fbpx
Czas wolny

Przesadzanie roślin na wiosnę – co warto wiedzieć?

przesadzanie roślin na wiosnę
Fot. vadim kaipov

Rośliny zielne, a także kwitnące a uprawiane w doniczkach rozwijają się zarówno w części naziemnej, jak i podziemnej. Przesadzanie roślin doniczkowych ma zaś uzasadnienie w obu przypadkach, ponieważ zbyt mała doniczka nie utrzyma ani rozwijającej się części naziemnej, ani nie pomieści rozrastających się korzeni. Dlaczego jednak wiosna jest porą dobrą dla tego typu zabiegu pielęgnacyjnego?

Dlaczego rośliny uprawiane w doniczkach najlepiej przesadzać wiosną?

Nie jest prawdą jakoby rośliny doniczkowe można było przesadzać jedynie wiosną. W innych porach roku także możliwe jest przesadzanie, ale pora wiosenna jest najkorzystniejsza. Powód wynika z naturalnego cyklu, jakiemu podlegają rośliny. Zimą pozostają uśpione, latem są w pełni sezonu wegetacyjnego, a jesienią przygotowują się do zimowego snu. Wiosna jest czasem przebudzenia, rośliny mają najwięcej witalności i w związku z tym najłatwiej znoszą przenosiny w inne miejsce. Jednocześnie nie jest również prawdą, że każdą wiosną, czyli rokrocznie należy rośliny przesadzać. Jeżeli roślina jest młoda i intensywnie rośnie, przesadzanie powinno być przeprowadzone po roku, ale rośliny starsze, a szczególnie wolno rosnące mogą być przesadzane co trzy lata.

Wiosną również dochodzi najczęściej do podziału roślin i uzyskiwania nowych sadzonek.

Kiedy na pewno trzeba przesadzić roślinę do innej doniczki?

Jedną z zasad nadrzędnych przy przesadzaniu roślin jest zwiększenie rozmiaru donicy. Roślinę zawsze należy przesadzać do doniczki większej, chociaż z jednym wyjątkiem. Jeżeli dochodzi do podziału bryły korzeniowej na dwie lub więcej części to wówczas siłą rzeczy uzyskane w ten sposób nowe de facto rośliny muszą być umieszczone w odpowiednio dopasowanych doniczkach. Tutaj doniczki będą mniejsze, ale nie będzie to przesadzanie a rozsadzanie.

Kiedy roślinę bezwzględnie trzeba przesadzić a kiedy nie?

Rośliny trzeba obserwować. Gdy pojawiają się zaburzenia w wegetacji, a wygląd rośliny budzi zastrzeżenia, powodem może być zbyt mała donica. Sygnałem ostatecznym są natomiast widoczne korzenie, wychodzące do góry albo wystające poza obręb doniczki od spodu. Także wapienny osad utworzony na powierzchni podłoża oznacza zbyt twardą wodę używaną do podlewania i konieczność przesadzenia rośliny do innej gleby. Nie należy natomiast przesadzać rośliny tuż po przebytej chorobie albo po ataku szkodników. Jest wówczas osłabiona i mogłaby nie przyjąć się w nowych warunkach. Nie przesadza się również starych, dużych roślin.

Co jest potrzebne do przesadzenia rośliny i jak to przeprowadzić?

Do prawidłowego przesadzania roślin doniczkowych wiosną trzeba przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Będą to:

  • doniczka szersza o ok. 1-2 cm od aktualnej;
  • pojemnik z wodą (konewka lub zraszacz);
  • drenaż (keramzyt lub inne kruszywo);
  • agrowłóknina;
  • podłoże (gleba wymagana dla danej rośliny);
  • narzędzia (nóż, sekator, nożyczki, łopatka).

Przesadzanie rośliny do większej doniczki

Na początek należy wyjąć roślinę ze starej doniczki, sprawdzić stan korzeni i nieco przyciąć mocniej przerośnięte. Bryłę korzeniową należy przy tym rozluźnić. Do nowej donicy trafia najpierw drenaż, a następnie agrowłóknina, która będzie zapobiegała zlepianiu się drenażu z podłożem. Następnie trzeba wsypać ilość podłoża dopasowaną do wysokości bryły korzeniowej i usadowić na nim roślinę, najlepiej ok. 1,5 cm poniżej krawędzi donicy. Kolejnym krokiem jest wypełnianie donicy podłożem aż do miejsca wyrastania łodygi. Ziemię wsypywać trzeba sukcesywnie, delikatnie ugniatając i utrzymując roślinę w pionie, a na koniec podlewając. Gdy podłoże opadnie, ewentualnie należy je uzupełnić i ponownie podlać.

Na koniec można przyciąć część nadziemną, czyli usunąć suche pędy i liście oraz ewentualnie roślinę skrócić.

Skip to content