fbpx
Czas wolny

Miejsca z ładnym widokiem w Krakowie

miejsca z ładnym widokiem w Krakowie

Zmiana perspektywy to sprawdzony sposób, żeby odkryć jakieś miejsce na nowo. Jeśli odczuwasz, że Twój obraz Krakowa staje się monotonny, mam propozycję spójrz na miasto z góry. W poniższym tekście przedstawiam 10 punktów widokowych w Krakowie, które zapewnią Ci wspaniałe doświadczenia wizualne.

Miejsca widokowe mogą być też ciekawym pomysłem na randkę w Krakowie.

Miejsca z ładnym widokiem w Krakowie? Pierwsza myśl: Kopce!

Kiedy myślimy o punktach widokowych w Krakowie, zazwyczaj pierwszym naszym skojarzeniem są kopce. Nie jest to wcale wybór bezzasadny. Z poszczególnych kopców możemy podziwiać widoki na dane obszary miasta.

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec

Położony najbardziej na zachód Kopiec Józefa Piłsudskiego to świetne miejsce wypadowe do podziwiania Krakowa z góry. Uwielbiam je ze względu na położenie w sercu Lasu Wolskiego. Wychodząc na górę, wspinamy się jednocześnie powyżej koron drzew, a otwierający się przed nami widok ma wiele do zaoferowania – z jednej strony bliższe i dalsze zakamarki Krakowa, z drugiej lotnisko w Balicach i lądujące samoloty, z trzeciej w końcu zarys Tatr na horyzoncie w bezchmurne dni. 

Żeby dotrzeć na Kopiec trzeba się trochę nachodzić, bo teren jest wymagający, ale satysfakcja  i ładny widok rekompensują wysiłek.

Kopiec Krakusa

Kopiec Krakusa zlokalizowany na Wzgórzu Lasoty to częsty kierunek spacerów krakowian, szczególnie tych mieszkających w Podgórzu. Miejsce sprzyja spontanicznym spotkaniom i piknikom. Dzięki temu, że Wzgórze Lasoty nie jest porośnięte wysokimi drzewami, mamy tutaj naprawdę sporo przestrzeni do podziwiania miasta. 

Dowodem tego są chociażby organizowane od lat Podgórskie Wschody Słońca, które przyciągają na kopiec rzesze pasjonatów podziwiania porannego nieba.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki wraz z Fortem Kościuszko tworzą ciekawy kompleks nie tylko do podziwiania Krakowa z góry. Spokojnie możemy sobie zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie muzeum, podziwianie fortu i spacer Aleją Waszyngtona. Jednak punktem kulminacyjnym wycieczki może być wejście na Kopiec Kościuszki, który poprzez swoją strategiczną lokalizację, pozwala zobaczyć ogromny obszar Krakowa bez ruszania się z miejsca.

Należy pamiętać, że poza kilkoma wyjątkami wstęp na kopiec jest płatny, a samo wejście jest możliwe wyłącznie w godzinach otwarcia

Kopiec Wandy

Będąc w Nowej Hucie, warto wybrać się na Kopiec Wandy. Z kopca rozpościera się widok w kierunku zachodnim. W sąsiedztwie przygotowano małą infrastrukturę w postaci ławek i leżaków – w sam raz na dłuższą przerwę. Miejsce znajduje się na uboczu, więc nie musimy się spodziewać tłumów. Nie trzeba się jednak martwić – dotrzemy tu w łatwy sposób (np. jadąc tramwajem linii 22).

Na Kopiec Wandy (jak również Kopiec Piłsudskiego i Kopiec Kraka) warto się wybrać wieczorem, kiedy miasto pogrąża się w mroku i zaczyna migotać niezliczoną liczbą świateł.

Kopiec Kościuszki - punkt widokowy w Krakowie
Krakowskie kopce to dobre punkty widokowe na miasto.

Ale to nie wszystko! Oto inne punkty widokowe w Krakowie.

Krakowskie kopce to nie jedyne miejsca z ładnym widokiem w Krakowie. Wzgórza otaczające miasto, opadające łagodnymi zboczami w kierunku Wisły, dają szeroki wachlarz możliwości. Jednak punktów widokowych nie brakuje również w samym mieście. Oto niektóre z nich.

