fbpx
Zdrowie Psychiczne

Pierwsze zakochanie – jak wesprzeć swoje dziecko?

pierwsze zakochanie dziecka
Fot. Torsten Dederichs, unsplash.com

Pierwsza miłość to temat bardzo ważny i nie sposób go przemilczeć. Zakochanie, szczególnie to pierwsze, jest pięknym, potężnym, a czasem też niebezpiecznym uczuciem. Jak my, rodzice, mamy się w tym odnaleźć; jak wesprzeć własne zakochane dziecko, by przeszło przez pierwsze meandry nowych uczuć?

Kiedy pojawia się pierwsze zakochanie?

Pierwsze miłości w życiu dziecka mogą pojawić się już między 4, a 6 rokiem życia. Jak pamiętam, moja córka miała dwóch poważnych narzeczonych w wieku przedszkolnym! 🙂 Z kolei moi dwaj wychowankowie z klasy drugiej obdarzyli tym specjalnym uczuciem dziewczynkę z klasy pierwszej. Na zabawie andrzejkowej obaj adorowali młodą damę, zapraszali do tańca, byli dla niej mili i szarmanccy. Myślę, że niejeden 15-latek mógłby się sporo nauczyć od chłopców, którzy wcale nie kryli swego uczucia. Mówili wprost, że lubią przebywać z wybraną dziewczynką, bo jest ładna, ma długie włosy i jest miła.

W czasie walentynek nie tylko przynieśli walentynkowe kartki, ale i czekoladki w kształcie serduszka. Pierwszoklasistka czuła się jak dama i oczywiście w towarzystwie koleżanek i chłopców pałaszowali czekoladki, przy czym wszyscy zachowywali się bardzo naturalnie. Cieszyli się żartami i swoim towarzystwem. Przyjemnie było popatrzeć na takie sytuacje. 

Gdy nadeszła ciepła wiosna, uczucie wciąż trwało. Dzieci razem bawiły się piłką, grały w gumę. Chłopcy zawsze traktowali koleżankę jak damę, podawali piłkę, proponowali miejsce na ławeczce obok siebie. Na konkursie recytatorskim klas pierwszych odpytywali dziewczynkę z wierszy, dawali cenne rady i oczywiście żarliwie oklaskiwali jej występ. Mądre mamy chłopców zadbały o rozmowę o szacunku, o kulturę zapraszania do tańca, a także o czekoladki i samodzielne przygotowanie kartek walentynkowych. Rodzice naprawdę cieszyli się i wspierali synów. Widać, że chłopcy rozmawiali z rodzicami i te relacje były poważne i budujące. Mądrzy rodzice nie chowali głowy w piasek, nie lekceważyli uczuć synów, nie wyśmiewali, nie żartowali – byli wsparciem, mądrością. I tak należy postępować.

Czego nie robić w przypadku pierwszego zakochania u dziecka?

Bez względu na to, kim jest wybranek czy wybranka, ile lat mają, uczucia trzeba traktować z szacunkiem i wyrozumiałością. Nigdy, ale to nigdy nie należy się śmiać, żartować, kpić i lekceważyć. Śmiech może zburzyć na zawsze nasze relacje. Dziecko przestanie zwierzać się nam, po prostu stracimy zaufanie. Nie dowiemy się niczego więcej z pierwszej ręki. To cena głupoty i lekceważenia uczuć. Po takiej nauczce dziecko długo potem będzie szukało osoby, której zwierzy się z problemów sercowych, związanych z szkołą czy pracą. Nie będzie to już rodzic.

Na początek przypomnienie. Przypomnijmy sobie najpiękniejszy chyba utwór o miłości „Romeo i Julia”. Potężne, silne, niechciane i nieoczekiwane uczucie pojawia się nagle, jak piorun z jasnego nieba. Ona i on… nie potrafią myśleć o niczym innym, jak tylko o sobie, oszołomieni, tracą rezon i zdrowy rozsądek. Knują, planują, oszukują… robią wszystko, by być razem. Wbrew rodzicom i rodzinie, gotowi na wszystko nawet na samobójstwo, czy zabójstwo. Ile mieli lat? Czy wiecie? Julia miała około 14 lat, a Romeo 16… nasze nastolatki. Ta miłość kończy się tragicznie. Dlaczego? Czy mieli wsparcie rodziny? Czy ktoś rozmawiał z nimi o rodzącym się uczuciu? Wokół negowanie, zabranianie, oburzenie, niezrozumienie. Jak to się skończyło dla młodych i ich rodzin? Tragicznie!

dziecięca miłość
Pierwsze zakochanie to nie tylko piękne wspomnienia, ale też lekcja trudnych emocji.

Co robić, kiedy dziecko się zakocha?

