fbpx
Czas wolny

Książki wspierające rozwój sensoryczny małego dziecka

książki sensoryczne dla dzieci
Fot. Lina Kivaka, pexels.com

Dziecko od dnia narodzin poznaje świat wszystkimi zmysłami, a odpowiednia dobrana książka może mu w tym pomóc. Choć czytanie książek kojarzy się w pierwszej kolejności z percepcją wzrokową, warto zwrócić uwagę na te pozycje, które dodatkowo wspierają u malca rozwój dotyku, słuchu, a nawet węchu.

Książki z silikonem. Rozwijanie dotyku

Serii  zawierających elementy silikonowe jest na rynku wiele i wszystkie wyglądają bardzo  podobnie. Ciekawym pomysłem na tego rodzaju książki wykazali się brytyjska autorka Rosie Greening oraz ilustrator Stuart Lynch, tworząc serię Uwaga!, wydaną w Polsce w 2020 roku przez Wilgę. W poszczególnych książkach autorka przedstawiła zwierzęta, które nie kojarzą się dobrze lub są niebezpieczne (pająk, jeż, rekin), ale dzięki silikonowym wstawkom można się z nimi oswoić. W Uwaga! Pająk malec ma okazję dotknąć nie tylko tytułowego bohatera, ale równie sympatycznego żuka czy stonogę. Każda część składa się z pięciu rozkładówek, a na każdą z nich (włączając w to okładkę) przypada jedna forma silikonowa, która zastępuje dany element obrazka. Odpowiednio umieszczona nakładka z silikonu nie odkleja się od papieru, co czyni książkę bezpieczniejszą w rękach maluchów. W Internecie można się zresztą spotkać z przekonaniem, że silikon jest „dziecioodporny”, a to zdecydowanie pożądana przez większość rodziców cecha. Elementy wykonane z tego tworzywa nie są gładkie ‒ na ich powierzchni znajdują się różnego rodzaju wypustki i wgłębienia. Wrażenia płynące z ich dotykania kojarzą się z delikatnym masażem. Warto jednak zauważyć, że do silikonu bardzo łatwo przyczepiają się rozmaite zanieczyszczenia, brud staje się bardziej widoczny, przez co książka po krótkim czasie wygląda nieestetycznie.

źródło: http://papierowemiasta.blogspot.com/

 

Książki dźwiękowe. Rozwijanie słuchu

Największą popularnością wśród pozycji tego rodzaju niewątpliwie cieszy się seria Poznaję dźwięki wydana przez Yoyo Books. Rodzice, którzy cenią sobie ciszę i spokój, przyznają na blogach, że są to według nich jedyne akceptowalne książki grające, ponieważ angażują dziecko i zajmują jego uwagę, a ponadto emitowane dźwięki uznają za przyjemne dla ucha.. W obrębie tej serii można wyróżnić trzy grupy tematyczne: muzyka klasyczna, dźwięki płynące z natury oraz klasyczne bajki. Książki związane z muzyką klasyczną zaznajamiają dziecko z twórczością wielkich kompozytorów: Bacha, Vivaldiego, Beethovena, Mozarta. W obrębie każdej rozkładówki znajduje się tytuł danego utworu oraz przycisk, po naciśnięciu którego rozbrzmiewa najbardziej charakterystyczny fragment kompozycji. Ilustracje przedstawiają instrumenty i tańczące lub grające zwierzątka z lekkim przymrużeniem oka, odzwierciedlając przy tym nastrój każdego utworu, co w tym przypadku nie jest prostym zadaniem. Do rodziców i dzieci niezainteresowanych muzyką klasyczną  skierowane są z kolei inne tytuły w tej serii. Są to książki prezentujące odgłosy płynące z otoczenia i natury (Na wsi, Gospodarstwo) oraz adaptacje znanych bajek z dodatkowymi efektami dźwiękowymi (Trzy małe świnki, Czerwony Kapturek).

źródło: http://allthesensesbymm.blogspot.com/

Pachnące książki. Rozwijanie węchu

Hitem 2021 roku okazała się seria Akademia mądrego dziecka. Moja pachnąca książeczka od wydawnictwa Harper Collins. Książki z tej serii zawierają elementy, które należy potrzeć, aby poczuć konkretny zapach. System ten przywołuje na myśl katalogi z perfumami, których próbki zamknięto w kawałku papieru. Większość zapachów zgadza się z rzeczywistością, tak więc malina naprawdę pachnie maliną, wanilia ‒ wanilią. Problem pojawia się w przypadku bryzy morskiej czy igliwia, które blogujący rodzice przyrównują do syntetycznych odświeżaczy powietrza. Mimo tego niedopracowania książki z tej serii zasługują na uwagę głównie dlatego, że dostarczają wielozmysłowej stymulacji. Znajdują się w nich różne wycięcia, otwory i klapki, które dodatkowo angażują dziecko. Ponadto kolorystyka wydaje się w nich dobrze przemyślana i ograniczona, co zapobiega przestymulowaniu.

źródło: https://wrolimamy.pl/

Agnieszka Gwinner

Agnieszka Gwinner

Z zawodu i zamiłowania polonistka. Szczególnie interesuje się literaturą dla dzieci i niebanalnymi rozwiązaniami edytorskimi. W wolnym czasie szyje i szydełkuje w domowym zaciszu.

Skip to content