fbpx
Czas wolny

Kreatyna czy odżywka białkowa – co lepsze na masę?

sklep sfd

Budowanie masy mięśniowej dla wielu osób może być trudniejsze od odchudzania. Wszystko zależy od naszej sytuacji, a przecież wiele osób ma trudności z nabraniem masy ciała, tak jak i boryka się z nadwagą. Tak więc aby ułatwić ten proces istnieje wiele różnego rodzaju odżywek na masę, które są mniej lub bardziej popularne. Jednak w zdecydowanej czołówce takiego zestawienia bez wątpienia znajdą się kreatyna oraz odżywka białkowa.

W zależności od naszej diety, potrzeb, sytuacji wyjściowej, celu treningowego, inna odżywka na masę będzie bardziej potrzebna. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch suplementów diety, aby upragnione efekty w końcu zaczęły się pojawiać? W zależności od Twojej sytuacji to właśnie połączenie suplementacji kreatyny oraz białka może przynieść najlepsze rezultaty. Jednak w tym, jak i każdym innym przypadku, zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który wskaże nam najlepsze i najzdrowsze wyjście w naszym przypadku. Można jednak przyjrzeć się pokrótce temu, czym są wspomniane odżywki na masę i jakich efektów można się po nich spodziewać.

Kreatyna a odżywka białkowa – najlepsze odżywki na masę?

Kreatyna jest uznawana za “królową suplementów”, a na ten tytuł składa się wiele zmiennych. Przede wszystkim fakt, że jest ona najlepiej przebadaną odżywką dostępną na rynku, a jej działanie wielokrotnie zostało potwierdzone. To także przekłada się na zaufanie osób aktywnych fizycznie i coraz szersze stosowanie kreatyny, nie tylko przy budowie masy mięśniowej, ale także w sportach wytrzymałościowych. Mówiąc najogólniej – kreatyna zwiększa wydolność organizmu, poprawia siłę oraz wytrzymałość mięśni, a także przyspiesza regenerację potreningową. Wszystko za sprawą wpływu na odnowę cząstek ATP, które nazywane są także cząstkami energetycznymi, znajdującymi się w mięśniach.

Odżywka białkowa natomiast to sposób na dostarczenie wartościowego białka w dużej ilościach. Chociaż jest ich dostępna ogromna ilość to zdecydowanie najbardziej popularne są odżywki oparte o białko serwatkowe – pozyskiwane z mleka. Jest to dokładnie to samo białko, które może spotkać w wielu różnych produktach spożywczych, a zatem nie należy się go obawiać. Białko jest podstawowym budulcem mięśni i jest niezbędne do ich prawidłowej pracy. Co więcej, potrzeba jego zwiększonych ilości, aby umożliwić mięśniom prawidłowy wzrost. Stąd też właśnie odżywka białkowa jest wybierana bardzo często jako pierwsza odżywka w przygodzie z suplementacją przez wiele osób.

To jaka odżywka na masę będzie najlepsza w Twojej sytuacji zależy tylko od Ciebie. Z uwagi na fakt, że należy uwzględnić wiele różnych zmiennych, najłatwiej i najpewniej jest się skonsultować ze specjalistą, a następnie sięgnąć po wartościowe preparaty. Przykładem takiego sklepu z odżywkami jest chociażby sklep SFD, który posiada szeroką ofertę m.in. w tym zakresie.

Czy połączenie kreatyny i odżywki białkowej ma sens?

Jak najbardziej. Chociaż w tym przypadku także wiele zależy m.in. od Twojej diety. Istnieje wiele badań, pokazujących brak dodatkowych efektów wynikających z suplementacji kreatyny i jednocześnie odżywki białkowej. Jednak może być to konieczne w niektórych przypadkach. Za przykład może posłużyć sytuacja, w której z różnych powodów może brakować w Twojej diecie białka w zalecanej dziennej dawce spożycia. W takiej sytuacji, nawet gdy stosujesz kreatynę – odżywka białkowa może być najlepszym rozwiązaniem, dostarczania do organizmu pełnowartościowych protein.

Tak więc jednoczesne stosowanie kreatyny oraz odżywki białkowej ma charakter stricte dietetyczny. Jednak nie należy go deprecjonować i jeśli jest to konieczne, warto sięgnąć zarówno po kreatynę, jak i odżywkę białkową. Tym bardziej, że w licznych badaniach nie odnotowano negatywnego wpływu na organizm człowieka, przy jednoczesnym stosowaniu odżywki białkowej oraz kreatyny.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content