fbpx
Czas wolny

Odkrywaj Kraków – leśne, zimowe spacery

parki krakowa

W miastach najczęściej mówi się o parkach, skwerach i terenach zieleni urządzonej, które mają zapewnić nam miejsca do odpoczynku, ale i rekreacji pod różną postacią. Któż nie zna takich parków jak Park Jordana, zrewitalizowany Park Krakowski, czy nowo otwarte parki takie jak Reduta czy park w Czyżynach oferujące mieszkańcom bogate zaplecze rekreacyjno-sportowe. Takie miejsca odwiedzamy i w weekend i podczas codziennych spacerów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w miastach bardzo istotną rolę pełnią również lasy. 

Tymi miejskimi w Krakowie opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. O ich znaczeniu przekonaliśmy się dobitnie w tym roku, kiedy stosując się do zakazów przemieszczania się, szukaliśmy miejsc blisko siebie, które pozwolą odpocząć od codziennego zgiełku, dadzą wytchnienie od napływających zewsząd negatywnych informacji. 

Takimi miejscami dla krakowian są właśnie znajdujące się w obrębie miasta lasy. Uroczysko Zaborze, Las w Witkowicach, Uroczysko Kostrze, Uroczysko Wiszówka to miejsca, w których spacerując leśnymi ścieżkami zapomnicie, że znajdujecie się w jednej z największych aglomeracji w Polsce. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i w każdym – nawet zimą – przekonacie się, że wystarczy odrobina uważności, aby świat przyrody zachwycił nas swoją różnorodnością. 

Mijający rok pokazał nam, jak ważne jest zadbanie o własną kondycję psychiczną. Jednym z najlepszych sposobów na relaks jest kontakt z przyrodą. Niech coraz niższe temperatury za oknem nas nie zrażają – każda pora roku jest idealna na spacer. Może ten zimowy okaże się wyjątkową przygodą.

Nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby doświadczyć przyjemności w eksplorowaniu leśnych ostępów. Przygotowaliśmy dla Was propozycję pięciu miejsc, których odwiedzenie, nawet w czapce i szaliku, pozwoli Wam na oderwanie się od codzienności. 

W samym sercu Nowej Huty znajdziecie Las Łęgowski. Urok wielkich dębów, więzów, olsz czy jesionów pozwoli Wam poczuć się jak w pradawnej puszczy. Po ścieżkach spacerowych przejedziecie z łatwością wózkiem czy rowerem. Spacer warto przedłużyć o przejście wzdłuż brzegu nieopodal płynącej Wisły. To miejsce zachwyci Was swoim dzikim charakterem. 

Znajdujący się po drugiej stronie miasta las, w wyjątkowy sposób podziałać kojąco na Wasze zmysły. Spacerując Aleją Jerzego Waszyngtona znajdziecie ukryte wśród drzew specjalne kapsuły odsłuchowe. Muzyczna Polana na Sikorniku znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Kopca Kościuszki pozwoli odizolować się od miejskiego zgiełku i zanurzyć w świecie dźwięków i kompozycji stworzonych przez samą przyrodę. Nieco dalej znajdziecie polanę widokową, gdzie będziecie mogli podziwiać widok na Babią Górę i Tatry. 

Stąd bardzo łatwo przyjaznym szlakiem dotrzeć wprost do Lasu Wolskiego, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Zimowa ścieżki doprowadzą Was m.in. do największej i najpiękniejszej polany w lesie – Polany Lea. Przy polanie znajdziecie siedzibę „Symbiozy”. Czekam tam na Was również wyjątkowa gra terenowa, której zasady poznacie czytając informacje zawarte na tablicy edukacyjnej nieopodal. 

Planując zimowe, leśne spacery warto również odwiedzić zakupiony niedawno przez miasto teren Górki Pychowickiej. Z niewielkiego wzniesienia z wieloma punktami widokowymi rozpościera się panorama na Las Wolski, Sikornik, Górę św. Bronisławy. Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Beskidy, Tatry i Gorce. Ścieżki piesze doprowadzą do dna kamieniołomu i przepięknego wąwozu. W jego ścianach dostrzeżecie kawerny – kanały wydrążane w skałach na cele militarne. Ścieżki nie są utwardzone więc należy pamiętać, że spacery poza wyznaczonymi trasami wymagają ostrożności. 

Północ Krakowa zaprasza Was na spacer lasem, porastającym brzegi Bibiczanki. Leśny Park Witkowice to idealne miejsce na jogging – w przyszłości planuje się utworzenie na tym terenie trasy biegowej. Znajdziecie tu również stołu piknikowe oraz naturalistyczny plac zabaw. Dla dzieci nawet zimą, będzie on niezwykłą przygodą. Ciekawostki świata natury poznacie dzięki ścieżce przyrodniczej. Wrażenia zmysłowe wzmocnią z pewnością odciski liści, owadów, czy tropów zwierząt, które umieszczone są na sześciu znajdujących się w lesie pylonach. 

Mapę krakowskich lasów znajdziecie na stronie internetowej ZZM.

Z mapą przygotowaną przez ZZM możecie trafić do miejsc, w których wśród leśnych ścieżek czekają na Was atrakcje jakich często nie spodziewacie się po swoim mieście. Krakowskie lasy to bogaty repertuar form spędzania wolnego czasu. Trasa biegowa a nieopodal bobrowa tama to Uroczysko Skotniki. Podziwianie widoków na Beskidy, Gorce czy Tatry podczas niedzielnego spaceru oferuje Górka Pychowicka, Polana na Sikorniku czy Uroczysko Tyniec. W Uroczysku Biedzinka znajdziecie Źródło Świętojańskie – jedyny tego typu pomnik przyrody nieożywionej w Krakowie. Poznanie związanej z tym miejscem legendy o Janie Kantym wyjaśni skąd nazwa Biedzinka. 

Lasy to również krakowska historia, do poznania której zachęcą Was spacery po fortach Twierdzy Kraków. Fort pancerny, typu górskiego – 53a Winnica – znajdziecie, odwiedzając Uroczysko Skotniki. Dostrzeżenie licznych szańców doprowadzi Was do fortu artyleryjskiego na terenie Uroczyska Kostrze. 

Zachęceni? Zapraszamy do pobrania mapy oraz zapoznania się informacjami dostępnymi na stronie www.zzm.krakow.pl

Materiał przygotowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Skip to content