fbpx
Czas wolny

Najpiękniejsze książki o miłości dla dzieci

książki o miłości dla dzieci
Fot. Ben White, pexels.com

Miłość to potężne uczucie i jedna z najważniejszych emocji w życiu człowieka. Tak wielkie, że jest w stanie zmienić rzeczywistość wokół nas i… nas samych. Czyni nas lepszymi, troskliwymi, odpowiedzialnymi i szczęśliwymi. Tego uczucia nie można pominąć w wychowaniu i rozmowach z dziećmi. 

Okazywania miłości, reagowania na nią i ostrożności z nią trzeba się nauczyć. Nauczyć od rodziców, dziadków i oczywiście z książek. Najpierw miłości do misia, mamy, taty, młodszej siostry i pierwszego chłopaka. Warto tutaj podeprzeć się piękną, wzruszającą literaturą, która pomoże rodzicom w rozmowach z dziećmi.

Przedstawiam poniżej najpiękniejsze książki o miłości dla dzieci. Lista zawiera piękne, poruszające i zabawne historie o miłości, które na pewno spodobają się zarówno początkującym czytelnikom-słuchaczom, jak i tym nieco starszym. To tytuły dla młodszych dzieci, jednak treści są na tyle uniwersalne, że na pewno będzie można je czytać w późniejszym czasie.

Książki o miłości dla dzieci

“Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” – Grzegorz Kasdepke

Na pierwszym miejscu ciekawa propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym autorstwa Grzegorza Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach”. To zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi nienawiści, strachowi, pogardzie, poczuciu winy i oczywiście miłości. Bohaterami opowiadań są przedszkolaki, które z pomocą wychowawczyni – Pani Miłki uczą się czuć oraz te emocje nazywać. Na końcu każdego opowiadania znajduje się opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci. Inteligencja emocjonalna jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu człowieka. Należy ją kształtować od najmłodszych lat. Ta książka jest dobrym początkiem do rozmowy o uczuciach.

“Kiedyś książka” – Alison McGhee

Numer dwa to książka ,,Kiedyś książka” Alison McGhee. Niesamowity tekst o miłości macierzyńskiej. Nieprzegadana, wzruszająca książka, która oddaje kwintesencję macierzyństwa. 

“Psie troski” – Tom Justyniarski

Tom Justyniarski „Psie troski” to szczególnie mi bliska propozycja o miłości do zwierząt, odpowiedzialności i empatii. Zajmowała czołowe miejsce w rankingu Ministerstwa Edukacji i Nauki na najlepsze książki dla dzieci. Polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy zastanawiają się nad kupnem zwierzątka.

“Mały Książę” – Antoine de Saint-Exupéry

Kolejna propozycja to klasyk – niesamowita książka o przyjaźni i głębokiej miłości „Mały Książę”. Tej lektury nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Warto przeczytać ją naszym dzieciom. Mały Książę tłumaczy, czym jest przyjaźń i miłość oraz pokazuje więź między bliskimi i miejscem, w którym mieszkamy. Niepozorna książka, która ma w sobie wiele wartości dla osób w każdym wieku. Zmusza do myślenia i pobudza do rozmów.

“Wielka Mała Niedźwiedzica” – Paulina Chmurska

„Wielka Mała Niedźwiedzica” autorstwa Pauliny Chmurskiej to kolejna piękna historia, przede wszystkim o miłości matki i córki. Książka w poruszający sposób opisuje podróż Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy po Drodze Mlecznej. Celem tej podróży jest dostarczenie tajemniczej paczki w odpowiednie, bezpieczne miejsce na niebie. Jednak wyprawa nie należy do najłatwiejszych, a na bohaterki czeka wiele niebezpieczeństw. Ponadto książka zawiera wiele ciekawych informacji na temat kosmosu, które z pewnością zainteresują niejednego malucha.

