fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na jesień

na co warto iść do teatru, kina w Krakowie

Jesienna pora nastraja wielu z nas do spędzania wieczorów pod kocem. Czasem warto jednak zmobilizować się i przenieść do kina, by tam poszukać przestrzeni na odpoczynek w pojedynkę lub czas spędzony z bliskimi. Również miłośnicy teatrów powinni skierować uwagę w stronę repertuarów, szukając nowych premier czy też ponownego spotkania z ulubionymi spektaklami w Krakowie. 

Mówiąc krótko – w najbliższych tygodniach mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na wiele zróżnicowanych przeżyć estetycznych. Na co warto iść do kina lub teatru w Krakowie. Oto propozycje na jesienne wieczory.

Kino

 

Respect

Fani muzycznych biografii z pewnością nie zawiodą się, wybierając się na film „Respect”. To opowieść o królowej soulu, jaką niewątpliwie była Aretha Franklin. Biografia, ukazująca rozwój kariery artystki, od śpiewu w kościelnym chórze po międzynarodowe sceny, to nie tylko film o przeobrażeniu brzydkiego kaczątka w łabędzia, ale także historia o trudach bycia muzyczną perłą. 

Nie czas umierać

Z początkiem października do kina trafiło „Nie czas umierać” – nowa odsłona przygód nieśmiertelnego Jamesa Bonda. Zostajemy wciągnięci w historię agenta 007, który zamierza resztę życia spędzić na zasłużonej emeryturze. Jako miejsce na zupełnie nowe życie wybiera Jamajkę. Jak łatwo się domyślić, musi on jednak zmienić swoje plany, gdy stawką staje się życie milionów ludzi. Czy bohaterowi uda się ich ocalić? – to pytanie retoryczne, ale fanom gatunku to nie przeszkadza. W roli Bonda Daniel Craig (podobno po raz ostatni w roli Bonda). 

Diuna

Denis Villeneuve, którego publiczność pamięta jako reżysera „Blade Runnera 2049”, tym razem sięgnął po klasykę literatury s-f, czyli „Diunę” Franka Herberta. Kto nie zna historii, na pewno już nią samą może zostać wessany w kinowy fotel. Pozostali odnajdą w nowej realizacji nie tylko gwiazdorską obsadę, doskonałe efekty specjalne, ale także przyjemność obcowania z naprawdę świetnie skrojonym kinem. 

Wesele

Miłośnicy mocnych wrażeń z pewnością nie będą zawiedzeni, spotykając się ze znaną estetyką „znawcy” polskich klimatów weselnych. Drugie już „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego to historia, która rozgrywa się w dwóch planach czasowych, prowadząc widza po sacrum i profanum celebrowania miłości w rodzimych odsłonach. 

Ostatniej nocy w Soho

Anya Taylor-Joy, znana szerokiej publiczności choćby z roli w słynnym „Gambicie królowej”, tym razem w zupełnie innej odsłonie. „Ostatniej nocy w Soho” to muzyczny dreszczowiec z akcją osadzoną w Londynie, w szalonych latach 60. XX wieku. Pozornie pasjonująca podróż w czasie okazuje się pod wieloma względami zupełnie inna niż można się było spodziewać. 

Studyjne kina zapraszają na „Ostatniej nocy w Soho”. To niezwykle wdzięczna opowieść o warsztatach teatralnych w… więzieniu. Etienne, aktor prowadzący zajęcia z osadzonymi, proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętni skazani, z czasem zaczynają się bardzo poważnie angażować. 

Ainbo – strażniczka Amazonii

Młodych i starych zapraszamy na „Ainbo – strażniczkę Amazonii” – inspirowaną legendami historię o dorastaniu, mocy natury i magii. Przeniesiemy się do amazońskiej dżungli, gdzie spotkamy dziwne stwory, mityczne postacie i duchy przodków. Jak często bywa w takich historiach, Ainbo będzie musiała uporać się z zagrożeniem, jakie spada nagle na mieszkańców jej ukochanej wioski. W walce z dewastacją natury pomagać jej będzie duch zmarłej mamy i przyjaciele. 