Wzgórze Kaim

Wzgórze o wysokości 265 m n.p.m. znajduje się na obrzeżach Krakowa w jego południowo-wschodniej części. Na górze stoi pomnik, upamiętniający walkę pomiędzy wojskami austro-węgierskimi, a rosyjskimi.

Z tego miejsca rozpościera się ciekawy widok w kierunku Wieliczki. Schodząc od pomnika w kierunku ulicy Zolla, możemy odnaleźć punkt, z którego z kolei zobaczymy dolinę Wisły w rejonie Elektrociepłowni Łęg.

Uroczysko Górka Pychowicka

Spacerując po tym obszarze, możemy spokojnie natrafić na kilka punktów widokowych. Moje ulubione znajduje się na skraju lasu tuż przy ulicy Skotnickiej. Drewniane ławki pośród zieleni pozwalają na delektowanie się widokiem. A widok jest przedni, ponieważ nad połaciami traw i krzewów porastających niższe partie Uroczyska, wyrastają zabudowania Ruczaju. Natura miesza się z tkanką miejską w figlarnym przedstawieniu. 

ul. Sándora Petőfiego w Krzeszowicach

Miejsce jest dość ustronne, a widoki można podziwiać w sposób czynny – spacerując po Wzgórzach Krzesławickich. Teren znacząco wyniesiony ponad położone niżej zabudowania pozwala uchwycić wzrokiem piękną panoramę miasta, a w pogodne dni dostrzec na horyzoncie szczyty Tatr. 

Punkt widokowy na Zakrzówku

Zakrzówek to nie tylko piękny zalew stworzony w miejscu starego kamieniołomu. To również miejsce, z którego rozpościera się widok na miasto. Punkt widokowy zlokalizowany jest od północnej strony zbiornika. Dotrzeć tam można, idąc prostopadłą do ul. Wyłom ścieżką prowadzącą pod górę.

Z tego miejsca można bez problemu dostrzec Wawel i Stare Miasto. Patrząc w lewo, dostrzeżemy na horyzoncie Kopiec Kościuszki. Przy dobrej pogodzie i widoczności, wprawni obserwatorzy z pewnością wyłowią charakterystyczne budynki w północno-zachodniej części miasta.

Ławka Żołny i Kruka w Lesie Wolskim

Ciekawa ławeczka stworzona z oddolnej inicjatywy, ulokowana na południowym stoku wzgórza Sowiniec. Siadając na niej, będziemy mieć na pierwszym planie spore połacie zielonych łąk, zbiegających po łagodnym pochyleniu w kierunku Przełęczy Przegorzalskiej.

Dopiero w drugim planie wyłoni się niska zabudowa Osiedla Przegorzały i dolina Wisły. Idealnym dopełnieniem jest tło w postaci prawobrzeżnej części miasta. 

Miejsce widokowe pod Lipą w Bronowicach

Urokliwe i spokojne miejsce z dala od miejskiego zgiełku. Przechadzając się wśród pól, będziemy mieć fantastyczny widok na bronowickie osiedla. Miejsce nie jest zbyt oblegane, więc możemy liczyć na odrobinę prywatności. 

W trakcie spaceru warto przy okazji odwiedzić pozostałości po zlokalizowanym w pobliżu Forcie Bronowice Małe, należącym do Szlaku Twierdzy Kraków.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej miejsca z ładnym widokiem na Kraków okażą się dla Was trafionym punktem spaceru lub wycieczki. Punktów widokowych w naszym mieście jest oczywiście więcej. Jeśli chcesz się podzielić swoją propozycją, możesz dodać komentarz na naszym Facebooku.

Kamil Bąbel

Kamil Bąbel

Socjolog i ekonomista z wykształcenia i z zamiłowania. Człowiek praktycznie od zawsze związany z III sektorem. Obecnie jako Project Manager w Fundacji Poland Business Run współtworzy największy charytatywny bieg w Polsce. Po godzinach prowadzi bloga sredniozaawansowany.pl, pisze książki i jeździ na rowerze. Resztę swojego wolnego czasu postanowił przeznaczyć na przejście wszystkich ulic w Krakowie.

Skip to content