fbpx
Czas wolny

Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida

„Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida” to spotkanie wokół twórczości poety, na które Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza 28 września o godz. 18:00 do Galerii Huta Sztuki, os. Górali 5. Wstęp jest bezpłatny.

– Punktem wyjścia do dyskusji będzie utwór: „Co? Jej powiedzieć…”. Norwid, sięgając po satyrę i ironię, bardzo wyraźnie przedstawia w wierszu całą mozaikę międzyludzkich relacji – mówi Urszula Czyszczoń-Tłomak z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia. – Tropiąc myśl poety, poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak ze sobą rozmawiamy? Na ile w codziennej rozmowie z drugim człowiekiem posługujemy się konwencjonalną, towarzyską grą, a na ile omijamy to, co w komunikacji powinno być najważniejsze – zdradza prowadząca.

Norwid pisał w jednym z listów: „żyjemy w epoce niedostatku uczuć stałych” i wątek zmienności i banalności uczuć jest tematem nadrzędnym wielu utworów z cyklu „Vademecum” (np. „Dobra-wola”, „Ostatni despotyzm”). Utrudniona komunikacja z drugim człowiekiem, pełna przeszkód i nieporozumień to jeden z ważniejszych wątków norwidowskiej poezji.

Norwid na półtorej wieku naprzód dostrzegł bolączki naszych dusz i diagnozował współczesny świat. Wielokrotnie opisał zalew słów (panteizm druku), dewaluację uczuć, pogoń za łatwymi doznaniami. W wielu dziełach Norwida odnajdziemy dość pesymistyczne wnioski, jednak ostatecznie ich wydźwięk polega na nakierowaniu czytelnika na kwestie podstawowe dla naszej egzystencji. Skoro żyjemy właściwie „chwilkę” nie traćmy czasu na zdawkowe i powierzchowne kontakty z ludźmi. Starajmy się mówić sobie tylko rzeczy ważne i prawdziwe.

Rzeczywistym znakiem „firmowym” poezji Norwida są znaki zapytania, których w tym utworze jest całkiem sporo, poeta stawia je po wyróżnionych częściach wypowiedzi. Spowalniają tempo, zatrzymują uwagę czytelnika, tym samym zmuszają do dodatkowej refleksji. Celem nadrzędnym poezji jest więc ożywienie samej sztuki czytania. Norwid nakazuje skupienie, czytanie twórcze, doradza staranny wybór miejsca, tylko takie zaczytanie się pozwala na głęboką i uważną lekturę. Uważność ta przekłada się również na sposób, w jaki konstruujemy wypowiedzi, jak wchodzimy w dialog z drugim człowiekiem i ostatecznie jak szukamy porozumienia z innymi.

Spotkanie poprowadzi Urszula Czyszczoń-Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

laboratorium słowa

„Laboratorium słowa istotnego” to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej, organizowanych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Podczas spotkań  pokazywana jest uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby bliżej poznać twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to czytelnicza misja.

Skip to content