1. Nie ignoruj

Potraktuj to pierwsze zakochanie jako pierwsze lekcje naszych dzieci w nawiązywaniu i budowaniu relacji z innymi. Nie ignoruj pierwszej miłości swojego nastolatka, nawet wtedy, gdy uważasz ją za przelotne uczucie. Dla nastolatka to bardzo ważne, to dla niego w chwili obecnej cały świat, a ukochana osoba jest idealna i najważniejsza w życiu. Twoje zakochane dziecko nie myśli do końca rozsądnie.  Nie wyśmiewaj i nie bagatelizuj miłości, ale też nie planuj wraz z dzieckiem scenariusza ślubu i wspólnego życia z jej pierwszym chłopakiem. 🙂

2. Rozmawiaj

Rozmowa pomoże dziecku wiele zrozumieć, ale także pokaże mu, że on i jego uczucia są dla nas ważne. Warto uświadomić dziecku, że oprócz radości, tej wynikającej z zakochania, mogą się pojawić też mniej przyjemne uczucia, jak zazdrość i lęk. Dlatego tak ważna jest nasza rola, by pomóc dziecku zmierzyć się z emocjami, których doświadcza. Mogą pojawić się pierwsze zawody miłosne, których również nie wolno bagatelizować, a trzeba je przeżyć razem z dzieckiem, ponieważ kiedy maluch nie dostanie wsparcia z naszej strony, może zamknąć się w sobie i wycofać z relacji z rówieśnikami.

3. Wyjaśniaj

Często dzieci same tak naprawdę nie wiedzą, co czują i nie rozumieją, co się z nimi dzieje w obecności tego, kogo bardzo lubią. Tutaj też ważna jest rola rodzica, w zrozumieniu przez dziecko doświadczanych emocji. Koniecznie trzeba upewnić dziecko, że to, co czuje, to bardzo ładne uczucie, że nie trzeba się go bać, że spotyka to również mamę i tatę. Dlatego trzeba rozmawiać i wyjaśniać, jak można okazywać uczucia komuś, kiedy bardzo się go lubi. Uczmy nastolatka właściwych zachowań: by pamiętał o urodzinach ukochanej osoby, by dał jej drobiazg z okazji walentynek (jeśli je obchodzicie), Dnia Kobiet, na święta czy w rocznicę poznania. Dbajmy o to, by nasze dziecko starało się pielęgnować związek. Przy okazji pierwszej miłość postarajmy się je nauczyć, że bycie razem to nie tylko przyjemności: przytulanie, randki, prezenty, ale i obowiązki: dbanie o drugą osobę, opiekowanie się nią, gdy jest chora itp.

4. Wspieraj

Wspieraj swoje dziecko. Rozmawiaj poważnie, zaangażuj się w emocje dziecka. Gdy uczucie się zakończy, bez względu na finał, rozmawiaj z dzieckiem o tym, co się wydarzyło, zachęcaj do zauważenia w nieszczęśliwej miłości plusów. Uwrażliwiaj dziecko na to, że każda znajomość coś nam daje, czegoś nas uczy, zostawia nas może i obolałych emocjonalnie, ale i silniejszych. Jeśli dziecko cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości, możesz zabrać je na weekendowy wyjazd, do kina czy na pizzę. Uszanuj jednak jego chęć do cierpienia w samotności, daj dziecku się wypłakać, wyżalić, np. koleżance, unikaj nachalnego wsparcia, które w tym wypadku jest dla dziecka bardzo męczące, a nawet zawstydzające.

Uczucie w wieku nastoletnim jest tak delikatne, kruche, ale potężne i przez to niebezpieczne. Trzeba wesprzeć i zrozumieć. Nawet gdy uczucie skończy się mniej lub bardziej burzliwie i młody człowiek jest pobity i chce, tak samo jak dorosły, w chwili załamania zamknąć się w domu przed całym światem. Postaraj się, by po pierwszym żalu dziecko nie zaniedbywało ani szkoły ani kontaktu ze znajomymi. Zachęcaj je do udziału w życiu rodzinnym, do wyjścia z przyjaciółmi na spacer czy zakupy, ale szanuj też jego prywatność. Pokaż dziecku, że rozumiesz rozczarowanie i ból, a nawet wściekłość, jednak przed nim jest życie, a z doświadczenia zdobytego trzeba korzystać na przyszłość.

Zakochany nastolatek to nie koniec świata, choć złamane serce zawsze było, jest i będzie małym końcem świata. Kluczem do „wyjścia do życia” są jednak cierpliwość i wyrozumiałość ze strony rodziców oraz ich otwartość w stosunku do dziecka. Życzę mądrości i tego, by pierwsze głębsze uczucia waszych dzieci nie były dla nich rozczarowaniem, lecz czymś pięknym i wartym przeżycia.

Sprawdź również moje rekomendacje książek o miłości dla dzieci.

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content