fbpx
Zdrowie Fizyczne

Rehabilitacja sportowców

Kontuzje są nieodłącznym elementem sportu – wie o tym każda aktywna fizycznie osoba, a zwłaszcza zawodowi sportowcy, którym często zdarzają się urazy w trakcie treningów i zawodów. Z myślą o nich powstał specjalny dział medycyny: ortopedia sportowców, której jednym z głównych zadań jest rehabilitacja pacjentów po wypadkach na boiskach, kortach, bieżniach itp.

Na czym polega rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowców to terapia ukierunkowana na przywrócenie uszkodzonemu aparatowi ruchu jego pierwotnej funkcjonalności. Aby była skuteczna, stosuje się różnorodne techniki fizjo- i fizykoterapeutyczne mające na celu mobilizację regeneracji organizmu i w efekcie poprawę motoryki mięśni, stawów oraz kości. Do najczęściej wykonywanych w ramach rehabilitacji sportowej zabiegów można zaliczyć elektroterapię, krioterapię, laseroterapię, drenaż limfatyczny, taping i różnorodne masaże, a także ćwiczenia siłowe, dynamiczne, wydolnościowe i funkcjonalne. Potrafią one z powodzeniem przywrócić pacjentowi utraconą sprawność, a także wzmocnić jego ciało na tyle, by zmniejszyć podatność na kontuzje w przyszłości. Do rehabilitanta sportowego można się zgłosić z różnymi problemami, od nadwyrężenia mięśni po zwichnięcie stawu. Wizyta u takiego specjalisty zalecana jest również w poważniejszych przypadkach, chociażby po złamaniu i złożeniu kości, a także po zabiegach operacyjnych, na przykład po chirurgicznym leczeniu niestabilności stawu ramiennego czy przeszczepach chrzęstno-kostnych.

Kto może skorzystać z rehabilitacji sportowej?

Ortopedia sportowców jak z sport-klinika.pl, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla osób uprawiających sport, nie oznacza to jednak, że mogą z niej korzystać wyłącznie zawodowi sportowcy. Amatorom zdarzają się przecież podobne kontuzje w trakcie treningów, równie groźne mogą być też ich następstwa. Dlatego rehabilitacja sportowców dostępna jest dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, również tych niezwiązanych na co dzień ze światem zawodowego sportu. Do rehabilitanta sportowego może zgłosić się każdy, kto doznał urazu wykluczającego go z ulubionej aktywności i komu zależy na jak najszybszym do niej powrocie.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content