 

Teatr

 

Śnieg

Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy – to cytat ze „Śniegu” Orkana Pamuka, książki, która swoją realizację znalazła na deskach Teatru Łaźnia Nowa. Dla kogo i czego żyje więc Ka – główny bohater historii, umiejscawiającej człowieka między przeszłością a teraźniejszą nowoczesnością, między Wschodem a Zachodem, między kościołem a własną duchowością? W świecie, w którym wszystko rozpięte jest na ścierających się ideologicznie biegunach, ratunkiem zdają się być poezja i miłość. „Śnieg” w reż. Bartosza Szydłowskiego to pierwsza polska adaptacja powieści Pamuka. 

Teatr Nowy Proxima

Teatr Nowy Proxima na jesień oferuje sceniczne historie muzyków. Piotr Sieklucki wyreżyserował Sex, dragi i apetyt na destrukcje (biografia GUNS N`ROSES), Kazik, ja tylko żartowałem oraz Alfabet rocka. Ozzy Osbourne i Jego Jebacadło; Kasia Chlebny – Korę. Boską. Pomysł na spotkania z ikonami muzycznej kultury wydaje się świetny – zwłaszcza, że widzowie mogą podążać nie tylko po różnych biografiach, ale i muzycznych estetykach. 

Iwona – księżniczka Burgunda

Fani odważnego interpretowani klasyków powinni wybrać się do Teatru Ludowego na realizację Iwony – księżniczki Burgunda Witolda Gombrowicza w reż. Cezarego Tomaszewskiego. To „opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której ceremoniały i megalomania zostały obnażone przez bezwolną, nijaką, milczącą kobietę”. W tytułowej roli – Beata Schimscheiner. 

Danton

Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego zaprasza na nową sztukę – Dantona w reż. Radka Stępniaka. „Gdzie bije żywe źródło rewolucji — i czy aby już nie wyschło? Na pustyni, która przykryła stary świat, ponownie spotykają się trzy szczury — Danton, Desmoulins i Robespierre — by jeszcze raz wystąpić przeciwko sobie w politycznym agonie i wspólnie odtańczyć ostatnią karmaniolę” – czytamy na stronie teatru, zapraszani do kolejnej teatralnej wiwisekcji materii jednostkowego i społecznego buntu. 

Jeńczyna

Teatr Stary, wśród wielu propozycji, oferuje spektakl Jeńczyna. Duet Strzępka – Demirski biorą na warsztat życie seksualne. Spektakl  „jest próbą otwartej i wyzbytej uprzedzeń rozmowy o seksie: seksualnych fantazjach i lękach, utajonych pragnieniach i fascynacjach, której towarzyszy demaskacja społecznego strachu i wstydu przed mówieniem wprost o sprawach intymnych”. 

Bagatela śpiewa

Repertuarowe propozycje na jesień znajdą także ci, którzy w teatrze szukają nie tylko refleksji, ale także muzyki. Kto chce usłyszeć, co i jak Bagatela śpiewa, mogą wybrać się na muzyczny spektakl pod tym tytułem w reż. Krzysztofa Materny. Szlagiery polskiej muzyki w nowych aranżacjach, w wykonaniu utalentowanego muzycznie zespołu to z pewnością rarytas dla ucha spragnionego przyjemnych dźwięków. 

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Ciekawą propozycję teatru dla dzieci oferuje Teatr Groteska, która zaprasza młodych widzów na wielowątkową opowieść o lekkim zabarwieniu kryminalnym i dużą dawką komizmu. Mowa o Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek w reż. Lecha Walickiego. 

Jak widać, jesień w Krakowie zapowiada się inspirująco, a to tylko kilka wybranych produkcji. 

Skip to content