcy Krakowa.

Będziemy rozmawiali w środowisku, w gronie, w którym będą specjaliści, ale także osoby po kryzysach psychicznych, a to pozwoli nam pogłębić tę dyskusję – mówił dr hab. n. med. Maciej Pilecki z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Tydzień Zdrowia Psychicznego po raz kolejny wspiera Urząd Miasta Krakowa.

Cieszymy się, że takie wydarzenia są organizowane i samorząd miasta będzie zawsze te inicjatywy wspierał. Przy okazji tegorocznej edycji Human Week warto sobie przypomnieć, kto i w jaki sposób wpływał na to, jak aktualnie psychiatria wygląda – skomentowała Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Human Week zakończy się w piątek, 14 października w Hali 100-lecia Cracovii towarzyskim meczem piłki nożnej „Dokopać Psychiatrom”.

Skip to content