“Czy mogę się przytulić?” – Eoin Mclaghlin

,,Czy mogę się przytulić?” – Eoin MclaughlinGdy odkryłam tę książkę stwierdziłam, że ma dwa dna. Niby prosty przekaz dla dziecka, a dla dorosłego czytelnika – niezwykle czytelny, niezawoalowany klucz do uczuć. To ciepła i wzruszająca opowieść o bliskości i walce z samotnością. Uświadamia dzieciom, i nie tylko im, że przytulanie dostarcza poczucia bezpieczeństwa, pomaga zrozumieć emocje i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Polecam gorąco! Zachęcam do czytania tej książeczki głośno przed snem.

“Jeż” – Katarzyna Kotowska

„Jeż” Katarzyny Kotowskiej to niezwykła historia o rodzicach, którzy pragną narodzin własnego dziecka, i rozpaczliwym poszukiwaniu miłości. To zetknięcie dwóch pragnień, oswajanie nieufności i lęku. To historia o adopcji, czułości, cierpliwości, strachu i zwycięstwie miłości. Czyli jak pozbyć się kolców. Dla mnie obowiązkowa książka na liście książek o miłości.

książka o miłości dla dziecka
Fot. Josh Applegate

Książki o miłości dla nastolatków

“Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery

Dla nieco starszych dzieci, a w zasadzie dla młodzieży, fantastyczną propozycją jest „Ania z Zielonego Wzgórza”. Pełen humoru, intryg, ciekawych zwrotów akcji cykl powieści o przygodach dziewczynki przygarniętej omyłkowo z sierocińca. Kolejne części „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „ Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania ze Złotego Brzegu”, „Dolina Tęczy”, „Rilla ze Złotego Brzegu” i „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” prowadzą czytelnika przez okres dzieciństwa, dorastania i dorosłego życia Ani. Kolejne karty to odkrywanie miłości, oddania i przywiązania do opiekunów Maryli i Mateusza, narodziny przyjaźni i pierwszej miłości, oddanie pracy, odkrywanie miłości macierzyńskiej, porażki i ambicje, odnalezienie tego, co naprawdę ważne. Mimo że nie jest to nowa pozycja, uważam, że wciąż powinna znajdować się na wysokich pozycjach w rankingach najlepszych, wartościowych książek. Co ważne dorasta wraz z wiekiem czytelników.

“Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka” – Ingrid Chabbert

I coś dla dorastających nastolatków. Pierwsza propozycja, czyli „Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka” to powieść o chłopcu, który zakochał się w koleżance z klasy. To delikatne opowiadanie o tym, że miłość to nie tylko dziwna ekscytacja, ale i bycie blisko drugiej osoby. Poznawanie jej i czerpanie z tego radości. Autorką jest Ingrid Chabbert.

“Zakochałem się w Milenie” – Per Nilsson

Drugą propozycją jest malutka książeczka pt.: „Zakochałem się w Milenie” opowiadająca o przeżyciach Dawida. Pierwsze zakochanie dopadło go na całego i da się to zauważyć na każdym kroku. Zamiast skupić się na obowiązkach, chłopak myśli o swojej wybrance. Towarzyszymy Dawidowi i w szkole, i w domu. Jesteśmy świadkami prób (tych zabawnych i mniej udanych) przypodobania się Milenie. Czy wszystkie zabiegi zakończone zostaną sukcesem?

Jest jeszcze całe mnóstwo książek i książeczek o miłości i o uczuciach, które pokazują różne jej oblicza, a pisane są z myślą o młodszych czytelnikach. Z całą pewnością trzeba je czytać, zaproponować dzieciom już czytającym, podsunąć nastolatkom. Warto rozmawiać o uczuciach i nie bać się ich okazywania. Umieć pogłaskać, poklepać po ramieniu, przytulić i ukryć w ramionach przed światem. Niech powyższe książki o miłości dla dzieci i nastolatków staną się pretekstem do podjęcia tego tematu. Powodzenia!

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content