Kultura polska i ukraińska mają ze sobą wiele wspólnego. Wynika to zwłaszcza z bliskiego sąsiedztwa geograficznego. Przedstawiciele tego kraju mogą być jednak pewnymi kwestiami zaskoczeni, jeśli chodzi o zwyczaje Polaków, jak i na odwrót. Jakie różnice i podobieństwa możemy zauważyć w obu kulturach? Oto niektóre z nich.
Podobieństwa w kulturze polsko-ukraińskiej
Kultura polsko-ukraińska pod pewnymi względami jest dosyć podobna. Co łączy oba kraje? Pierwszym wspólnym mianownikiem jest zwłaszcza duma narodowa. Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy są dumni ze swojego kraju, jego historii, zabytków, architektury. Przedstawiając go cudzoziemcom, zawsze robią to w jak najkorzystniejszym świetle. Narody te przykładają też dużą wagę do swojej kultury ludowej. Różni się ona w zależności od danego regionu kraju. Na Ukrainie co roku odbywa się Jarmark Pokrowski w Zaporożu czy Narodowy Jarmark Soroczyński. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się też Jarmark na Andrzejewskim Zjeździe, którego organizowano w Dniu Kijowa. Jeśli chodzi o nasz kraj, to Polacy chętnie odwiedzają zwłaszcza jarmarki bożonarodzeniowe, które są organizowane np. w Krakowie czy Wrocławiu, jak i innych dużych miastach. Można na nich zakupić piękne rękodzieła czy tradycyjne wyroby spożywcze.
Co jeszcze łączy nasze kraje? Z pewnością jest to gościnność, okazywana zarówno znajomym, jak i osobom dopiero poznanym. Udając się na wizytę do przyjaciół, zawsze mamy ze sobą coś w prezencie dla gospodarzy. Ponadto, w dniu wigilii zawsze zostawiamy jedno nakrycie dla niespodziewanego wędrowca. Oprócz tego chętnie pomagamy innym w potrzebie i jesteśmy empatyczni. Lubimy też tradycyjne biesiady. Polacy, jak i Ukraińcy pamiętają też o takich rzeczach, jak ustępowanie miejsca seniorom w transporcie publicznym czy też przepuszczanie w drzwiach kobiet.
Kolejnym wspólnym mianownikiem obu narodów jest szczodrość. Nie potrafimy przejść obojętnie wobec cierpienia innych ludzi. Jeśli tylko możemy to pomagamy i jesteśmy szczodrzy. Przykładem jest tutaj ciesząca się ogromną popularnością charytatywna akcja WOŚP. Polacy z roku na rok, okazuje coraz większe wsparcie. Jeśli chodzi o Ukrainę, to działa na niej Ogólnoukraińska Fundacja Charytatywna Serce do Serca, która pomaga ratować życie i zdrowie dzieci.
Ukraina i Polska ma także wspólne tradycje, takie jak Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Lany Poniedziałek. Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w innych terminach, aczkolwiek łączy je odświętna i szczególna atmosfera, kolędowanie, jak i pyszne oraz różnorodne potrawy. Nie można też zapominać o tym, że oba państwa mają wspólne korzenie kulturowo-językowe, pochodzące od jednego narodu słowiańskiego. Niektóre słowa w języku ukraińskim bardzo przypominają te polskie. Z tego względu, często nie mamy trudności ze zrozumieniem wypowiadanych przez siebie słów.
Różnice kulturowe pomiędzy Polakami a Ukraińcami
A czym najbardziej różnią się oba narody? Warto pamiętać, że pomimo podobieństw w języku ukraińskim i polskim, zauważyć też można wiele różnić. Nie zawsze dane słowo ma takie znaczenie, jakiego się spodziewamy. Kolejną kwestią jest to, że Ukraina wyróżnia się kulturą kolektywistyczną. Dla Ukraińców bardzo ważna w życiu jest przyjaźń. Często panuje pomiędzy nimi rodzinna atmosfera. Ponadto spotykają się oni podczas świąt nie tylko z członkami swoich rodzin, ale także z przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami. Mają większą ilość dni wolnych w roku, aniżeli w Polsce. Lubią urządzać wspólne uczty w większym gronie osób, również spoza rodziny.
Kolejną różnicą jest moment wchodzenia w dorosłość, który wynika poniekąd z innego sposobu organizacji systemu edukacji. W Ukrainie osoba w wieku 21-22 lat staje się magistrem i często zaczyna już wtedy samodzielne życie. W Polsce moment zakończenia studiów, założenia rodziny i rozpoczęcia pracy przesuwa się w czasie. To sprawia, że inaczej traktujemy życiowe cele na tych samych etapach życia. Oczywiście powoli się to zmienia pod wpływem innych czynników, które również wpływają na rozpoczynanie dorosłego życia.
Polska oczami Ukraińców jest krajem bardziej szanującym zasady, jeśli chodzi, chociażby o ruch uliczny. Według nich Polacy mają też bardziej surowe podejście do czasu i rzadziej tolerują spóźnianie się. Ukraińcy podkreslają też to, że Polacy są osobami otwartymi i pomocnymi. Chociaż z pewnością powiedzielibyśmy to samo o naszych sąsiadach.
Polacy dzielą z Ukraińcami wiele elementów kultury: kuchnię, architekturę, sztukę, dziedzictwo czy język. I choć różnice są zauważalne, to jednak tkwią w szczegółach. To sprawia, że mamy z naszymi wschodnimi sąsiadami sporo punktów wspólnych. Warto poznać różnice i wspólne cechy obu narodów, aby lepiej zrozumieć siebie nawzajem i dzielić się tym, co mamy najlepsze.
___
ARTYKUŁ SPONSOROWANY